MM-karsintojen liput myynnissä!

U19-pojille kirvelevä tappio

Suomen U19-poikien maajoukkue kärsi 0-1 -tappion isäntämaalle Tshekin Opavassa pelatussa EM-karsintaottelussa.

U19-poikien avaus lauantain Tshekki-ottelussa

14.10.2023 klo 18:57

Ottelu alkoi Suomen kannalta tunnustellen, eikä omasta pelistä tuntunut alkuun tulevan valmista. Ensimmäisen vartin aikana Suomi onnistui luomaan painetta erityisesti oikean laidan ja Lauri Laineen kautta. Isäntämaa Tshekki oli kuitenkin hallitsevampi osapuoli ja otti pallon hallinnan nopeasti itselleen ja onnistui kontrolloimaan peliä, luoden samalla tilanteita Jaaso Jantusen maalille. Vartin jälkeen pelin kuva tasoittui.

Suomen ensimmäinen hyvä paikka aukesi 17 minuutilla, kun tehokas prässi toimi ja lopulta Vincent Ulundu pääsi haastamaan boksiin. Laukauksen eteen kuitenkin ehti Tshekki-puolustus ja lukemat pysyivät 0-0:ssa.

Tshekki kykeni pian tämän jälkeen pakottamaan Suomen taas puolustusmuotoon ja sitä kautta hyökkäykset lähtivät Suomella usein pitkillä palloilla liikkeelle. Kun pallo saatiin ylhäällä haltuun, luotiin siten usein myös paikkoja. David Ezeh oli siirtää Suomen johtoon puolen tunnin kohdalla, mutta pusku takatolpalta vaikeasta asennosta meni ohi maalin.

Tshekki siirtyi tämän jälkeen johtoon, kun ottelua oli takana 34 minuuttia. Nopea hyökkäys rajaheiton jälkeen yllätti Suomen puolustuksen, kun keskialueella Tshekki voitti kaksinkamppailut. Vapaaksi jäänyt Adam Pudil sai lopulta pallon itselleen noin 20 metrin päästä maalista ja onnistui päättämään isäntien nopean hyökkäyksen matalalla laukauksellaan tolpan juureen, mikä yllätti Jantusen.

Pian tämän jälkeen Pudil oli jo viedä Tshekin kahden maalin johtoon, kun hän pääsi nokikkain Jantusen kanssa. Suomen onneksi ottelun erotuomari katsoi hänen rikkoneen riistotilanteessa Oskari Väistöä ja Suomi selvisi vaarallisen näköisestä tilanteesta.

Loppujakso oli molemmilta joukkueilta tarkkaa pelaamista, eikä maalipaikoilla enää juhlittu. Ensimmäisen jakson kokonaiskuva oli hyvin selkeä - Tshekki piti palloa ja Suomi iski hanakasti vastaan, kun paikka tähän aukesi. Tauolle siirryttiin Tshekin 1-0 -johdossa.

Toisella jaksolla aivan alkuun Suomi oli ensimmäisen kerran tulla tasoihin - hyvä riisto keskellä, josta Ezeh pelasi välittömästi Laineen nokikkain Matej Cechalin kanssa. Laukaus kuitenkin lähti päin maalivahtia ja tuloksena vain kulmapotku.

Vajaan tunnin kohdalla minihuuhkajien valmennusjohto haki muutosta ja vastausta Tshekin vahvaan alkuun tekemällä triplavaihdon. Ulos tulivat Kekarainen, Terrnava sekä Laine ja tilalle juoksivat Toivonen, Ritari sekä Lähteenmäki. Ensimmäisen vartin aikana suomella oli ajoittain vaikeaa päästä edes hyökkäysalueelle ja tähän tuoreet jalat olivat valmennuksen ratkaisu.

