mitä on Huuhkaja- ja Helmaritoiminta?

Vuonna 2016 lanseerattu Huuhkaja-Helmaritoiminta on tärkeä osa pelaajan laadukkaan arjen tukemista, sillä se yhdistää pelaajakehityksen, valmennusosaamisen, tutkimus- ja kehitystoiminnan ja seurakehityksen yhdeksi palvelukokonaisuudeksi  

Huuhkaja- ja Helmaritoiminta on Suomen Palloliiton pelaajakehitystoimintaa, jossa yhdistyvät pelaajatarkkailu ja valmennusosaamisen kehittäminen. Pelaajakehitystapahtumien keskiössä on peli ja sen kehittäminen sekä pelaajien että valmentajien näkökulmasta. Valmentajat tulevat saamaan ennen tapahtumia ennakkotehtäviä pelaamisesta ja itse tapahtumissa ottelut kuvataan ja käydään läpi kouluttajien ohjauksessa. Pelaajilta vaaditaan hyvää valmistautumista tapahtumiin ja keskittymistä paikan päällä. 

Pelaajan laadukas arki on iso teema seuraaville vuosille suomalaisessa jalkapallossa. Tämän vuoksi vuoden aikana pidettävissä Huuhkaja-ja Helmaripäivissä käsitellään myös kokonaisvaltaista urheilijaksi kasvamista oikeanlaisen harjoittelun, ravinnon ja levon sekä ajan- ja elämänhallintaan liittyvien asioiden osalta. Huuhkaja- ja Helmaripäivät on osa suomalaisen jalkapalloilijan pelaajapolkua ja antaa työkaluja pelaajien laadukkaaseen arkiharjoitteluun. Valmentajina toimivat seurajoukkueiden valmentajat ja heitä tutoroi oman seuran valmennuspäälliköt tai vastaavat henkilöt.  

Huuhkaja- ja Helamaripäivät jatkuvat uudelleen organisoituvan Seurojen Palloliiton toiminnassa tutuilla teemoilla; tapahtumiin kutsuttavat seurajoukkueet tai yksittäisistä pelaajista koostuvat “united” -joukkueet pelaavat otteluita, joiden ympärillä kehitetään seuravalmentajien osaamista ja järjestetään koulutusta pelaajille sekä valmentajille. Tapahtumat toimivat edelleen osaltaan myös pelaajatarkkailutapahtumina. 

Toimintaan kutsutaan lähtökohtaisesti Etelä-Länsi -liigassa ja Puolen Suomen Liigassa sekä Alueliigassa ja Aluesarjassa pelaavat joukkueet sekä muista joukkueista koottuja yhteisjoukkueita. Yksittäisiä piirisarjajoukkueitta edustavia pelaajia kutsutaan Huuhkaja- ja Helmaripäiviin joko muiden seurajoukkueiden mukaan tai heistä kootaan erillinen Huuhkaja tai Helmari United. Aina kun joukkueesta kutsutaan pelaaja/pelaajia Huuhkaja-päivään, myös hänen oman seurajoukkueensa valmentaja kutsutaan mukaan tapahtumaan. 

Tapahtumien organisoinnista vastaavat alueelliset koulutuspäälliköt sekä asiantuntijat. Pelaajatarkkailusta vastaavat aluevalmentajat. 

  • Etelä: Mikko Eskelinen ja Mika Riutto 

  • Länsi: Sami Nikkola ja Ari Kervinen 

  • Itä: Sami Ristilä ja Hannu Ollila 

  • Pohjoinen: Ari Härkönen 

Muutos piirien järjestämästä toiminnasta Seurojen Palloliiton toimintaan 

Meneillään olevan Palloliiton historian suurimman muutoksen keskeisenä tavoitteena on organisoida toiminta ja prosessit tukemaan entistä tehokkaammin pelaajan laadukasta arkea. 

Tulevan syksyn suuren organisaatiomuutoksen haasteina Huuhkaja- ja Helmaritoiminnan osalta ovat konseptin valtakunnallinen yhtenäistäminen sekä organisaatiomuutoksen vaikutus toiminnosta vastaavien henkilöiden määrään alueilla. Tämä voi johtaa siihen, että joillakin alueilla tapahtumien ja mukanaolevien ikäluokkien määrä voi aluksi vähentyä aiempaan verrattuna. 

