Naisten Futsal-Ykkösen runkosarja pelattu loppuun – jatkosarjajoukkueet ja putoajat selvillä
Naisten Futsal-Ykkösen lohko A:n kahden kärkeen sijoittuivat PiPS ja FC Nokia, lohko B:n FC Seinäjoki ja FC OPA – nämä joukkueet jatkavat vielä sarjanousijan ratkaisevan jatkosarjan merkeissä. FS TAWASTIA ja KP-V jäivät lohkojensa viimeiseksi ja putoavat Naisten Futsal-Kakkoseen.
Riemu ja River Vuoksi kummatkin paransivat sijoituksiaan viime kaudesta.Kuva: Kirsi Nummela
Naisten Futsal-Ykkösen runkosarjassa on nyt takana viimeinen kuukausi, ja jatkosarjoihin pääsevät joukkueet sekä putoajat ovat nyt ratkenneet. Lohko A:n kahden kärjen muodostivat PiPS ja FC Nokia, lohko B:ssä korkeimmalle ylsivät FC Seinäjoki ja FC OPA – nämä neljä joukkuetta pelaavat nyt keskenään yksinkertaisen jatkosarjan, jonka voittaja nousee kaudeksi 2024–25 Naisten Futsal-Liigaan ja toiseksi sijoittunut karsii ensi kauden liigapaikasta Naisten Futsal-Liigan tämän kauden toiseksi viimeiseksi jäänyttä joukkuetta vastaan. Jatkosarjan ottelut pelataan tulevina kolmena viikonloppuna. Lohkojensa viimeisiksi jäivät FS TAWASTIA ja KP-V, jotka täten jatkavat ensi kaudella sarjatasoa alempana.
Lohko A
PiPS aloitti helmikuun vahvasti voittamalla FS TAWASTIA:n vieraissa ja FC Nokian kotonaan, ja näillä tuloksilla se varmistikin lohkonsa voiton jo kolme kierrosta ennen päätöstä. Loput kolme ottelua sillä menikin sitten yllättävän heikosti, kun aiemmin kaudella yhtä tasapeliä lukuun ottamatta kaikki ottelunsa voittaneet piikkiöläiset hävisivät Ilves FS/2:lle ja Riemulle sekä jäivät tasapeliin MuSaFutsalia vastaan. Terhi Ristolainen päätti myös sarjan ollen omilla kymmenluvuillaan koko sarjan maali- sekä pistepörssissä (31+13), joukkueensa toiseksi tehokkaimpana on Milla Saviluoto (14+16). Jatkosarjassa piikkiöläiset kohtaavat ensin FC Nokian ja FC OPA:n kotonaan, ja päätöskierroksella se matkaa lohko B:n voittajan FC Seinäjoen vieraaksi.
FC Nokia varmisti lohkonsa kakkossijan ja paikan jatkosarjassa käytännössä myös jo pari kierrosta ennen päätöstä. Se hävisi helmikuun avausottelunsa PiPS:lle, mutta viimeisistä kolmesta ottelusta se nappasi kaksi voittoa ja tasapelin, ja 35 pisteen saalillaan nokialaiset jäivät lopulta vain kolmen pisteen päähän lohkovoittaja PiPS:istä. Joukkueen maalintekovastuu jakautui todella tasaisesti, sillä FC Nokian paras pistenainen Sini Sulonen (10+9) löytyy vasta lohkon pistepörssin 12. sijalta, vaikka joukkue teki lohkossaan jaetusti toiseksi eniten maaleja (73). Kakkostykkinä toimi Jenni Särö (12+5). FC Nokian jatkosarja alkaa kahdella vierasottelulla, ensin PiPS:iä ja sitten FC Seinäjokea vastaan, ja päätöskierroksella FC OPA saapuu sen vieraaksi.
Heikon tammikuun pelannut Riemu korjasi kurssinsa vahvasti helmikuussa ja saalisti viimeisistä kuudesta ottelustaan neljä voittoa, yhden tasapelin ja yhden tappion – tappio tuli päätöskierroksen jo merkityksettömäksi jääneessä ottelussa FC Nokiaa vastaan. Lopulliseksi sijaksi jäi kolmas. Jyväskyläläiset tekivät lohkossaan eniten maaleja – 79 – ja joukkueen tehokkaimmaksi ylsi lohkon pistepörssin kolmonen Maija Markkanen (17+12), seuraavaksi tehokkaimmat olivat Salla Pere (15+6) ja Nea Nyrhinen (13+8). Kokonaisuudessaan kausi oli iso tasonnosto tälle kaudelle täydennysmenettelyn kautta sarjassa säilyneelle joukkueelle.
