Henkilöstön yhteystiedot

Palloliiton organisaatiorakenne ja henkilöstön yhteystiedot.

Palloliiton henkilökunnan yhteystiedot

Valitettavasti yhteystietojen hakupalvelu ei ole valmis. Hakutyökalu saadaan valmiiksi alkusyksystä.
Voit hakea henkilöitä eri välilehdiltä käyttämällä avoimella välilehdellä ctrl + F -komentoa.

Yhteystiedot on esitelty alla palveluittain ja alueittain alla sekä eri sivuillamme omissa asiayhteyksissään.
Koko henkilöstön yhteystiedot yhteen näkymään saat "Koko henkilöstön yhteystiedot" -linkistä.

Palloliiton valtakunnallisten roolien yhteystiedot

Urheilutoiminnan valtakunnalliset roolit

Valtakunnallinen

Hannu Tihinen

Urheilutoimenjohtaja, Valtakunnallinen

+358503099345

hannu.tihinen@palloliitto.fi

Pelaajakehityksen kokonaisvastuu. Nuorten maajoukkuetoiminnan, valmennuskeskusten sekä valmentajakoulutuksen operatiivinen johtaminen.

Markku Kanerva

Miesten A-maajoukkueen päävalmentaja, Valtakunnallinen

markku.kanerva@palloliitto.fi

Miesten A-maajoukkueen päävalmentaja

Marko Saloranta

Naisten A-maajoukkueen päävalmentaja, Valtakunnallinen

marko.saloranta@palloliitto.fi

Naisten A-maajoukkueen päävalmentaja

Sergio Gargelli

Futsalin miesten A-maajoukkueen päävalmentaja, Valtakunnallinen

sergio.gargelli@palloliitto.fi

Futsalin miesten A-maajoukkueen päävalmentaja

Juho Rantala

Huippujalkapallopäällikkö, Valtakunnallinen

+358405058881

juho.rantala@palloliitto.fi

Poikien maajoukkuetoiminnan ja talenttivalmennusohjelman operatiivinen johtaminen ja kehittäminen

Marianne Miettinen

Huippujalkapallopäällikkö, Valtakunnallinen

+358447831361

marianne.miettinen@palloliitto.fi

Tyttöjen maajoukkuetoiminnan ja talenttivalmennusohjelman operatiivinen johtaminen ja kehittäminen

Jarmo Matikainen

U23 naisten päävalmentaja, Valtakunnallinen

jarmo.matikainen@palloliitto.fi

U23 naisten päävalmentaja

Juha Malinen

Miesten U21-maajoukkueen päävalmentaja, Pohjois-Suomen valmennuskeskuksen päällikkö, Valtakunnallinen

+358500553353

juha.malinen@palloliitto.fi

Miesten U21-maajoukkueen valmennus, pelaajatarkkailu ja yhteydenpito seuroihin. Pohjois-Suomen kehittymisen seurannan johtaminen ja tapahtumien organisointi. Oulu Football Academyn koordinointi.

Peter Lundberg

U18/U19-poikien maajoukkueiden päävalmentaja, Valtakunnallinen

+358 40 774 2980

peter.lundberg@palloliitto.fi

U16- ja U17-poikien maajoukkueiden valmennus ja pelaajatarkkailu.

Arttu Pitkäkangas

U18/U19-tyttöjen maajoukkueiden päävalmentaja, Valtakunnallinen

+358503237328

arttu.pitkakangas@palloliitto.fi

U18- ja U19-tyttöjen maajoukkueiden valmennus, U18- ja U19-pelaajien tarkkailu ja arjen tukeminen, Urheiluakatemiaturnauksen organisointi ja kehitystyö pelaajakehityksen näkökulmasta

Erkka V. Lehtola

U16/U17-poikien maajoukkueiden päävalmentaja, Valtakunnallinen

+358505646860

erkka.v.lehtola@palloliitto.fi

U16- ja U17-poikien maajoukkueiden valmennus ja pelaajatarkkailu.