Pitkällä aikavälillä muutos tulee kuitenkin varmasti näkymään positiivisesti seurojen laadukkaan arjen kehittymisen tukemisena. Perustoiminnot saadaan tulevan syksyn aikana yhdistettyä esimerkiksi valmennuskeskus- ja Huuhkaja-Helmaritoimintaan liittyvien seurakäyntien, valmentajakoulutusten ja pelaajakehitystapahtumien osalta. Konkreettisesti tämä näkyy muun muassa vuosikellojen, sisältöjen ja ydinviestien yhtenäistämisessä. 

1. kierros marras-joulukuu                                  

2. kierros tammikuu-helmikuu                                                       

3. kierros maaliskuu-huhtikuu 

4. kierros toukokuu (vain T15 ja P14)              

Tyttöjen 2005 sekä poikien 2006 ikäluokille järjestetään valtakunnallinen Huuhkaja- ja Helmariturnaus kesäkuussa Eerikkilän urheiluopistolla. 

SHA ja AVK-tapahtumat osana Huuhkaja- ja Helmaritoimintaa  

Sami Hyypiä Akatemian sekä alueellisten Valmennuskeskusten kehittymisen seurantatapahtumat ovat osa pelaajan laadukas arki -kokonaisuuden palvelutarjotinta. Niissä kehitetään, Huuhkaja- ja Helmaripäivien tavoin, seuravalmentajien osaamista ja järjestetään koulutusta pelaajille sekä valmentajille. Tapahtumat toimivat myös pelaajatarkkailutapahtumina. Tämän takia ja koulupoissaolojen sekä kustannusten hallinnan vuoksi SHA- sekä AVK-toiminnassa mukana olevat seurat/joukkueet ovat poissa yhdeltä alueelliselta Huuhkaja- tai Helmarikierrokselta. 

Huuhkajatapahtumat, Eteläinen alue 

P12 (2008) 
Yksittäisen päivän toiminta-aika noin klo 09.00-15.00 
to 12.3. Pikkuhuuhkajat, Järvenpää (Lohkot A-C, Taso 1.)
ti 10.3. Pikkuhuuhkajat, Laaksolahti (Lohkot D-E, Taso 2.)
pe 13.3. Pikkuhuuhkajat, Järvenpää (Lohkot F-G, Taso 3.)

OTTELUOHJELMA:
Pojat: https://www.palloliitto.fi/tulospalvelu?category=football%7Cspletela%7Ceteph20

SÄÄNNÖT
·        peliaika 1*25 min
·        pelitapa 8v8 (1+7),
·        paitsiosääntö (puolikenttä) on voimassa,
·        pelaajamäärän tapahtumassa 2+12
·        Otteluissa on erotuomari
·        Otteluissa käytössä kolme (3) palloa, joukkueet huolehtivat ylimenevän pallon takaisin oman maalin viereen.

KUVAAMINEN JA VIDEO KLIPIT
Päivän aikana kuvataan vähintään yksi joukkueen peli ja siitä leikataan klipit joukkueen ilmoittamasta aiheesta.
Joukkueet ilmoittavat järjestäjälle aamulla ”klipattavat” aiheet.

LASKU
Palloliitto laskuttaa seuroja tapahtuman jälkeen 300€/joukkue/tapahtuma.

RUOKAILU:
Joukkueille (14/joukkue ja taustoille 2/joukkue) on järjestetty ruokailu.
Mahdolliset allergiat Laaksolahden tapahtumista tulee ilmoittaa [email protected] viimeistään viikko ennen tapahtumaa.
Mahdolliset allergiat Järvenpään tapahtumista tulee ilmoittaa [email protected] viimeistään viikko ennen tapahtumaa.
Ilmoitukseen tapahtuman päivä, paikka, joukkue ja allergioiden laatu/määrä.
Ruokailu tapahtuu klo 10.45-13.00 joukkueelle sopivassa välissä.

Vapautus koulutyöstä>>

Otteluohjelmaan ja tasoon liittyvät kysymykset [email protected]

P13 (2007) 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 09.00-16.00 

1.kierroksen lohkojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 6 joukkuetta per lohko 

  • Lohko A: HJK, VJS, FC HONKA, FC ESPOO, PKKU ja lisäksi ykkösen lohkovoittaja. 

  • Lohko B: Ykkösen sijoille 2.-7. sijoittuneet etelän alueen seurajoukkueet. 

