mitä on Huuhkaja- ja Helmaritoiminta?

Vuonna 2016 lanseerattu Huuhkaja-Helmaritoiminta on tärkeä osa pelaajan laadukkaan arjen tukemista, sillä se yhdistää pelaajakehityksen, valmennusosaamisen, tutkimus- ja kehitystoiminnan ja seurakehityksen yhdeksi palvelukokonaisuudeksi  

Huuhkaja- ja Helmaritoiminta on Suomen Palloliiton pelaajakehitystoimintaa, jossa yhdistyvät pelaajatarkkailu ja valmennusosaamisen kehittäminen. Pelaajakehitystapahtumien keskiössä on peli ja sen kehittäminen sekä pelaajien että valmentajien näkökulmasta. Valmentajat tulevat saamaan ennen tapahtumia ennakkotehtäviä pelaamisesta ja itse tapahtumissa ottelut kuvataan ja käydään läpi kouluttajien ohjauksessa. Pelaajilta vaaditaan hyvää valmistautumista tapahtumiin ja keskittymistä paikan päällä. 

Pelaajan laadukas arki on iso teema seuraaville vuosille suomalaisessa jalkapallossa. Tämän vuoksi vuoden aikana pidettävissä Huuhkaja-ja Helmaripäivissä käsitellään myös kokonaisvaltaista urheilijaksi kasvamista oikeanlaisen harjoittelun, ravinnon ja levon sekä ajan- ja elämänhallintaan liittyvien asioiden osalta. Huuhkaja- ja Helmaripäivät on osa suomalaisen jalkapalloilijan pelaajapolkua ja antaa työkaluja pelaajien laadukkaaseen arkiharjoitteluun. Valmentajina toimivat seurajoukkueiden valmentajat ja heitä tutoroi oman seuran valmennuspäälliköt tai vastaavat henkilöt.  

Huuhkaja- ja Helamaripäivät jatkuvat uudelleen organisoituvan Seurojen Palloliiton toiminnassa tutuilla teemoilla; tapahtumiin kutsuttavat seurajoukkueet tai yksittäisistä pelaajista koostuvat “united” -joukkueet pelaavat otteluita, joiden ympärillä kehitetään seuravalmentajien osaamista ja järjestetään koulutusta pelaajille sekä valmentajille. Tapahtumat toimivat edelleen osaltaan myös pelaajatarkkailutapahtumina. 

Toimintaan kutsutaan lähtökohtaisesti Etelä-Länsi -liigassa ja Puolen Suomen Liigassa sekä Alueliigassa ja Aluesarjassa pelaavat joukkueet sekä muista joukkueista koottuja yhteisjoukkueita. Yksittäisiä piirisarjajoukkueitta edustavia pelaajia kutsutaan Huuhkaja- ja Helmaripäiviin joko muiden seurajoukkueiden mukaan tai heistä kootaan erillinen Huuhkaja tai Helmari United. Aina kun joukkueesta kutsutaan pelaaja/pelaajia Huuhkaja-päivään, myös hänen oman seurajoukkueensa valmentaja kutsutaan mukaan tapahtumaan. 

Tapahtumien organisoinnista vastaavat alueelliset koulutuspäälliköt sekä asiantuntijat. Pelaajatarkkailusta vastaavat aluevalmentajat. 

  • Etelä: Mikko Eskelinen ja Mika Riutto 

  • Länsi: Sami Nikkola ja Ari Kervinen 

  • Itä: Sami Ristilä ja Hannu Ollila 

  • Pohjoinen: Ari Härkönen 

Muutos piirien järjestämästä toiminnasta Seurojen Palloliiton toimintaan 

Meneillään olevan Palloliiton historian suurimman muutoksen keskeisenä tavoitteena on organisoida toiminta ja prosessit tukemaan entistä tehokkaammin pelaajan laadukasta arkea. 