Akan Okomoh

U16/U17-tyttöjen maajoukkueiden päävalmentaja, Valtakunnallinen

+358505640877

akan.okomoh@palloliitto.fi

U16- ja U17-tyttöjen maajoukkueiden valmennus

Kai Nyyssönen

U15-poikien maajoukkueen päävalmentaja, Valtakunnallinen

+358443206077

kai.nyyssonen@palloliitto.fi

U15-poikien maajoukkueen valmennus, pelaajatarkkailu U14-U15 yhdessä alue - ja maajoukkuevalmennuksen kanssa, aluetoiminnan esimies

Pekko Söderström

U15 -tyttöjen maajoukkueen päävalmentaja, HFA akatemian johtaja, Valtakunnallinen

+358400723466

pekko.soderstrom@palloliitto.fi

U15-tyttöjen maajoukkueen valmennus ja pelaajatarkkailu, HFA (Helsinki Football Academy) akatemiatoiminnan johtaminen, Helmaripolun pelaajakehityssisällöt

Jaakko Laitinen

Naisten futsalmaajoukkueen päävalmentaja (oto), Valtakunnallinen

+358 40 830 9651

jaakkolaitinenon@gmail.com

Naisten futsalmaajoukkueen päävalmentaja (oto)

Kerkko Huhtanen

U19-poikien futsalmaajoukkueen päävalmentaja, futsalvalmentajakoulutusvastaava (oto), Valtakunnallinen

+358 40 778 6800

kerkko.huhtanen@palloliitto.fi

U19-poikien futsalmaajoukkueen valmennus, alueellisen futsalpelaajakehitystoiminnan koordinointi, futsalpelaajien lajiliittopisteytys, futsalvalmentajakoulutuksen kehittäminen ja organisoinnin tukeminen

Joni Ruuskanen

Fyysisen valmennuksen asiantuntija, Valtakunnallinen

+358408322070

joni.ruuskanen@palloliitto.fi

UEFA Elite Youth Academy fyysinen valmennus, maajoukkueiden ja koulutustoimintojen fyysisen valmennuksen asiantuntijuus.

Jyrki Filppu

Futsalpäällikkö, Valtakunnallinen

+358408235246

jyrki.filppu@palloliitto.fi

Futsalin kokonaisvastuu ja lajikehitys, futsaltyöryhmän esittelijä, kansainväliset yhteydet, futsalmaajoukkuetoiminnan koordinointi

Outi Saarinen

Maajoukkuemanageri, Valtakunnallinen

+358408235232

outi.saarinen@palloliitto.fi

Maajoukkuemanageritiimin esimies, naisten A-maajoukkueen ja tyttömaajoukkueiden hallinnointi

Ville Sairanen

Maajoukkuemanageri, Valtakunnallinen

+358400991308

ville.sairanen@palloliitto.fi

Poikien maajoukkuetoiminnan koordinointi, poikien maajoukkueiden hallinnointi, maajoukkuetoiminnan pelaajakehitystapahtuminen järjestäminen, U21-maajoukkuemanageri/joukkueenjohtaja

Miina Tapaninen

Maajoukkuemanageri, Valtakunnallinen

+358405453591

miina.tapaninen@palloliitto.fi

Tyttömaajoukkueiden hallinnointi

Joonas Vilkki

Maajoukkuemanageri, Valtakunnallinen

+358456712634

joonas.vilkki@palloliitto.fi

Miesten A-maajoukkueen joukkueenjohtaja.

Malla Rautava

Urheilutoiminnan assistentti, Valtakunnallinen

+358505057911

malla.rautava@palloliitto.fi

Aluetoiminnan hallinto (kutsut, talous, maksuliikenne), U15-maajoukkuemanageri

Ville-Pekka Inkilä

Tutkimus- ja kehityspäällikkö, Valtakunnallinen

+358504048719

ville-pekka.inkila@palloliitto.fi

Suomen Palloliiton tutkimus- ja kehitystoiminnan suunnittelu, kehitys, toteutus ja seuranta.