  • Lohko C: Ykkösen sijoille 8.-9. sijoittuneet seurajoukkueet, FC KTP, lisäksi Kakkosen lohkovoittajat (3 kpl). 

  • Lohko D: Ykkösen sijoille 10.-12. sijoittuneet seurajoukkueet, lisäksi kolme joukkuetta yksittäisistä Kakkosen seurajoukkuepelaajista. 

Kyseisessä ikäluokassa ei suoriteta pelaajatarkkailua. 

Tapahtumien päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Huuhkajapäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Lohko A (HJK, VJS, FC ESPOO, PKKU, KÄPA/United) 

14.11.2019 

Peakfin Arena 

Lohko B (GrIFK/musta, PPJ, NJS/musta, HPS, EPS/Akatemia, FC Kirkkonummi) 

15.11.2019 

Peakfin Arena 

Lohko C (KoiPS, EIF yj., FCFJ/valk, FC KTP, FC Espoo/valk.)  

19.11.2019 

Peakfin Arena 

Lohko D (PPJ/Oranssi, Etelä 1, Etelä 2, Etelä 3, Etelä 4, Etelä 5) 

18.11.2019 

Peakfin Arena 

2.kierros  

  

  

Lohko A (FC HONKA, HJK, FC ESPOO, VJS, KäPa, PKKU) 

7.1.2020 

Laaksolahti 

Lohko B (GrIFK, FC Kuusysi, NJS, PPJ, HPS, EPS) 

9.1.2020 

Järvenpää 

3.kierros 

  

  

Lohko A  

Laaksolahti 

 

P14 (2006) 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 09.00-16.00 

1.kierroksen lohkojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 6 joukkuetta per lohko 

  • Lohko A: HJK, PKKU, JäPS, FC HONKA, KäPa, lisäksi ELL-jatkosarjan paras etelän alueen seurajoukkue. 

  • Lohko B: ELL-jatkosarjan seuraavaksi parhaat kaksi etelän alueen seurajoukkuetta, tämän lisäksi Ykkösen neljä parasta etelän alueen seurajoukkuetta. 

  • Lohko C: Ykkösen kaksi viimeistä etelän alueen seurajoukkuetta, lisäksi Kakkosen lohkovoittajat, KJP/yj. ja EIF yj. 

  • Lohko D: Kuusi joukkuetta Kakkosen yksittäisistä seurajoukkuepelaajista. 

Tapahtumien päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Huuhkajapäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Lohko A (HJK, PKKU, JäPS, FC HONKA, KäPa, HJK/Sininen) 

28.11.2019 

Peakfin Arena 

Lohko B (GrIFK, FC ESPOO, NuPS/kilpa, FC LAHTI (FC Kuusysi+FC Reipas), VJS, KTP/HaPK yj) 

4.12.2019 

Peakfin Arena 

Lohko C (KP-75/TuPS yj, IF Gnistan/keltEsPa/HooGee yj, EPS/Akatemia, EIF/yj., KJP/yj.) 

27.11.2019 

Peakfin Arena 

Lohko D (Etelä 1, Etelä 2, Etelä 3, Etelä 4, Etelä 5, Etelä 6) 

26.11.2019 

Laaksolahti 

2.kierros 

  

  

Lohko C (EPS, EsPa/HooGee, Etelä 1, Etelä 2, Etelä 3) 

14.1.2020 

Laaksolahti 

Lohko B (JäPS, FC ESPOO, KTP, HJK/Sininen, VJS, KJP) 

15.1.2020 

Järvenpää 

Lohko A (HJK, FC HONKA, KäPa, PKKU, FC LAHTI, GrIFK) 

16.1.2020 

Järvenpää 

3.kierros  

  

  

Lohko A 

Järvenpää 

Jatko-ohjelma 

  

  

Huuhkajaturnaus 

11.-14.6.2020 

Eerikkilä 

 

Helmaripahtumat, EteläINEN ALUE 

T13 (2007)
* Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 09.00-15.00 

to 19.3. Pikkuhelmarit, Järvenpää (Lohkot A-B, Taso 1.)
to 26.3. Pikkuhelmarit, Järvenpää (Lohkot C-D, Taso 2.)

pe 27.3. Pikkuhelmarit, Järvenpää (Lohkot E-G, Taso 3.)