Tulevan syksyn suuren organisaatiomuutoksen haasteina Huuhkaja- ja Helmaritoiminnan osalta ovat konseptin valtakunnallinen yhtenäistäminen sekä organisaatiomuutoksen vaikutus toiminnosta vastaavien henkilöiden määrään alueilla. Tämä voi johtaa siihen, että joillakin alueilla tapahtumien ja mukanaolevien ikäluokkien määrä voi aluksi vähentyä aiempaan verrattuna. 

Pitkällä aikavälillä muutos tulee kuitenkin varmasti näkymään positiivisesti seurojen laadukkaan arjen kehittymisen tukemisena. Perustoiminnot saadaan tulevan syksyn aikana yhdistettyä esimerkiksi valmennuskeskus- ja Huuhkaja-Helmaritoimintaan liittyvien seurakäyntien, valmentajakoulutusten ja pelaajakehitystapahtumien osalta. Konkreettisesti tämä näkyy muun muassa vuosikellojen, sisältöjen ja ydinviestien yhtenäistämisessä. 

1. kierros marras-joulukuu                                  

2. kierros tammikuu-helmikuu                                                       

3. kierros maaliskuu-huhtikuu 

4. kierros toukokuu (vain T14 ja P14)              

Tyttöjen T14 sekä poikien P14 ikäluokille järjestetään valtakunnallinen Huuhkaja- ja Helmariturnaus kesäkuussa Eerikkilän urheiluopistolla. 

SHA ja AVK-tapahtumat osana Huuhkaja- ja Helmaritoimintaa  

Sami Hyypiä Akatemian sekä alueellisten Valmennuskeskusten kehittymisen seurantatapahtumat ovat osa pelaajan laadukas arki -kokonaisuuden palvelutarjotinta. Niissä kehitetään, Huuhkaja- ja Helmaripäivien tavoin, seuravalmentajien osaamista ja järjestetään koulutusta pelaajille sekä valmentajille. Tapahtumat toimivat myös pelaajatarkkailutapahtumina. Tämän takia ja koulupoissaolojen sekä kustannusten hallinnan vuoksi SHA- sekä AVK-toiminnassa mukana olevat seurat/joukkueet ovat poissa yhdeltä alueelliselta Huuhkaja- tai Helmarikierrokselta. 

Huuhkajatapahtumat, Eteläinen alue 

P12 (2009) 
Yksittäisen päivän toiminta-aika noin klo 09.00-15.00 
ti 8.12. Pikkuhuuhkajat, Järvenpää (Lohkot A-C, Taso 1.)
ke 9.12. Pikkuhuuhkajat, Järvenpää (Lohkot D-E, Taso 2.)
to 10.12. Pikkuhuuhkajat, Järvenpää (Lohkot F-G, Taso 3.)

ma 29.3.2021 Pikkuhuuhkajat, Järvenpää (Taso 1.)
ti 30.3.2021 Pikkuhuuhkajat, Järvenpää (Taso 2.)
ke 31.3.2021 Pikkuhuuhkajat, Järvenpää (Taso 3.)

OTTELUOHJELMA:
Pojat: 

SÄÄNNÖT
·        peliaika 1*25 min
·        pelitapa 8v8 (1+7),
·        paitsiosääntö (puolikenttä) on voimassa,
·        pelaajamäärän tapahtumassa 2+12
·        Otteluissa on erotuomari
·        Otteluissa käytössä kolme (3) palloa, joukkueet huolehtivat ylimenevän pallon takaisin oman maalin viereen.

KUVAAMINEN JA VIDEO KLIPIT
Päivän aikana kuvataan vähintään yksi joukkueen peli ja siitä leikataan klipit joukkueen ilmoittamasta aiheesta.
Joukkueet ilmoittavat järjestäjälle aamulla ”klipattavat” aiheet.

LASKU
Palloliitto laskuttaa seuroja tapahtuman jälkeen 300€/joukkue/tapahtuma.