Henri Lehto

Pelianalyysipäällikkö, Valtakunnallinen

+358407591871

henri.lehto@palloliitto.fi

Miesten A-maajoukkueen videoanalyytikko, pelianalyysitoiminnan ja -koulutusten johtaminen ja kehittäminen, tuki tutkimus- ja kehitystoiminnan prosessikehitykseen ja tietopalvelutuotantoihin

Tero Koskela

Kehittymisen seurannan palvelupäällikkö, Valtakunnallinen

+358407010216

tero.koskela@palloliitto.fi

Kehittymisenseuranta tapahtumat, seurojen urheilutoiminnon kehittäminen, SHA kouluttaja

Markus Paananen

Urheilutoiminnan nuoruusvaiheen kehityspäällikkö, Valtakunnallinen

+358407376000

markus.paananen@palloliitto.fi

10-15 -vuotiaiden tyttöjen urheilutoiminnan laadun vahvistaminen seuroissa -projekti sekä muut sidonnaiset urheilutoiminnan kehitystehtävät

Matti Lähitie

Koulutuspäällikkö, Valtakunnallinen

+358443292221

matti.lahitie@palloliitto.fi

Valmentajakoulutuksen ja kouluttajakoulutuksen kehittäminen ja johtaminen jalkapallon ja Futsalin osalta. Kansainvälinen yhteistyö.

Santeri Suvala

Lapsuusvaiheen valmennusosaamisen päällikkö, Valtakunnallinen

+358407675668

santeri.suvala@palloliitto.fi

Vastuu FSV (Futisvalmentajan startti) – UEFA B -koulutusprosessien kehityksestä ja toteutuksesta sekä alueellisen koulutuspäällikköverkoston johtamisesta

Sanna Pirhonen

Koulutuskoordinaattori, Urheilulääketieteen asiantuntija, Valtakunnallinen

+358400728030

sanna.pirhonen@palloliitto.fi

Valmentajakoulutusten hallintajärjestelmän pääkäyttäjä, UEFA valmentajalisenssien ja täydennyskoulutusten rekisteröinti, antidoping- ja lääkintätoiminnan suunnittelu ja koordinointi

Jani Honkavaara

Huippu- ja nuorisovaiheen asiantuntija, Valtakunnallinen

0505336961

jani.honkavaara@palloliitto.fi

UEFA A ja UEFA Pro -koulutusten sekä täydennyskoulutusten kehitys ja toteutus sekä huippuvalmentajien kehittymisen tukeminen.

Kari Ukkonen

Huippu- ja nuorisovaiheen valmennusosaamisen asiantuntija, Valtakunnallinen

+358404517096

kari.ukkonen@palloliitto.fi

Huippuvaihteen valmentajakoulutuksen ja kouluttajakoulutuksen kehittäminen, organisointi ja toteuttaminen jalkapallon osalta. Kansainvälinen yhteistyö.

Jani Tulehmo

Lasten valmennuksen projektipäällikkö, Valtakunnallinen

+358445623569

jani.tulehmo@palloliitto.fi

Lasten valmennuksen ydintaitojen kehittymisen johtaminen yhdessä seurojen kanssa.

Eteläinen

Samu Koski

Poikien aluevalmentaja, Eteläinen

+358405751759

samu.koski@palloliitto.fi

Poikien eteläisen alueen aluevalmennus, pelaajatarkkailu, seurojen kehittäminen, alueen talenttivalmentajien auttaminen, maajoukkuevalmennus

Mikko Eskelinen

Alueellinen koulutuspäällikkö, Eteläinen

+358405831814

mikko.eskelinen@palloliitto.fi

Valmentajakoulutuksen ja kouluttajakoulutuksen kehittäminen sekä alueellinen johtaminen. Kouluttajien ja tutoreiden sekä SVOK:n tukeminen. HU-He päivien alueellinen johtaminen.

Mika Riutto

Koulutusasiantuntija, Eteläinen

+358405133033

mika.riutto@palloliitto.fi

Valmentajakoulutuksen kehittäminen, organisointi /tarvittaessa toteutus. Kouluttajakoulutus FVS, IKV ja JP-Tekniikat. Kouluttajien ja tutoreiden tukeminen. HU-HE päivien organisointi ja toteutus.