Tytöt: https://www.palloliitto.fi/tulospalvelu?category=football%7Cspletela%7Ceteth20

SÄÄNNÖT
·        peliaika 1*25 min
·        pelitapa 8v8 (1+7),
·        paitsiosääntö (puolikenttä) on voimassa,
·        pelaajamäärän tapahtumassa 2+12
·        Otteluissa on erotuomari
·        Otteluissa käytössä kolme (3) palloa, joukkueet huolehtivat ylimenevän pallon takaisin oman maalin viereen.

KUVAAMINEN JA VIDEO KLIPIT
Päivän aikana kuvataan vähintään yksi joukkueen peli ja siitä leikataan klipit joukkueen ilmoittamasta aiheesta.
Joukkueet ilmoittavat järjestäjälle aamulla ”klipattavat” aiheet.

LASKU
Palloliitto laskuttaa seuroja tapahtuman jälkeen 300€/joukkue/tapahtuma.

RUOKAILU:
Joukkueille (14/joukkue ja taustoille 2/joukkue) on järjestetty ruokailu.
Mahdolliset allergiat Laaksolahden tapahtumista tulee ilmoittaa [email protected] viimeistään viikko ennen tapahtumaa.
Mahdolliset allergiat Järvenpään tapahtumista tulee ilmoittaa [email protected] viimeistään viikko ennen tapahtumaa.
Ilmoitukseen tapahtuman päivä, paikka, joukkue ja allergioiden laatu/määrä.
Ruokailu tapahtuu klo 10.45-13.00 joukkueelle sopivassa välissä.

Vapautus koulutyöstä>>

Otteluohjelmaan ja tasoon liittyvät kysymykset [email protected]

T14 (2006) 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 09.00-16.00 

1.kierroksen lohkojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 6 joukkuetta per lohko 

  • Lohko A: ELL-sarjan kuusi parasta etelän alueen seurajoukkuetta. 

  • Lohko B: ELL-sarjan viimeinen, lisäksi Ykkösen viisi parasta etelän alueen seurajoukkuetta. 

  • Lohko C: Ykkösen neljä viimeistä etelän alueen seurajoukkuetta, lisäksi Kakkosen 1.-2. sijoittuneet seurajoukkueet. 

  • Lohko D: FC Peltirumpu ja yksittäiset pelaajat muista Kakkosen sekä Kolmosen joukkueista. 

Tässä ikäluokassa ei suoriteta pelaajatarkkailua. 

Tapahtumien päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Helmaripäivät (lohko) Lohkoissa muutokset mahdollisia. 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Lohko A (NJS, Valtti/IHU yj, FC ESPOO, EPS, PPJ, JäPS) 

11.11.2019 

Peakfin Arena 

Lohko B (VJS, EBK/Akatemia, NuPS, FC HONKA, HyPSTiPS) 

12.11.2019 

Peakfin Arena 

Lohko C (FC ESPOO/valk, MPS, EPS/Akatemia valk, PKKU, FC Kuusysi, FC Peltirumpu) 

13.11.2019 

Peakfin Arena 

Lohko D (Etelä 1, Etelä 2, Etelä 3, Etelä 4) 

16.11.2019 

Tali 

2.kierros  

  

  

Lohko B  (JäPS, NJS, PPJ, VJS, HyPS, FC ESPOO) 

28.1.2020 

Laaksolahti 

Lohko A (VALTTI/IHU, EPS, HJK, FC PELTIRUMPU, NuPS, FC HONKA) 

21.1.2020 

Laaksolahti 

3.kierros 

  

  

Lohko A  

Laaksolahti 

 

T15 (2005) 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 09.00-16.00 

1.kierroksen lohkojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 6 joukkuetta per lohko 

  • Lohko A: ELL-sarjan joukkueet sekä Ykkösen 1.-2. sijoituneet seurajoukkueet. 

  • Lohko B: EPS ja lisäksi Ykkösen 3.-7. sijoittuneet seurajoukkueet. 

  • Lohko C: Ykkösen 8.-10. ja Kakkosen 1.-3. sijoittuneet seurajoukkueet. 

  • Lohko D: Kuusi joukkuetta Kakkosen muista yksittäisistä seurajoukkuepelaajista sekä Kolmosen yksittäisistä seurajoukkuepelaajista. 