Neljänneltä sijalta löytyy River Vuoksi. Joukkue aloitti helmikuun 5–1-voitolla Ilves FS/2:sta, mutta tätä seurasi kaksi tappiota ennen päätöskierroksen TiPS-voittoa samoin lukemin. Joukkueen kauden tehokkaimpia olivat brasilialaiset Neide Oliveira (17+11) ja Fabiana Silva (16+8). Toista kauttaan Naisten Futsal-Ykkösessä pelanneet imatralaiset menivät selvästi eteenpäin verrattuna debyyttikauteensa – sijoitus koheni kahdella, ja joukkue voitti tällä kaudella yli puolet pelaamistaan otteluista, kun viime kaudella voittoihin päättyi vain kolmasosa.
Kolme pistettä River Vuoksen taakse viidenneksi jäi Ilves FS/2. Sen helmikuu meni hieman heikosti, kun kolmesta ensimmäisestä ottelustaan se hävisi kaksi ja jäi yhdessä tasapeliin, joskin viimeisestä ottelustaan se otti 6–3-voiton lohkovoittaja PiPS:istä. Tamperelaisten kauden tehokkaimmat olivat Siri Rosendahl (8+7) ja Oona Vuoltee (4+7). Joukkueen loppusijoitus jatkoi totuttua linjaa, sillä tämä oli jo neljäs kausi peräjälkeen, kun Ilves FS/2 sijoittuu lohkonsa viidennelle sijalle.
MU nousi vahvan helmikuunsa siivittämänä sarjan jumbosijalta aina kuudenneksi asti. Viimeisistä neljästä ottelustaan se keräsi kolme voittoa ja yhden tasapelin, joilla se yli tuplasi koko kauden pistesaldonsa 18:aan. Joukkueensa selvästi tehokkain oli lohkon pistepörssin viidenneksi sijoittunut Kiia Laine (18+7), seuraavana on Veera Kronqvist (12+7). Vahva loppukiri nosti mäntsäläläiset paitsi hyvissä ajoin pois putoamiskamppailusta, myös parhaaseen sijoitukseensa viimeiseen neljään kauteen.
Seitsemänneksi sijoittui TiPS 14 pisteellä. Helmikuun alkuun se voitti MuSaFutsalin kotonaan lukemin 3–1, mutta viimeiset kolme ottelua päättyivät sen tappioon. Joukkueen kauden pistekuningattareksi kruunattiin Helmi Halomo (11+6), heti perässä tulee Eerika Hämäläinen (13+3). Ensimmäistä kauttaan Naisten Futsal-Ykkösessä pelanneille tikkurilalaisille debyyttikausi oli oikein kelpo, sillä se majaili lähemmäs koko kauden 6.–7. sijoilla erossa putoamiskamppailusta.
Kahdeksanneksi päätyi MuSaFutsal pisteen TiPS:iä perässä. Helmikuu alkoi tappiolla, jota seurasivat äärimmäisen tärkeä voitto FS TAWASTIASTA:sta ja kaksi tasapeliä sarjan kärkijoukkueita vastaan. Jälkikäteen katsottuna suora putoaja ratkaistiin juuri tuossa FS TAWASTIA -ottelussa, kun porilaiset nousivat toisella jaksolla maalin tappioasemasta voittoon. MuSaFutsal teki lohkossaan varsin selvällä marginaalilla vähiten maaleja (37), mutta joukkueelta toisaalta löytyi myös lohkon toiseksi tehokkain puolustus vain 48 päästetyllä maalilla. Hyökkäyssuuntaan tehokkain oli Vera Mattila (10+1), ja peräti kolme pelaajaa löytyy tasoissa kymmenestä pisteestä – Roosa Erkkilä (8+2), Aada Uusitalo (4+6) ja Ida Silvennoinen (2+8). Pääasiassa viime kaudella Naisten Futsal-Kakkosesta nousseen MuSaFutsal/2:n pelaajista koostunut joukkue saavutti todennäköisesti vähimmäistavoitteensa, sarjapaikan uusimisen myös tulevalle kaudelle.