RUOKAILU:
Joukkueille (14/joukkue ja taustoille 2/joukkue) on järjestetty ruokailu.
Mahdolliset allergiat Järvenpään tapahtumista tulee ilmoittaa [email protected] viimeistään viikko ennen tapahtumaa.
Ilmoitukseen tapahtuman päivä, paikka, joukkue ja allergioiden laatu/määrä.
Ruokailu tapahtuu klo 10.45-13.00 joukkueelle sopivassa välissä.

Vapautus koulutyöstä>>

Otteluohjelmaan ja tasoon liittyvät kysymykset [email protected]

P13 (2008) 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 09.00-16.00 

1.kierroksen lohkojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 6 joukkuetta per lohko 

  • Lohko A: ELL-sarja + mahdollisesti Ykkönen

  • Lohko B: Ykkösen seurajoukkueet

  • Lohko C: Ykkösen seurajoukkueet + Kakkosesta. 

  • Lohko D: Joukkueet yksittäisistä Kakkosen seurajoukkuepelaajista. 

Kyseisessä ikäluokassa ei suoriteta pelaajatarkkailua. 

Tapahtumien päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Huuhkajapäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Lohko A 

19.1.2021 

Järvenpää (11v11) 

Lohko B 

20.1.2021 

Järvenpää (11v11 tai 8v8)

Lohko C

21.1.2021

Järvenpää (8v8)

Lohko D 

22.1.2021 

Järvenpää (8v8)

2.kierros  

  

  

Lohko A 

15.2.2021 

Järvenpää

Lohko B 

16.2.2021 

Järvenpää (8v8)

Lohko C 17.2.2021 Järvenpää (8v8)

3.kierros 

  

  

Lohko A  

9.3.2021 

Järvenpää

 

P14 (2007) 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 09.00-16.00 

1.kierroksen lohkojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 6 joukkuetta per lohko 

  • Lohko A: ELL-joukkueet 

  • Lohko B: ELL-jatkosarjan seuraavaksi parhaat kaksi etelän alueen seurajoukkuetta, tämän lisäksi Ykkösen neljä parasta etelän alueen seurajoukkuetta. 

  • Lohko C: Ykkösen + Kakkonen

  • Lohko D: Kuusi joukkuetta Kakkosen yksittäisistä seurajoukkuepelaajista. 

Tapahtumien päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Huuhkajapäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Lohko A

7.1.2021 

Järvenpää

Lohko B 

8.1.2021 

Järvenpää

Lohko C 

11.1.2021 

Järvenpää

Lohko D 

12.1.2021 

Järvenpää

2.kierros 

  

  

Lohko A 

8.2.2021 

Järvenpää

Lohko B 

9.2.2021 

Järvenpää 

Lohko C 

10.2.2021 

Järvenpää 

3.kierros  

  

  

Lohko A 

8.3.2021

Järvenpää 

Jatko-ohjelma 

  

  

Huuhkajaturnaus 

 

Eerikkilä 

 

Helmaripahtumat, EteläINEN ALUE 

T12 (2009)
* Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 09.00-15.00 

ti 1.12. Pikkuhelmarit, Järvenpää (Lohkot A-B, Taso 1.)
ke 2.12. Pikkuhelmarit, Järvenpää (Lohkot C-D, Taso 2.)

to 3.12. Pikkuhelmarit, Järvenpää (Lohkot E-G, Taso 3.)

ke 17.3.2021 Pikkuhelmarit, Järvenpää (Taso 1.)
to 18.3.2021 Pikkuhelmarit, Järvenpää (Taso 2.)
pe 19.3.2021 Pikkuhelmarit, Järvenpää (Taso 3.)