Tapahtumien päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Helmaripäivät (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Lohko A (HJK, PKKU, TiPS, VALTTI, FC HONKA, FC ESPOO, ) 

5.11.2019 

Peakfin Arena 

Lohko B (EPS, NuPS, MPS, FC KONTU/East Utd, KJP/yj, NJS) 

6.11.2019 

Peakfin Arena 

Lohko C ( I-HK PKKU/2, HJK/City, Valtti/IHU musta, EPS/musta) 

7.11.2019 

Peakfin Arena 

Lohko D (Etelä 1, Etelä 2, Etelä 3, HyPS, MPS/keltainen, FC Reipas) 

9.11.2019   

Tali 

2.kierros 

  

  

Lohko A (HJK, VALTTI, FC HONKA, PKKU, EPS, TiPS) 

23.1.2020 

Järvenpää 

Lohko B (FC ESPOO, NuPS, NJS, KJP, Etelä 1, Etelä 2) 

20.1.2020 

Järvenpää 

3.kierros  

  

  

Lohko A  

Järvenpää 

4.kierros 

  

  

Lohko A  

3.6.2020 

Paikka auki 

Jatko-ohjelma 

  

  

Helmariturnaus 

14.-17.6.2020 

Eerikkilä 

 

Länsi-Suomen alue on jaettu maantieteellisesti kolmeen toiminta-alueeseen.  

  • A osa-alue (Ahvenanmaa, Varsinais-Suomi ja Satakunta)   

  • B osa-alue (Pirkanmaa ja Kanta-Häme) 

  • C osa-alue (Etelä-Pohjanmaa, Pohjanmaa ja Keski-Pohjanmaa) 

Huuhkajatapahtumia osa-alueilla järjestetään seuraavasti: 

P13 (2007) A ja B osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-16.00 

  • Taso 1 pelaa 11v11 peliä  

  • taso 2 pelaa 8v8 peliä.  

  • Taso 2 A:ssa on Ahvenanmaa, Varsinais-Suomi ja Satakunnan joukkueet  

  • Taso 2 B:ssä on Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen joukkueet. 

Lohkojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 

  • Taso 1: Ilves, FC Inter, TPS ja 1-2 joukkuetta Huuhkaja UTD (valitut pelaajat 2. tasoista) 

  • Taso 2 A:  MuSa, IFK Mariehamn (Åland),  P-Iirot YJ, FC Jazz/KarhuFKaaPo YJ, FC Halikko YJ, TuNL ja Huuhkaja UTD (muut seurajoukkuepelaajat) 

  • Taso 2 B: FJK YJ, LeKi, TPV YJ, Ilves Alfa ja HJS. Lisäksi joukkueita piirin sarjasta yhdessä tai ominaan. 

Yksittäisistä seurajoukkuepelaajista tehdään Huuhkaja UTD -joukkue tai sijoitetaan näihin joukkueisiin. 

Lohkomuutokset ovat mahdollista kauden aikana. 

Tämän ikäluokan toiminta alkaa vasta 2. kierrokselta. 

A ja B osa-alueiden päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Huuhkajapäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

2.kierros 

  

  

Taso 2 B 

8.1.2020 ke 

Pirkkahalli, Tampere 

Taso 2 A 

9.1.2020 to 

Karhuhalli, Pori 

Taso 1 

5.2.2020 ke 

Pirkkahalli, Tampere 

3.kierros  

  

  

Taso 2 B 

4.3.2020 ke 

Pirkkahalli, Tampere 

Taso 2 A 

5.3.2020 to 

Talviharjoitteluhalli, Rauma 

Taso 1 

22.4.2020 ke 

Kupittaa, Turku 

 

P13 (2007) C osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-16.00 

  • Taso 1 pelaa 11v11 peliä  

  • taso 2 pelaa 8v8 peliä.  

Lohkojärjestykset määräytyvät ikäluokan valmentajapalaverin jälkeen: 

  • Taso 1:  

  • Taso 2: 

Yksittäisistä seurajoukkuepelaajista tehdään Huuhkaja UTD -joukkue tai sijoitetaan näihin joukkueisiin. 

Lohkomuutokset ovat mahdollista kauden aikana. 

