SPL Tampere

Joukkueenjohtajakoulutus

II Valtakunnallinen joukkueenjohtaja -foorumi 9.10.2016 Tampere

Svenska Klubben, Otavalankatu 9

Tämän vuoden foorumi järjestetään miesten A-maajoukkueen Suomi-Kroatia MM-karsintaottelun yhteydessä.
 
Viime vuoden foorumi kokosi yhteen 100 suomalaista joukkueenjohtajaa. Tervetuloa mukaan!
 

 

Joukkueenjohtajakurssi

Koulutus järjestetään seurakursseina seurakouluttajan tai piirin kouluttajan vetämänä. Ota yhteyttä nuoriso- ja seuratoimintapäällikkö Mikko Tuloseen, etunimi.sukunimi@palloliitto.fi.

Piiri kouluttaa seurakouluttajia tarpeen mukaan. Seuraava koulutus on 23.3. kello 17-20 piiritoimistolla.  Seura esittää kouluttajaa piirin nuoriso- ja seuratoimintapäällikölle. Kouluttajalla tulee olla kokemusta seuratoiminnasta ja joukkueenjohtajana olemisesta. Koulutuksen saanut henkilö voi kouluttaa joukkueenjohtajakurssia omassa seurassaan. Tällainen seurakurssi on seuralle ilmainen.

Hinta:

200 euroa per seurakurssi, piirin kouluttajan vetämänä
Seurakurssi koulutetun seurakouluttajan vetämänä ilmainen.

Koulutuksen sisältö

Joukkueenjohtajakoulutus antaa perustietoa jalkapalloperheestä, seura­toiminnasta sekä joukkueen toiminnasta ja johtamisesta. Joukkueenjohtaja­koulutuksen kesto on vähintään 3 tuntia. Sisältöjä ovat muun muassa:

  • toimintaympäristön jäsentäminen ja käsitteistö
  • joukkue osana seuraa
  • toimintaa koskevat säädökset, määräykset ja hyvät toimintatavat
  • joukkueenjohtajan tehtävät ja vuorovaikutustaidot
  • toiminnan suunnitelmallisuus

Joukkueenjohtajakoulutus tuo mukanaan uutta ajattelua ja käsitteistöä. Toimintatavat pohjautuvat seuratoiminnan hyvän hallintotavan periaatteille. Yksi koulutuksen tärkeimmistä viesteistä on joukkueen­johtajan tehtävän merkityksen nostaminen seurassa. Uuden materiaalin ja koulutuksen käyttöönoton yhteydessä syntyy varmasti (ja toivottavasti) ajatuksia. Kokemuksia ja kommentteja otetaan ilolla vastaan, sillä koulutusta kehitetään ja päivitetään palautteen perusteella säännöllisin väliajoin.

 

Joukkueenjohtajakouluttajat
Mikko Tulonen

Seurakouluttajat
Ilona Pasma Ilves, ilona.pasma(at)ilves.fi
Tiina-Liisa Vehkalahti Ilves, tiina-liisa.vehkalahti(at)pp.inet.fi
Harri Moilanen PP-70, harri.moilanen(at)pp-70.fi
Pasi Suominen Loiske, junioripaallikko.loiske(at)gmail.com
Esa Linjamaa YIlves, esa.linjamaa(at)erotuomari.com
Pasi Katajisto HJS, pasi.katajisto(at)pp.inet.fi
Jari Viitanen Nokian Pyry jartse.viitanen(at)gmail.com
Jukka Sorsa TKT, jukka.sorsa0(at)saunalahtu.fi
Jouni Kaikuranta TPV, jouni.kaikuranta(at)tpv.fi
Sanna Pirttinen Tuisku, sanna.pirttinen(at)orivesi.fi
Juha Pietikäinen TP-49, juha.pietikainen(at)konetera.com
Jenni Lehtonen Apassit, jennilehtonen(at)elisanet.fi
Harri Ylinen FC Vapsi, harri.ylinen(at)myyntivoimaa.fi