Tytöt: https://www.palloliitto.fi/tulospalvelu?category=football%7Cspletela%7Ceteth20

SÄÄNNÖT
·        peliaika 1*25 min
·        pelitapa 8v8 (1+7),
·        paitsiosääntö (puolikenttä) on voimassa,
·        pelaajamäärän tapahtumassa 2+12
·        Otteluissa on erotuomari
·        Otteluissa käytössä kolme (3) palloa, joukkueet huolehtivat ylimenevän pallon takaisin oman maalin viereen.

KUVAAMINEN JA VIDEO KLIPIT
Päivän aikana kuvataan vähintään yksi joukkueen peli ja siitä leikataan klipit joukkueen ilmoittamasta aiheesta.
Joukkueet ilmoittavat järjestäjälle aamulla ”klipattavat” aiheet.

LASKU
Palloliitto laskuttaa seuroja tapahtuman jälkeen 300€/joukkue/tapahtuma.

RUOKAILU:
Joukkueille (14/joukkue ja taustoille 2/joukkue) on järjestetty ruokailu.
Mahdolliset allergiat Laaksolahden tapahtumista tulee ilmoittaa [email protected] viimeistään viikko ennen tapahtumaa.
Mahdolliset allergiat Järvenpään tapahtumista tulee ilmoittaa [email protected] viimeistään viikko ennen tapahtumaa.
Ilmoitukseen tapahtuman päivä, paikka, joukkue ja allergioiden laatu/määrä.
Ruokailu tapahtuu klo 10.45-13.00 joukkueelle sopivassa välissä.

Vapautus koulutyöstä>>

Otteluohjelmaan ja tasoon liittyvät kysymykset [email protected]

T13 (2008) 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 09.00-16.00 

  • Pelimuotona on 8v8

1.kierroksen lohkojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 6 joukkuetta per lohko 

  • Lohko A: ELL-sarjan etelän alueen seurajoukkueita. 

  • Lohko B: ELL-sarja + Ykkösen etelän alueen seurajoukkueita. 

  • Lohko C: Ykkösen ja Kakkosen seurajoukkueita. 

  • Lohko D: Yksittäiset pelaajat muista Kakkosen sekä Kolmosen joukkueista. 

Tässä ikäluokassa ei suoriteta pelaajatarkkailua. 

Tapahtumien päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Helmaripäivät (lohko) Lohkoissa muutokset mahdollisia. 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Lohko A 

25.1.2021 

Järvenpää 

Lohko B 

26.1.2021 

Järvenpää 

Lohko C 

27.1.2021 

Järvenpää

Lohko D 

28.1.2021

Järvenpää

2.kierros  

  

  

Lohko B  

11.2.2021

Järvenpää

Lohko A 

12.2.2021 

Järvenpää

3.kierros 

  

  

Lohko A  

11.3.2021

Järvenpää

 

T14 (2007) 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 09.00-16.00 

1.kierroksen lohkojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 6 joukkuetta per lohko 

  • Lohko A: ELL-sarjan joukkueet sekä mahdollisesti Ykkösen joukkueita 

  • Lohko B: Ykkönen seurajoukkueet 

  • Lohko C: Ykkösen ja Kakkosen seurajoukkueet. 

  • Lohko D: Kuusi joukkuetta Kakkosen muista yksittäisistä seurajoukkuepelaajista sekä Kolmosen yksittäisistä seurajoukkuepelaajista. 

Tapahtumien päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Helmaripäivät (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Lohko A 

13.1.2021

Järvenpää

Lohko B

14.1.2021 

Järvenpää 

Lohko C 

15.1.2021 

Järvenpää 

Lohko D 

18.1.2021   

Järvenpää 

2.kierros 

  

  

Lohko A 

18.2.2021 

Järvenpää 

Lohko B  

19.2.2021 

Järvenpää 

3.kierros  

  

  

Lohko A  

10.3.2021 

Järvenpää 

4.kierros 

  

  

Lohko A  

 

Paikka auki 

Jatko-ohjelma 

  

  

Helmariturnaus 

 

Eerikkilä 

 

Länsi-Suomen alue on jaettu maantieteellisesti kolmeen toiminta-alueeseen.  