C osa-alueiden päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia):

 

Huuhkajapäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

Valmentajapalaveri / Tränarmöte 

5.11.2019 

Norrvalla, Vöyri 

1.kierros 

  

  

Taso 1 

3.12.2019 

Fennia Arena, Vaasa 

Taso 2 

14.12.2019 

Kipparihalli, Kokkola 

2.kierros 

  

  

Taso 1

5.2.2020

  Wallsport Arena, Seinäjoki

3.kierros  

  

  

Taso 1 

8.4.2020 

Tellushalli, Pietarsaari 

Taso 2 

4.4.2020

Elisa Stadion, Vaasa

 

P14 (2006) A ja B osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-16.00 

Tasojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 5-6 joukkuetta per taso 

  • Taso 1: Ilves, FC Inter, TPS, P-Iirot YJ ja Huuhkaja UTD (parhaat 2. ja 3. tasosta) 

  • Taso 2: Ilves Alfa, FC Haka, FC Jazz, KaaPo YJ, IFK Mariehamn (Åland) ja SalPa/FC Halikko 

  • Taso 3: TP-49 YJ, TPV , NoPS, MuSa, FC Kangasala ja HJS (FJK:n kanssa keskustellaan YJ mahdollisuus) 

Tasomuutokset ovat mahdollista kauden aikana. Yksittäiset seurajoukkuepelaajat sijoitetaan näihin joukkueisiin.

A ja B osa-alueiden päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Huuhkajapäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Taso 2  

27.11.2019 ke 

Karhuhalli, Pori 

Taso 3 

9.12.2019 ma (päivä muuttunut) 

Säästöpankki Areena, Hämeenlinna 

2.kierros 

  

  

Taso 1 

15.1.2020 ke 

Pirkkahalli, Tampere 

Taso 3 

22.1.2020 ke 

Pirkkahalli, Tampere 

Taso 2 

4.2.2020 ti 

Karhuhalli, Pori 

3.kierros  

  

  

Taso 1 

3.3.2020 ti 

Javenture Areena, Turku 

4.kierros 

  

  

Mini-Huuhkajaturnaus (yhteensä 8 joukkuetta pelaajia; A,B ja C-lohko) 

9.5.2020 la 

Kupittaa, Turku 

Jatko-ohjelma 

  

  

Huuhkajaturnaus 

11.-14.6.2020 to-su 

Eerikkilä 

 

P14 (2006) C osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-16.00 

Tasojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 4-6 joukkuetta per taso 

  • Taso1: FF Jaro, KPV, SJK-j, VPS-j ja Huuhkaja UTD (valitut pelaajat 2. tasosta) 

  • Taso 2: Alue- ja piirisarjatasosta muodostetut joukkueet 

Tasomuutokset ovat mahdollista kauden aikana. Yksittäiset seurajoukkuepelaajat sijoitetaan näihin joukkueisiin. 

C osa-alueen päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Huuhkajapäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Taso 1 

17.11.2019 

Tellushalli, Pietarsaari 

Taso 2 

2.11.2019 

Tellushalli, Pietarsaari 

2.kierros 

  

  

Taso 1 

6.1.2020 

Wallsport Areena, Seinäjoki

3.kierros  

  

  

Taso 2 19.2.2020 Botniahalli, Vaasa
Taso 1 11.3.2020 Fennia Arena, Vaasa

4.kierros 

  

  

Taso 1 

13.5.2020 

Norrvalla, Vöyri 

Jatko-ohjelma 

  

  

Huuhkajaturnaus 

11.-14.6.2020 

Eerikkilä 

Länsi-Suomen alue on jaettu maantieteellisesti kolmeen toiminta-alueeseen.  

  • A osa-alue (Ahvenanmaa, Varsinais-Suomi ja Satakunta)   

  • B osa-alue (Pirkanmaa ja Kanta-Häme) 

  • C osa-alue (Etelä-Pohjanmaa, Pohjanmaa ja Keski-Pohjanmaa) 

Helmaritapahtumia osa-alueilla järjestetään seuraavasti: 

T14 (2006) A ja B osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-16.00 

Tasojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 

  • Taso 1: Ilves, TPS YJ, HJS ja 1-2 Helmari UTD (2. tason joukkueen pelaajista) 

  • Taso 2: PaiHa, SalPa/FC Halikko, FC Nokia, YIlves, Loiske YJ, Helmari UTD (muut yksittäiset pelaajat) 

A ja B osa-alueiden päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Helmaripäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Satakunta 