Lohko A:n viimeiseksi jäi FS TAWASTIA. Sen helmikuu oli häntäpään joukkueista heikoin, kun viidestä ottelusta haaviin jäi vain yksi tasapelipiste. Kauden kokonaissaldo jäi täten yhdeksään pisteeseen, ja eroa toiseksi viimeiseen joukkueeseen jäi neljä pistettä. Tappioista karvain tuli juuri MuSaFutsalille, kun ensimmäisen jakson johto kääntyi jälkimmäisellä 20-minuuttisella maalin tappioksi. Kauden mitassa joukkueen tehokkain oli Kaisa Kulmala (8+9), Anette Nieminen tulee seuraavana pistein (7+8). Vaikka maaleja joukkue teki lohkostaan jopa viidenneksi eniten, oli sen puolustus sarjan heikointa – omiin meni 95 maalia, mikä on lähes kaksinkertainen määrä toiseksi viimeiseksi jääneeseen MuSaFutsaliin verrattuna. Näin ollen hattulalaisten neljän vuoden stintti toiseksi korkeimmalla sarjatasolla päättyi putoamiseen Naisten Futsal-Kakkoseen tulevaksi kaudeksi.
Lohko B
FC Seinäjoen ylivoima ei helmikuussa horjunut, vaan seinäjokelaiset marssivat myös viisi viimeistä otteluaan vakuuttavasti voitosta voittoon. Koko kauden saldoksi jäi murskaavat 15 voittoa ja vain yksi tappio. Joukkue myös teki kaikista sarjan joukkueista eniten maaleja (80) ja päästi ylivoimaisesti vähiten (22). Seinäjokelaisten tehokkain oli Jessica Karjalainen (15+15), toisena Maiju Kuivila (12+8). Jatkosarjassa joukkue matkaa ensin FC OPA:n vieraaksi, jonka jälkeen edessä on kotiottelut FC Nokiaa ja PiPS:iä vastaan.
Loistavan helmikuunsa myötä FC OPA kiilasi lohkon kakkossijalle 31 pisteeseen. Oululaiset kohtasivat kaikki lohkon alemman puoliskon joukkueet ja nappasivat kaikista viidestä kamppailusta täydet kolme pistettä. Viimeisellä kierroksella joukkue nousi toiseksi ohi AS Moonin, joka hävisi oman päätöskamppailunsa. Oululaisten pistekuningatar oli lohkonsa pörssikärki Emmi Hanhineva (20+17), toiseksi tehokkain oli Larissa Kuikka (14+12). Jo kolmatta kautta putkeen jatkosarjaan päässeet oululaiset jatkavat otteluitaan ensin kotona FC Seinäjokea vastaan, minkä jälkeen edessä ovat reissut PiPS:n ja FC Nokian vieraaksi.
AS Moonin ailahteleva helmikuu tuotti kaksi voittoa ja kaksi tappiota, ja näistä kirvelevimmän päätöskierroksen FC Brändöpojkarna -tappion myötä raahelaiset putosivat kolmanneksi ja ulos jatkosarjasta. 29 pisteellä eroa FC OPA:an jäi kaksi pistettä. Joukkueen kauden tehokkaimmat pelaajat olivat Isla Hirvonen (6+17) ja Lotta Iivonen (12+9). Raahelaisilla oli lohkonsa toiseksi pitävin puolustus 42 päästetyllä maalilla, mutta 57 tehtyä maalia oli kärkiviisikosta heikoin kirjaus. Kaudelle 2021–22 Naisten Futsal-Ykköseen noussut AS Moon näyttää nyt kuitenkin nousseen lohkonsa kärkijoukkueisiin, kun viime sesongilla se sijoittui lohkonsa toiseksi.
Neljänneksi pääty FC Brändöpojkarna. Viimeiseen kuukauteen mustasaarelaiset pelasivat peräti kuusi ottelua, joissa se suoriutui erinomaisesti – saldona neljä voittoa, yksi tasapeli ja yksi maalin tappio sarjan ylivoimaiselle voittajalle FC Seinäjoelle. Hurja loppukiri lähes tuplasi joukkueen pistesaldon lopulta 27:ään. Joukkueen kauden kovin pistenainen selvällä marginaalilla seuraavaan oli Kajsastina Granlid (19+6), seuraavaksi tehokkain oli Frida Bäckström (10+4). Myös mustasaarelaiset näyttävät vakiinnuttaneen sijansa lohkonsa ylempään puoliskoon, sillä neljäs sija oli jo neljäs viimeiseen viiteen kauteen – toissa kaudella joukkue kykeni vielä pykälää parempaan kolmanneksi.