  • A osa-alue (Ahvenanmaa, Varsinais-Suomi ja Satakunta)   

  • B osa-alue (Pirkanmaa ja Kanta-Häme) 

  • C osa-alue (Etelä-Pohjanmaa, Pohjanmaa ja Keski-Pohjanmaa) 

Huuhkajatapahtumia osa-alueilla järjestetään seuraavasti: 

P13 (2008) A ja B osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-16.00 

  • Taso 1 pelaa 11v11 peliä  

  • taso 2 pelaa 8v8 peliä.  

  • Taso 2 A:ssa on Ahvenanmaa, Varsinais-Suomi ja Satakunnan joukkueet  

  • Taso 2 B:ssä on Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen joukkueet. 

Lohkojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 

  • Taso 1: Ilves, FC Inter, TPS ja FC Jazz

  • Taso 2 A:  MuSa, P-Iirot, FC Inter 2, TPS 2, VG-62, SalPa, KaaPoTuNL, ÅIFK, TOVE, FC Ulvila, FC Rauma, Ålad YJ ja Huuhkaja UTD (alueen muut seurat) 

  • Taso 2 B: LeKi-Futis, Ilves 2, TPV, TKT, TaFa, HJS, TP-49, FC Haka ja Huuhkaja UTD (alueen muut seurat)

Yksittäisistä seurajoukkuepelaajista tehdään Huuhkaja UTD -joukkue tai sijoitetaan näihin joukkueisiin. 

Lohkomuutokset ovat mahdollista kauden aikana. 

Tämän ikäluokan toiminta alkaa vasta 2. kierrokselta, koska COVID19-siirtää toiminnan alkua. 

A ja B osa-alueiden päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Huuhkajapäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

2.kierros 

  

  

Taso 2 A 

6.4.2021 ti 

Kupittaa, Turku 

Taso 2 B 

7.4.2021 ke 

Kauppi, Tampere 

Taso 1 

8.4.2021 to 

Kupittaa, Turku

3.kierros  

  

  

Taso 2 A 

4.5.2021 ti 

Kupittaa, Turku 

Taso 2 B 

5.5.2021 ke 

Kauppi, Tampere 

Taso 1 

6.5.2020 to 

Kauppi, Tampere

 

P13 (2008) C osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-16.00 

  • Taso 1 pelaa 11v11 peliä  

  • taso 2 pelaa 8v8 peliä.  

Lohkojärjestykset määräytyvät ikäluokan valmentajapalaverin jälkeen: 

  • Taso 1:  

  • Taso 2: 

Yksittäisistä seurajoukkuepelaajista tehdään Huuhkaja UTD -joukkue tai sijoitetaan näihin joukkueisiin. 

Lohkomuutokset ovat mahdollista kauden aikana. 

C osa-alueiden päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia):

 

Huuhkajapäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

Valmentajapalaveri / Tränarmöte 

 

 

1.kierros 

  

  

Taso 1 

 

 

Taso 2 

 

 

2.kierros 

  

  

Taso 1

 

  

3.kierros  

  

  

Taso 1 

 

 

Taso 2 

 

 

 

P14 (2007) A ja B osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-16.00 

Tasojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 4 joukkuetta per taso 

  • Taso 1: Ilves, FC Inter, TPS, P-Iirot

  • Taso 2 A: MuSa, Ilves 2, FC Jazz/KarhuF ja IFK Mariehamn (Åland)

  • Taso 2 B: HJS(FJK), TPV, Leki-Futis ja Huuhkaja UTD (Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen alueen muut seurat)

  • Taso 2 C: FC Halikko/SalPa, TuNL, FC Inter 2 ja Huuhkaja UTD (Varsinais-Suomen ja Satakunnan alueen muut seurat)

Tasomuutokset ovat mahdollista kauden aikana. Yksittäiset seurajoukkuepelaajat sijoitetaan näihin joukkueisiin.