14.11.2019 to 

Karhuhalli, Pori 

Varsinais-Suomi 

13.11.2019 ke 

Javenture Areena, Turku 

Pirkanmaa/Kanta-Häme 

11.12.19 ke 

Pirkkahalli, Tampere 

2.kierros 

  

  

Taso 2 

27.1.2020 ma 

Talviharjoitteluhalli, Rauma 

Taso 1 

29.1.2020 ke 

Pirkkahalli, Tampere 

3.kierros  

  

  

muut kuin SHA, AVK  

25.3.2020 ke 

Pirkkahalli, Tampere 

 

T14 (2006) C osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-16.00 

Lohkojärjestykset määräytyvät ikäluokan valmentajapalaverin jälkeen: 

  • Taso 1:  

  • Taso 2: 

Yksittäisistä seurajoukkuepelaajista tehdään Helmari UTD -joukkue tai sijoitetaan näihin joukkueisiin. 

Lohkomuutokset ovat mahdollista kauden aikana. 

C osa-alueiden päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Huuhkajapäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Taso 1 & Taso 2 

1.12.2019 

Kuortaneen Urheiluopisto 

2.kierros 

  

  

Taso 1 & Taso 2 

6.2.2020

  Botniahalli, Mustasaari

3.kierros  

  

  

Taso 1 & Taso 2 

5.4.2020

  Santahaan ulkotekonurmi, Kokkola

 

T15 (2005) A ja B osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-16.00 

Tasojärjestykset määräytyvät seuraavasti:  

  • Taso 1: FC Nokia, TPS YJ ja Ilves 

Ensimmäinen tapahtumat alueellisia (Satakunta, Varsinais-Suomi, Pirkanmaan/Kanta-Häme). Näissä tapahtumissa kartoitetaan pelaajien määrä ja taso. Tämän jälkeen kootaan Utd joukkueet tammi/maalis/toukokuun tapahtumiin ja 1.tason joukkueet tulevat omina joukkueina. Taso muutokset mahdollista kauden aikana. 3. kierrokselle ei osallistu SHA ja AVK joukkueet. 

A ja B osa-alueiden päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Helmaripäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Satakunta 

6.11.2019 ke 

Talviharjoitteluhalli, Rauma 

Varsinais-Suomi 

7.11.2019 to 

Javenture Areena, Turku 

Pirkanmaa/Kanta-Häme 

18.12.19 ke 

Pirkkahalli, Tampere 

  

  

  

  

  

  

SPL Länsi-Suomen alueen 05-ikäluokan aluetapahtuma noin 26 + 4MV Satakunnan ja Turun alueelta 

11.12.2019 ke 

Impivaaran jalkapallohalli 

  

  

  

2.kierros 

  

  

Taso 1 + UTD joukkueet 

14.1.2020 ti 

Karhuhalli, Pori 

  

  

  

SPL Länsi-Suomen alueen 05-ikäluokan aluetapahtuma noin 26 + 4MV Satakunnan ja Turun alueelta 

13.2.2020 to 

Impivaaran jalkapallohalli 

  

  

  

3.kierros  

  

  

Taso 1  + UTD joukkueet 

1.4.2020 ke 

Pirkkahalli, Tampere 

  

  

  

4.kierros 

  

  

Taso 1 + UTD joukkueet 

5.5.2020 ti 

Kupittaa, Turku 

  

  

  

Jatko-ohjelma: 

  

  

Helmariturnaus 

14.-17.6.2020 to-su 

Eerikkilä 

 

T15 (2005) C osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-16.00 

Tasojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 4-6 joukkuetta per taso 

  • Taso1: FC Sport-j, KPV yj, WFA (PSL-joukkueet) ja harkinnan mukaan alue- ja piirisarjataosta joukkue(-eita) sekä Helmari UTD (valitut pelaajat 2. tasosta) 

  • Taso2: Alue- ja piirisarjatasosta muodostetut joukkueet 

Tasomuutokset ovat mahdollista kauden aikana. Yksittäiset seurajoukkuepelaajat sijoitetaan näihin joukkueisiin. 

