Helsingin piiri

ESLU: Seuraseminaarissa 28.-29.10. aiheena johtaminen ja hyvä hallintotapa

ESLU:n Seuraseminaari 28.–29.10.2016 Tallinna: Johtaminen ja hyvä hallintotapa seurassa

ESLU:n seuraseminaari järjestetään 28.–29.10.2016 Viking XPRS:llä ja Solo Sokos Hotel Estoriassa. Tervetuloa mukaan kuulemaan, mitä hyvä hallintotapa seuratoiminnassa tarkoittaa ja miten sen mukaista toimintaa voisi edistää. Urheiluseuran toiminnan tarkoitus löytyy kunkin seuran omista säännöistä.

·    Mitä on hyvä johtaminen urheiluseurassa?
·    Miten ja millä keinoilla varmistamme, että johtaminen toimii?
·    Miten hyvät hallintotavat varmistetaan?
·    Mitkä juridiset asiat vaikuttavat seuran hallintotapaan?

Muun muassa yllä mainittuihin kysymyksiin saamme vastauksia seuraseminaarissa. Asiantuntijoina mukana ovat Valon ja Olympiakomitean pääsihteeri Teemu Japisson sekä vastikään julkaistun Hyvä hallintotapa liikunta-alalla -raportin julkaisseet Sanna Ojajärvi (VTM) ja Sanna Valtonen (VTL). Raportin mukaan hyvää hallintotapaa noudatetaan pikemmin passiivisesti kuin aktiivisesti. Seminaarissa Sannat avaavat osallistujille, miten hyvää hallintotapaa tulisi toteuttaa, jotta se tukisi seuratoimintaa ja seurojen jäseniä?

Lisätietoja seminaarista ESLU:n sivuilta.