A ja B osa-alueiden päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Huuhkajapäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Taso 1 

21.1.2021 to 

LähiTapiola Areena, Turku

Taso 2 A

26.1.2021 ti

Karhuhalli, Pori

Taso 2 B 27.1.2021 ke Pirkkahalli, Tampere
Taso 2 C 28.1.2021 to LähiTapiola, Turku

2.kierros 

  

  

Taso 2 C

3.3.2021 ke 

LähiTapiola Areena, Turku 

Taso 2 A

4.3.2021 to 

Karhuhalli, Pori 

Taso 1

10.3.2021 ke

Pirkkahalli, Tampere 

Taso 2 B 11.3.2021 to Säästöpankki Areena, Hämeenlinna

3.kierros  

  

  

Taso 2 (yhteensä 8 joukkuetta pelaajia; A,B ja C-lohkon)

20.4.2021 ti 

Kauppi, Tampere

Taso 1 (yhteensä 8 joukkuetta pelaajia; 1.taso ja A,B ja C-lohkon)

21.4.2021 ke

Kupittaa, Turku 

Jatko-ohjelma 

  

  

Huuhkajaturnaus 

6.-9.6.2021 su-ke

Eerikkilä 

 

P14 (2007) C osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-18.00 

Tasojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 4-6 joukkuetta per taso 

  • Taso1: FF Jaro, KPV, SJK-j, VPS-j, WFA (Wasa Fotbollsakademi) ja Kraft FF 

  • Taso 2: GBK, LBK, FRJ (Fotbolls Region Jakobstad) ja Etelä-Pohjanmaa Huuhkajat (Ilmajoen Kisailijat, Kurikan Ryhti, Laihia Luja, Alahärmän Kisat) 

Tasomuutokset ovat mahdollista kauden aikana. Yksittäiset seurajoukkuepelaajat sijoitetaan näihin joukkueisiin. 

C osa-alueen päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Huuhkajapäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Taso 1 

12.01.2021 

Kipparihalli, Kokkola 

Taso 2 

19.01.2021

Tellushalli, Pietarsaari 

2.kierros 

  

  

Taso 1 

24.02.2021 

Wallsport Areena, Seinäjoki

3.kierros  

  

  

Taso 2 10.03.2021  Vaasa
Taso 1 08.04.2021 Kuortane

4.kierros 

  

  

Taso 1 

 

 

Jatko-ohjelma 

  

  

Huuhkajaturnaus 

06-09.6.2021 

Eerikkilä 

Länsi-Suomen alue on jaettu maantieteellisesti kolmeen toiminta-alueeseen.  

  • A osa-alue (Ahvenanmaa, Varsinais-Suomi ja Satakunta)   

  • B osa-alue (Pirkanmaa ja Kanta-Häme) 

  • C osa-alue (Etelä-Pohjanmaa, Pohjanmaa ja Keski-Pohjanmaa) 

Helmaritapahtumia osa-alueilla järjestetään seuraavasti: 

T13 (2008) A ja B osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-16.00 

Tasojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 

  • Varsinais-Suomi: TPS, KFS, TuKV, KaaPo, VG-62/LiePa/PeU/PaiHa/Peimari UTD, IFK Mariehamn, TuNL/ÅIFK, RaiFu

  • Satakunta: MuSa, P-Iirot, FC Eurajoki, UPK, Jyske, KarhuF/HaPo/Koitto, FC Rauma/PiTU, Lluja/FC Vapsi/Nasta/EuPa

  • Pirkanmaa ja Kanta-Häme: Ilves, FC Nokia, HJS YJ (seurayhteistyö), YIlves/Apassit, TPV/UrPS/TP-49/MouMa/FC Vapsi, Ilves 2/YJ