C osa-alueiden päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Helmaripäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

Kutsu 

1.kierros 

  

  

  

Taso 1 & Taso 2 

7.9.2019 

Kokkola 

Kutsu 

2.kierros 

  

  

  

Taso 2 

11.12.2019 (Helmari United leiri) 

Vaasa 

Kutsu 

Valmentajakoulutus 

14.12.2019 

Kuortaneen Urheiluopisto 

  

Taso 1 & Taso 2 

3.-4.1.2020 (Winter Cup) 

Vaasa 

Kutsu 

Valmentajapalaveri 

13.1.2020 klo 18.00 alkaen 

Norrvalla 

  

3.kierros  

  

  

  

Taso 1 

22.4.2020 

Kuortaneen Urheiluopisto 

Kutsu 

4.kierros 

  

  

  

Taso 1 

12.5.2020 

Norrvalla, Vöyri 

Kutsu 

Jatko-ohjelma 

  

  

  

Helmariturnaus 

14.-17.6.2020 

Eerikkilä 

 

 

Huuhkajatapahtumat, ItäINEN ALUE 


P06

  • 15.1.2020 IMATRA > E-SAVON ja E-KARJALAN SEURAT
  • 28.1.2020 JYVÄSKYLÄ > KESKI-SUOMEN SEURAT
  • 20.2.2020 KUOPIO > KESKI-SUOMI,  P-SAVO/P-KARJALA, E-SAVO/E-KARJALA
  • 15.4.2020 JYVÄSKYLÄ > SEUROJEN YKSITTÄISET PELAAJAT ALUEVALMENTAJAN KUTSUMANA
  • 26.5.2020 MIKKELI > ITÄ1 JA ITÄ 2 ALUEVALMENTAJAN KUTSUMANA
  • 11.-14.6.2020 HUUHKAJATURNAUS EERIKKILÄ

P 07

  • 29.1.2020 JYVÄSKYLÄ > KESKI-SUOMEN JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 19.2.2020 KUOPIO > P-SAVON JA P-KARJALAN JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 27.5.2020 MIKKELI > E-SAVON JA E-KARJALAN JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT

HELMARITAPAHTUMAT, ITÄINEN ALUE

T05

  • 17.3.2020 JYVÄSKYLÄ > YKSITTÄISET PELAAJAT ALUEVALMENTAJIEN KUTSUMANA
  • 28.4.2020 KUOPIO > YKSITTÄISET PELAAJAT ALUEVALMENTAJIEN KUTSUMANA
  • 28.5.2020 MIKKELI > ITÄ 1 JA ITÄ 2 ALUEVALMENTAJIEN KUTSUMANA
  • 14.-17.6.2020 HELMARITURNAUS EERIKKILÄ > N. 40 PELAAJAA ALUEVALMENTAJIEN KUTSUMANA

T 06-07

  • 16.3.2020 JYVÄSKYLÄ > KESKI-SUOMEN JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 29.4.2020 KUOPIO > P-SAVON JA P-KARJALAN JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT
  • Kesäkuu 2020 > ETELÄ-KARJALAN JA ETELÄ-SAVON JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT

HUUHKAJATAPAHTUMAT, POHJOINEN ALUE                        

  • P06-> 19.2.2020 Kempele Oja Rauta Areena
  • P06-> 26.4.2020
  • P06-> 13.5.2020
  • P06-> 10.6.-14.6.2020 Eerikkilä
  • P07-> 31.3.2020 Kempele Oja Rauta Areena
  • P07-> 13.5.2020

HelmaripahtumatPohjoinen ALUE

  • T05-> 7.4.2020
  • T05-> 26.5.2020
  • T06->14.1.2020 Kempele Oja Rauta Areena
  • T06->30.3.2020 Kempele Oja Rauta Areena

Kutsut tapahtumiin lähetetään Palloliiton toimesta ennen tapahtumaa joukkueille tai united -joukkueiden pelaajille. Tapahtumat laskutetaan Palloliiton toimesta jälkikäteen osallistujilta. Laskut voivat olla: 

  • Joukkuekohtaisia (kulut määräytyvät toteutuneiden kustannusten mukaan) 

  • Pelaajakohtaisia (kulut määräytyvät toteutuneiden kustannusten mukaan, max 30€/pelaaja) 

 
Jokainen pelaaja anoo itse poissaolon koulusta koulun poissaolo-ohjeistuksen mukaisesti. Pelaaja on kutsuttu Palloliiton pelaajakehitystapahtumaan, jota voi käyttää anomuksen perusteena. Oheisesta linkistä löydätte myös infon ja lupalapun kouluun, jota voi tapahtumien kohdalla hyödyntää.