Miesten Kakkosessa pelataan kaksinkertainen sarja kolmessa 12 joukkueen lohkossa (22 kierrosta), jonka jälkeen lohkon neljä parasta joukkuetta pelaavat vielä yksinkertaisen Kakkosen nousukarsintasarjan (3 peliä). Nousukarsintasarja pelataan jatkumona runkosarjalle, jolloin runkosarjassa saadut pisteet ja maalit seuraavat mukana sellaisenaan nousukarsintasarjaan ilman muutoksia. Sarjassa sijoille 1. ja 2. sijoittuneet joukkueet saavat kaksi kotiottelua nousukarsintasarjaan, ja sarjassa sijoille 3. ja 4. sijoittuneet joukkueet yhden kotiottelun.  

Lohkojen voittajat nousevat suoraan Ykköseen kaudelle 2021.  

Lohkoista putoaa sijoille 11. ja sitä huonommin sijoittuneet joukkueet. (Mikäli kausi siis pelataan täysillä joukkuemäärillä, yhteensä kuusi joukkuetta putoaa Kolmoseen kaudelta 2020.)   

Joukkueet v.2020: 

Espoon Palloseuran Jalkapallo (EPS), Espoo 

FC Honka (FC Honka/A)Espoo 

FC Kiffen 08 (FC Kiffen)Helsinki 

FC Viikingit Edustus (FC Viikingit)Helsinki 

Järvenpään Palloseura (JäPS), Järvenpää 

Kultsu FC (Kultsu FC), Lappeenranta 

Lahden Reipas (Reipas), Lahti 

Mikkelin Kissat (MiPK), Mikkeli 

Nurmijärven Jalkapalloseura (NJS)Nurmijärvi 

Pallokerho-35, (PK-35)Helsinki 

PEPO Lappeenranta (PEPO), Lappeenranta 

Pallokerho Keski-Uusimaa (PKKU)Tuusula 

Atlantis FC Edustus (Atlantis FC)Helsinki 

FC Espoo (FC Espoo), Espoo 

FC Jazz Juniorit (FC Jazz)Pori 

Grankulla IFK Representationsfotboll (GrIFK)Kauniainen 

Helsingin jalkapalloklubi (HJK Klubi 04)Helsinki 

HJS Akatemia (HJS Akatemia)Hämeenlinna 

Kaarinan Pojat (KaaPo), Kaarina 

Pallo-Iirot (P-Iirot)Rauma 

Pargas Idrottsförening (PIF)Parainen 

Salon Palloilijat (SalPa), Salo 

Tampereen Pallo-Veikot (TPV), Tampere 

Ilves (Ilves/2)Tampere 

FC Kiisto (FC Kiisto), Vaasa 

FC Vaajakoski (FCV), Jyväskylä 

Gamlakarleby Bollklubb (GBK), Kokkola 

Idrottsföreningen Kamraterna Vasa (VIFK)Vaasa 

Jakobstads Bollklubb (JBK), Pietarsaari 

Jalkapalloseura Hercules (Hercules)Oulu 

JIPPO (JIPPO)Joensuu 

JJK Jyväskylä (JJK Jyväskylä), Jyväskylä 

Oulun Luistinseura (OLS), Oulu 

Soccer Club Kuopio Futis 98 (SC KuFu-98)Kuopio 

Palloseura Kemi Kings (Kemi City FC), Kemi 

Rovaniemen Palloseura (RFA), Rovaniemi