A ja B osa-alueiden päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

Helmaripäivä (lohko) Aika Paikka
1.kierros    
Pirkanmaa/Kanta-Häme

2.2.2021 ti

Pirkkahalli, Tampere 

Satakunta

3.2.2021 ke

Talviharjoitteluhalli, Rauma

Varsinais-Suomi 4.2.2021 to LähiTapiola Areena, Turku

2.kierros 

  

  

Satakunta

30.3.2021 ti

Karhuhalli, Pori

Pirkanmaa/Kanta-Häme

31.3.2021 ke 

Pirkkahalli, Tampere 

Varsinais-Suomi 1.4.2021 to LähiTapiola Areena, Turku

3.kierros  

  

  

Kaikki joukkueet (Varsinais-Suomi, Satakunta ja Pirkanmaa/Kanta-Häme)

6.5.2021 to

Kupittaa, Turku

 

T13 (2008) C osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-18.00 

Lohkojärjestykset määräytyvät ikäluokan valmentajapalaverin jälkeen: 

  • Taso 1:  

  • Taso 2: 

Yksittäisistä seurajoukkuepelaajista tehdään Helmari UTD -joukkue tai sijoitetaan näihin joukkueisiin. 

Lohkomuutokset ovat mahdollista kauden aikana. 

C osa-alueiden päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

 

   
     
     
     

 

T14 (2007) A ja B osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-16.00 

Tasojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 

  • Taso 1: Ilves, FC Nokia, MaPS YJ (RaiFu/VG-62), KaaPo/PiPS, HJS YJ (seurayhteisö) ja IFK Mariehamn (TPS 2. kierroksella ykkös tasossa)

  • Taso 2: SalPa/FC Halikko/PaiHa/APU/LiePa, FC Rauma/P-Iirot, Lluja/EuPa/MuSa/HaPo/Nasta, PiF/KSF/ÅIFK, YIlves/UrPS/TP-49/MouMa/FC Vapsi ja TPS (IFK Mariehamn toisella kierroksella kakkos tasossa)

A ja B osa-alueiden päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

Helmaripäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Taso 1

13.1.2021 ke 

Pirkkahalli, Tampere

Taso 2

14.1.2021 to

Talviharjoitteluhalli, Rauma

2.kierros 

  

  

Taso 1

8.2.2021 ma

LähiTapiola Areena, Turku

  Taso 2

  9.2.2021 to

  Karhuhalli, Pori

3.kierros  

  

  

Taso 1

14.4.2021 ke

Pirkkahalli, Tampere 

  Taso 2

  15.4.2021 to

  Talviharjoitteluhalli, Rauma

4.kierros 

  

  

Mini-Helmariturnaus (8-12 joukkueen verran pelaajia)

29.5.2021 la

Kupittaa, Turku 

Jatko-ohjelma: 

  

  

Helmariturnaus 

30.7.-2.8.2020 pe-ma 

Eerikkilä 

 

T14(2007) C osa-alue 

  • Yksittäisen päivän toiminta-aika klo 08.30-18.00 

Tasojärjestykset määräytyvät seuraavasti: 4-6 joukkuetta per taso 

  • Taso1: FC Sport-j/VPS-j yj, KPV, WFA, Kruunupyy yj, GBK/KäTa/LoVe yj  ja harkinnan mukaan alue- ja piirisarjataosta joukkue(-eita) sekä Helmari UTD (valitut pelaajat 2. tasosta) 

  • Taso2: WFA Wasa Fotbollsakademi), FRJ (Fotbolls Region Jakobstad), SeMi, FC Sport-j/VPS-j yj, Helmari United (MIF, APV, Sporting Kr, FC Komu, Karhu, Kanu, NFF, IK)   Alue- ja piirisarjatasosta muodostetut joukkueet 

Tasomuutokset ovat mahdollista kauden aikana. Yksittäiset seurajoukkuepelaajat sijoitetaan näihin joukkueisiin. 

