Erotuomaritoiminta

Tietoa, materiaaleja, sääntöjä ja ajankohtaista asiaa erotuomareille. Lisäksi näppärä sääntöjen mobiiliappi.

Erotuomaritoiminta

Erotuomarit ovat elintärkeitä pelille. Tältä sivulta löydät kootusti linkit mm. ajankohtaiset erotuomariasiat, erotuomareiden tärkeät materiaalit, erotuomareiden otteluasetteluinfon, erotuomaritarkkailun, näppärän mobiilisovelluksen jalkapallosäännöistä.

Sivulinkkien ja ajankohtaisten nostojen jälkeen löydät materiaaleja kaikille sekä alueittain.

Erotuomarin linkit

Erotuomareiden otteluasettelut

Erotuomaritarkkailu

Pelinohjaajat ja seuratuomarit

Säännöt, määräykset ja ohjeet

Ajankohtaista erotuomaritoiminnassa

Erotuomaritoiminnan tapahtumat

Erotuomareiden tärkeät materiaalit

Seuraavassa on kaikille alueille yhteisiä materiaaleja. Toimintaohjeet löytyvät Erotuomarin käsikirjasta ja perusteet saatavien laskutukseen ilmenevät Erotuomaritoiminnon matkustussäännöstä.
Alempaa löytyvät vielä aluekohtaisesti "Näin pelataan" ohjeet, joissa on pelattaviin sarjoihin liittyen tarkempia, alueellisia tietoja mm. pelimuotoon, peliaikaan, pallon kokoon, vaihtotapaan ja palkkioihin liittyen.

Palkkioiden maksu tapahtuu aina seuraavan kuukauden 20. päivä erotuomarin laskutettua tehtävät TASO-järjestelmän kautta. Noin kymmenen (10) päivää aiemmin laskutetut palkkiot ehtivät vielä saman kuukauden maksatukseen.

Kunniagalleria

Esittelyssä jalkapallon ja futsalin palkittuja erotuomareita

Lisätietoa erotuomaritoiminnasta valtakunnallisesti ja alueellisesti

Valtakunnallinen

Johan Holmqvist

Erotuomaripäällikkö, Valtakunnallinen

+358447831359

johan.holmqvist@palloliitto.fi

Erotuomaritoiminnan operatiivinen kokonaisjohto. Erotuomarivaliokunnan esittelijä

Mattias Gestranius

Huippuerotuomarivalmentaja, Valtakunnallinen

+358407017126

mattias.gestranius@palloliitto.fi

Veikkausliigan ja Miesten Ykkösen erotuomarivastaava. Erotuomarikouluttaja.

Tuomo Fasta

Erotuomariasiantuntija, Valtakunnallinen

+358405222222

tuomo.fasta@palloliitto.fi

Kansallisen Liigan erotuomarivastaava. Veikkausliigan, Ykkösen, Kakkosen ja Kansallisen Liigan erotuomaritarkkailijat.

Anssi Lahtinen

Futsalerotuomariasiantuntija, Valtakunnallinen

+358407086656

anssi.lahtinen@palloliitto.fi

Futsalin erotuomariasiat, futsalsäännöt

Topias Tuira

Erotuomariasiantuntija, Valtakunnallinen

+358505676682

topias.tuira@palloliitto.fi

Miesten Kakkosen erotuomarivastaava. Grassroots toiminta, Koulutusmateriaalin tuottaminen ja jalkapallosäännöt

Eteläinen

Antti Munukka

Erotuomariasiantuntija, Eteläinen

+358400930633

antti.munukka@palloliitto.fi

Alueen erotuomareiden asettelu, koulutus, akatemiatoiminta ja hallinnolliset asiat

Mika Peltola

Alueellinen erotuomariasiantuntija, Eteläinen

+358405052068

mika.peltola@palloliitto.fi

Alueen erotuomareiden asettelu, koulutus, akatemiatoiminta ja hallinnolliset asiat

Pohjoinen

Klaus Kulju

Erotuomariasiantuntija, Pohjoinen

+358408697065

klaus.kulju@palloliitto.fi

Alueen erotuomareiden asettelu, koulutus, akatemiatoiminta ja hallinnolliset asiat

Itäinen

Miikka Haapakoski

Erotuomariasiantuntija, Itäinen

+358504705022

miikka.haapakoski@palloliitto.fi

Alueen erotuomareiden asettelu, koulutus, akatemiatoiminta ja hallinnolliset asiat

Läntinen

Sami Kattelus

Kilpailu- ja erotuomariasiantuntija, Läntinen

+358400507998

sami.kattelus@palloliitto.fi

Läntisen alueen erotuomareiden asettelu, hallinnolliset asiat ja kilpailutoiminta

Roope Nutikka

Erotuomariasiantuntija, Läntinen

+358406449409

roope.nutikka@palloliitto.fi

Alueen erotuomareiden asettelu, koulutus, akatemiatoiminta ja hallinnolliset asiat

Seuraa meitä

Liity postituslistalle

Saat alennuksen Huuhkajien ja Helmareiden ottelulipuista. Lisäksi saat etuosto-oikeuden Huuhkajien ottelulippuihin sekä etuja Maajoukkueen verkkokauppaan.

Postituslistalle liittyminen

Pääyhteistyökumppanit