Palloliiton tekniikkakilpailut

Tekniikkakilpailut tarjoavat lapsille ja nuorille mahdollisuuden mitata pallonkäsittely- ja liiketaitojen kehittymistä.

Tekniikkakilpailut / tekniktävling

Teknisten pallonkäsittely- ja liiketaitojen kehittäminen ovat osa nuoren jalkapalloilijan kehityspolkua. Tekniikkakilpailut tarjoavat lapsille ja nuorille mahdollisuuden mitata ko. taitojen kehittymistä vuosittain.

Suomen Palloliiton pitkäaikainen tekniikkakilpailuperinne jatkuu viime kausien toimintamallin mukaisesti eli alueellisia (aiemmin piirien järjestämiä) tekniikkakilpailuja ei järjestetä vaan seurat ilmoittautuvat viralliseksi seuratekniikkakilpailun järjestäjäksi.

Palloliitto tarjoaa järjestäville seuroille ohjeistuksen sekä asiantuntijatuen seuratekniikkakilpailujen järjestelyyn. Viralliset seuratekniikkakilpailujärjestäjät ja ajankohdat päivittyvät Palloliiton nettisivuilla syyskuun aikana.  

Seuratekniikkakilpailut 2022

Seuroilla on mahdollisuus järjestää yksi (1) virallinen tekniikkakilpailutapahtuman. Tämän lisäksi seurat voivat järjestää rajattomasti epävirallisia taitokilpailuja ja -tapahtumia. Pelaaja voi osallistua/kilpailla ainoastaan yhdessä virallisessa seurataitokilpailussa. Virallisia seurataitokilpailuja järjestetään marraskuulle asti 15.11.2022. Kannustamme seuroja ja seurayhteisöjä yhteistyöhön, jotta jokaisella pelaajalla on mahdollisuus päästä osallistumaan virallisiin seuratekniikkakilpailuihin. Vuoden 2022 valtakunnalliset tekniikkakilpailut järjestetään marraskuun lopussa tai joulukuun alussa. Paikka ja aika varmistuvat viikolla 36.  

Ilmoittautuminen tämän linkin kautta Hakulomake.

Alle kootaan listattuna alueellisesti virallisia seurataitokilpailuja järjestävät seurat, kun ilmoittautumisia saadaan. Sivua päivitetään, jotta osallistujat voivat nähdä missä virallisia seuratekniikkakilpailuja järjestetään. Seurat ovat ilmoittautumisen yhteydessä ilmoittaneet ovatko ko. kilpailut avoimia myös muiden seurojen pelaajille (kts. Seuran ulkopuolisille osallistujille avoin). 

Järjestävät seurat 2022

Alue Kaupunki Seura Päivämäärä Tapahtumapäällikkö Sähköposti Taitokilpailuolosuhteet Seruan ulkopuolisille avoin? Erityisohjeita ilmoittautumisesta ulkopuolisille
Eteläinen  Kauniainen GriFK 12.11.2022 Arto Tuohisto-Kokko artuohi@hotmail.com GrIFK FA Solutions Arens kyllä ilmoittautuminen: artuohi@hotmail.com
Eteläinen  Helsinki LPS 8.10.2022 Mia Stierncreutz LPS Pallomylly (halli) ei
Eteläinen  Järvenpää Järvenpään Palloseura 29.10.2022 Samuli Kukkonen samuli.kukkonen@japs.fi Lämmitetty täyden kentän halli kyllä Mainos lähtee tänään ja on auki kaksi päivää ennen tapahtumaa saakka
Eteläinen  Kotka FC KTP 1.11.2022 Juho Luukkonen juho.luukkonen@fcktp.fi Jalkapallohalli kyllä Ilmoittautuminen: ake.soderstrom@fcktp.fi
Eteläinen  Helsinki IF Gnistan 26.10.2022 Kauis Krabbe kaius.krabbe@gmail.com MustaPekka areena ei
Eteläinen  Sipoo IF Sibbo-Vargarna 15.10.2022 Antti Sutinen antti.sutinen@sibbo-vargarna.fi Jalkapallohalli jossa tekonurmi ei
Eteläinen  Tuusula Tuusulan Palloseura 29.10.2022 Tero Velakoski tero@tups.fi Tuusulan kupahalli kyllä Avataan tapahtuma myClubiin aivan kuin omillekin jäsenille.
Itäinen Kuopio KuPS 12.10.2022 Iita Pienimäki iita.pienimaki@juniorikups.fi Lippumäen ylipainehalli ei
Läntinen  Kokkola GBK 15.10.2022 Kimmo Mattila kimmo.mattila@gbk.fi jalkapallohalli, jossa tekonurmi kyllä Ilmoittautuminen kyseisen linkin kautta viimeistään keskiviikkona 12.10.2022:   https://www.gbk.fi/lomakkeet/6373/ilmoittautuminen
Läntinen  Kaarina KaaPo 3.9.2022 Harri Laaksonen harri.laaksonen@kaapo.fi Puuha-areena KHT, ulkona (Erotuomarinkatu 4, 20780 Kaarina) ei
Läntinen  Närpiö Närpes Kraft 13.11.2022 Mats Virta matsvirta@outlook.com Pallohalli ja tekonurmi ei
Läntinen  Hämeenlinna HJS 29.9.2022 Esa-Pekka Viinikka esa-pekka.viinikka@hjs.fi Säästöpankki Areena  ei
Läntinen  Kokkola KPV 5.11.2022 Miko Tornikoski miko.tornikoski@kpv.fi Täyspitkä halli. Hyvät. kyllä Jopoxin kautta ilmoittautuminen ja maksu
Läntinen Tampere TPV 9.10.2022 Petri Taskinen petri.taskinen@tpv.fi Tekonurmikenttä,  ulkona kyllä Verkkosivujen kautta www.tpv.fi  >> ilmoittautuminen-valikko
Pohjoinen Oulu ONS 12.11.2022 Jukka Dunder jukka.dunder@onssi.fi Hepahalli kyllä Ilmoittautumislomake + ilmoitus alueen seuroille edellisen vuoden malliin, että voi myös seuroittain ilmoittaa osallistujat sähköpostilla

Lisätietoja tekniikkakilpailuista

Valtakunnallinen

Tero Koskela

Huuhkaja- ja Helmaripolun palvelupäällikkö, Valtakunnallinen

+358407010216

tero.koskela@palloliitto.fi

Kehittymisenseuranta tapahtumat, seurojen urheilutoiminnon kehittäminen, SHA kouluttaja

Seuraa meitä

Liity postituslistalle

Saat alennuksen Huuhkajien ja Helmareiden ottelulipuista. Lisäksi saat etuosto-oikeuden Huuhkajien ottelulippuihin sekä etuja Maajoukkueen verkkokauppaan.

Postituslistalle liittyminen

Pääyhteistyökumppanit