V niin kuin VIFK ja viides sija. Vaasalaisten helmikuun neljästä ottelusta käteen jäi kaksi voittoa ja kaksi tappiota, joiden myötä lopulliseksi pistesaldoksi muodostui 19 pistettä varsin selvät kahdeksan pistettä yllä olevaa FC Brändöpojkarnaa jäljessä ja kolme takana olevia edellä. Riia Koivisto (25+4) oli joukkueensa ylivoimaisesti tehokkain ollen mukana lähes puolissa vaasalaisten maaleissa, seuraavana on Tilde Berts (8+8). Sarjanousijalle viidennen sijan voinee sanoa olevan oikein hyvä suoritus.
Kuudennelle sijalle päätyi vielä ennen helmikuun otteluita pitkään sarjajumbona ollut Tarmo. Muiden sarjan häntäpään joukkueiden kyntäessä kälviäläisten viidestä ottelusta ottamat kaksi voittoa ja yksi tasapeli oli hyvä suoritus – varsinkin kun voitot tulivat juuri päävastustajia vastaan. Kauden kokonaissaldoksi muodostui 16 pistettä. Joukkueen tehokkaimmat pelaajat olivat vasta 16-vuotias Juuli Päivärinta (16+4) ja siskonsa Veera Päivärinta (10+7). Myös viime kaudella joukkue sijoittui kuudenneksi.
FC Hertta oli vielä ennen helmikuuta neljännellä sijalla, mutta kun viimeisen kuukauden viidestä ottelusta se keräsi vain yhden tasapelipisteen päätöskierroksella, valahti se lopulta sarjan seitsemänneksi heikommalla maalierolla kuin tasapisteissä kuudenneksi yltänyt Tarmo. Joensuulaiset päästivät viidessä viimeisessä ottelussa yhteensä peräti 40 maalia, mikä oli puolet joukkueen koko kauden päästettyjen maalien määrästä. FC Hertan selvästi kovin pistenainen oli Olivia Koskela (10+6), seuraavana tulee Elina Jaakonsaari (6+3). Koskela valittiin myös kuudesti joukkueensa ottelun parhaaksi pelaajaksi, mikä on jaetusti kovin lukema koko sarjassa. Vaikka kauden viimeiset ottelut menivätkin heikosti, sarjanousijalle sarjapaikan uusiminen on aina hyvä suoritus.
Limingan Pallokarhujen kauden kuusi viimeistä ottelua päättyi tappioon, mutta se säilytti silti sarjapaikkansa täpärästi maalieron mitalla – pisteitä joukkueelle kertyi 13. Joukkueen kauden tehokkain oli Saana Valkama (6+13), toiseksi tuli Tiia Pohjanen (8+8). Kahtena viime kautena liminkalaiset olivat sijoittautuneet putoajien paikoille, mutta säilyttäneet paikkansa täydennysmenettelyn kautta, joten tämän kauden niukka säilyminen suoraan on pientä eteenpäinmenoa verrattuna viime kausiin.
Viimeisillä kierroksilla Tarmon otettua parit voittonsa tippui sarjan viimeiseksi KP-V. Kaustislaiset hävisivät viimeisistä viidestä ottelustaan neljä, ja vaikka päätöskierroksen 1–1-tasapeli Herttaa vastaan nosti sen tasapisteisiin Limingan Pallokerhon kanssa, jäi KP-V:n maaliero peräti 19 maalilla liminkalaisia heikommaksi. Joukkue teki kaikista Naisten Futsal-Ykkösen joukkueista vähiten maaleja, vain 31, ja se jäi ainoaksi joukkueeksi, josta ei löytynyt yhtään kymmeneen tehopisteeseen yltäjää Essi Rahkosen (7+1) ja Laura Koskisen (7+0) oltua kaustislaisten tehokkaimpia. Maalivahti Tiia-Maria Karvonen oli FC Hertan Olivia Koskelan kanssa useimmin joukkueensa parhaaksi pelaajaksi valittu pelaaja kuudella valinnallaan. Kaudella 2020–21 Naisten Futsal-Liigassakin pyörähtänyt joukkue on muuten pelannut Futsal-Ykkösessä kaudesta 2016–17 lähtien, mutta nyt kaustislaisten tie vie ensi kaudelle sarjatasoa alemmas.