Vaihdot olivatkin tuoda heti tulosta, mutta paitsio vei Suomelta ja Ezehiltä läpiajon. Suomi hylkäsi tämän jälkeen lyhyet syöttöketjut ja puolustus alkoi tavoittelemaan pitkillä palloilla kärkiä ja nämä aiheuttivatkin heti lisää ongelmia Tshekille. Suomen paras paikka ottelussa avautui, kun ensiksi Ulundu karkasi laidasta ohi vartioinnin. Hän päätti juoksunsa laukaukseen, josta irtopallo päätyi Akseli Puukolle. Hänenkin laukauksensa kilpistyi Cechaliin, joka oli toisella jaksolla Tshekin paras pelaaja.

72. minuutilla Ezeh taisteli jälleen loistavasti irtopallon itselleen boksissa ja sai sen syötettyä eteenpäin Juho Lähteenmäelle, jolla oli puolityhjä maali jo edessään. Sijoitus kuitenkin osui sivuverkkoon, vaikka Cechal oli jo saatu pelattua tilanteesta ulos. Tämän lähemmäksi Suomi ei maalia enää päässyt. Vaihdot olivat tuoneet haluttua muutosta peliin ja Suomen peli-ilme piristyi selkeästi ja sitä myöten oma pallollinen peli parani reilusti. Tämä pakotti Tshekin vetäytymään ja Suomelle siunaantui mahdollisuuksia.

Minihuuhkajien hyvältä näyttänyt kiri tyrehtyi kuitenkin täysin viimeisen vartin aikana. Paikoille ei enää juurikaan päästy ja lisäksi Tshekki onnistui jäädyttämään ja rikkomaan peliä hienosti, joka osaltaan vaikutti Suomen pelin sakkaamiseen. Vasta aivan lisäajan kynnyksellä ja sen alussa Suomen onnistui antaa viimeisen paineen maalille. Tshekki puolusti kuitenkin hyvin ja kurinalaisesti eikä Suomi enää päässyt kokeilemaan Cechalia maalilla. Lopulta hyvä taistelu ei tällä kertaa kuitenkaan tuonut mukanaan palkintoa.

- Koville tämä tappio luonnollisesti ottaa ja todella pettyneitä olemme, maajoukkuevalmentaja Peter Lundberg harmitteli.

Lundbergin mukaan ottelu oli pitkälti sellainen kuin hän osasi odottaa.

- Vastustaja pelasi fyysisesti ja suoraviivaisesti. He olivat jonkin verran niskan päällä ensimmäisellä puoliajalla ja me toisella. Etenkin minuuttien 60 ja 75 välissä meillä oli sellainen jakso, että maaleja olisi pitänyt tehdä, Lundberg sanoi.

Suomella on nyt pelattuna kaksi ottelua ilman tehtyjä maaleja.

- Se on totta kai asia, johon meidän pitää jatkossa keskittyä, Lundberg alleviivasi.

Edessä on vielä karsintojen päätöspeli San Marinoa vastaan, mutta jatkopaikka ei ole Suomella enää omissa käsissä.

- Toivotaan, että Tshekki voittaa Romanian. Samalla meidän pitää vain keskittyä omaan pelaamiseemme ja pyrkiä tekemään San Marinoa vastaan mahdollisimman monta maalia, Lundberg huomautti.

Suomen viimeinen ottelu (Suomen aikaa):
Ti 17.10. 16:00 San Marino – Suomi, Bazaly (Ostrava)

Lohkon kaksi parasta joukkuetta sekä karsintojen paras lohkokolmonen etenevät EM-jatkokarsintoihin.

Ottelun kokoonpanot ja tilastot tulospalvelussa.

Lisää aiheesta

Etkö löytänyt etsimääsi?

Seuraa meitä

Kaikki some-tilimme

Liity postituslistalle

Saat alennuksen Huuhkajien ja Helmareiden ottelulipuista. Lisäksi saat etuosto-oikeuden Huuhkajien ottelulippuihin sekä etuja Maajoukkueen verkkokauppaan.

Postituslistalle liittyminen

Pääyhteistyökumppanit