Pohjoinen

Mika Nurmela

Poikien aluevalmentaja, Pohjoinen

+358407474507

mika.nurmela@palloliitto.fi

Poikien aluevalmentaja Pohjois-Suomi, Miesten A-maajoukkueen valmentaja

Ari Härkönen

Koulutusasiantuntija, Pohjoinen

+358505212881

ari.harkonen@palloliitto.fi

Valmentajakoulutuksen kehittäminen, organisointi /tarvittaessa toteutus. Kouluttajakoulutus FVS, IKV ja JP-Tekniikat. Kouluttajien ja tutoreiden tukeminen. HU-HE päivien organisointi ja toteutus.

Itäinen

Juha-Pekka Niskanen

Poikien aluevalmentaja, Itäinen

+358505856165

juha-pekka.niskanen@palloliitto.fi

Poikien aluevalmennus, pelaajatarkkailu, seurojen kehittäminen, alueen talenttivalmentajien auttaminen, maajoukkuevalmennus

Sami Ristilä

Koulutuspäällikkö, Itäinen

+358405104504

sami.ristila@palloliitto.fi

Valmentajakoulutuksen ja kouluttajakoulutuksen kehittäminen sekä alueellinen johtaminen/tarvittaessa toteutus. Kouluttajien ja VOK:ien tukeminen.

Hannu Ollila

Koulutusasiantuntija, Itäinen

+358407324817

hannu.ollila@palloliitto.fi

Valmentajakoulutuksen kehittäminen, organisointi /tarvittaessa toteutus. Kouluttajakoulutus FVS, IKV ja JP-Tekniikat. Kouluttajien ja tutoreiden tukeminen. HU-HE päivien organisointi ja toteutus.

Läntinen

Teemu Eskola

Poikien aluevalmentaja, Läntinen

+358443775844

teemu.eskola@palloliitto.fi

Poikien aluevalmennus, pelaajatarkkailu, Huuhkajapäivätoiminta, alueen seurakehityksen tukeminen, alueen talenttivalmentajien tukeminen, maajoukkuevalmennus

Stephen Ward

Poikien aluevalmentaja, Pohjanmaa, Läntinen

+358 44 783 1371

stephen.ward@palloliitto.fi

Poikien aluevalmennus, pelaajatarkkailu, Huuhkajapäivätoiminta, alueen seurakehityksen tukeminen, alueen talenttivalmentajien tukeminen, maajoukkuevalmennus.

Valtteri Kumpuniemi

Aluevalmentaja, läntinen alue, Läntinen

+358404812464

valtteri.kumpuniemi@palloliitto.fi

Palloliiton aluevalmennustehtävät ja seurayhteistyö, pelaajatarkkailu ja valmennusosaamisen kehittäminen Helmaripolun tapahtumissa.

Petteri Joensuu

Tyttöjen huippuvaiheen pelaajakehittäjä, Läntinen

+358445181890

petteri.joensuu@palloliitto.fi

Turun seudun urheiluakatemiaympäristön kehittäminen ja valmennus. Palloliiton aluevalmennustehtävät ja seurayhteistyö, pelaajatarkkailu ja valmennusosaamisen kehittäminen Helmaripolun tapahtumissa.

Craig Ramsay

Urheilutoiminnan koordinaattori, Läntinen

+358505814876

craig.ramsay@palloliitto.fi

Tarvitaan kuvaus

Sami Nikkola

Koulutuspäällikkö, Läntinen

+358505956279

sami.nikkola@palloliitto.fi

Valmentajakoulutuksen ja kouluttajakoulutuksen kehittäminen sekä alueellinen johtaminen/tarvittaessa toteutus. Kouluttajien ja tutoreiden sekä SVOK:n tukeminen. HU-He päivien alueellinen johtaminen.

Ari Kervinen

Koulutusasiantuntija, Läntinen

+358442837584

ari.kervinen@palloliitto.fi

Valmentajakoulutuksen kehittäminen, organisointi /tarvittaessa toteutus. Kouluttajakoulutus FVS, IKV ja JP-Tekniikat. Kouluttajien ja tutoreiden tukeminen. HU-HE päivien organisointi ja toteutus.