C osa-alueiden päivämäärät (ohjelma on alustava, muutokset ovat mahdollisia): 

 

Helmaripäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

Helmaripäivä (lohko) 

Aika 

Paikka 

1.kierros 

  

  

Taso 1 

27.01.2021 

Fennia Areena, Vaasa 

Taso 2 28.01.2021 Tellushalli, Pietarsaari

2.kierros 

  

  

Taso 1 

16.03.2021

Kipparihalli, Kokkola

3.kierros  

  

  

Taso 2 

10.04.2021

  Vaasa

Taso 1 05.05.2021 Norvalla, Vöyri
4.kierros    
Taso 1  (koko alue) 29.05.2021 Kupittaa, Turku

  

  

Jatko-ohjelma 

  

  

Helmariturnaus 

30.7.-2.8.2020 pe-ma 

Eerikkilä 

 

 

Huuhkajatapahtumat, ItäINEN ALUE 


P07

ALUSTAVAT HUUHKAJAPÄIVÄT 2021

  • 5.2.2021 JYVÄSKYLÄ > KESKI-SUOMEN JOUKKUEET SEKÄ YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 4.2.2021 IMATRA ? > E-KARJALAN JA E- SAVON JOUKKUEET SEKÄ YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 27.1.2021 JOENSUU > P-SAVON JA P-KARJALAN JOUKKUEET SEKÄ YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 20.-21.2.2021 KUOPIO > TURNAUS 6 JOUKKUETTA (KuPS yj, Jippo yj, JJK yj, LAUTP, E-SAVO-E-KARJALA UNITED, KESKI-SUOMI UNITED)
  • 14.4.2021 JOENSUU > 3 JOUKKUETTTA N.50 PELAAJAA ALUEVALMENTAJAN KUTSUMANA
  • 19.5.2021 MIKKELI > VIIMEISTELYTAPAHTUMA ITÄ 1 JA ITÄ 2 ALUEVALMENTAJAN KUTSUMANA
  • 6.-9.6.2021 HUUHKAJATURNAUS EERIKKILÄ

P 08

ALUSTAVAT HUUHKAJAPÄIVÄT 2021​

  • 09.3.2021 JOENSUU > P-SAVON JA P-KARJALAN JOUKKUEET, SEKÄ YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 10.3.2021 JYVÄSKYLÄ > KESKI-SUOMEN JOUKKUEET SEKÄ YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 17.3.2021 IMATRA > E-SAVON JA E-KARJALAN JOUKKUEET SEKÄ YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 11.5.2021 JYVÄSKYLÄ > KESKI-SUOMEN JOUKKUEET, SEKÄ YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 12.5.2021 KUOPIO > KESKI-SUOMEN JOUKKUEET, SEKÄ YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 18.5.2021 MIKKELI > E-KARJALAN ja E-SAVON JOUKKUEET, SEKÄ YKSITTÄISET PELAAJAT

 

HELMARITAPAHTUMAT, ITÄINEN ALUE 

T07    ALUSTAVA OHJELMA 2021

  • 10.02.2021 JYVÄSKYLÄ > KESKI-SUOMEN JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT 
  • 22.02.2021 KUOPIO > POHJOIS-SAVON JA POHJOIS-KARJALAN JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 25.02.2021 IMATRA > ETELÄ-KARJALAN JA ETELÄ-SAVON JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 24.03.2021 JYVÄSKYLÄ > YKSITTÄISET PELAAJAT ALUEVALMENTAJIEN KUTSUMANA (N. 60 PELAAJAA)
  • 20.04.2021 KUOPIO > YKSITTÄISET PELAAJAT ALUEVALMENTAJIEN KUTSUMANA (N. 50 PELAAJAA)
  • 16.06.2021 MIKKELI > ITÄ 1 ja ITÄ 2 ALUEVALMENTAJIEN KUTSUMANA (N. 40 PELAAJAA)
  • 30.7 - 2.8. 2021 EERIKKILÄ > HELMARITURNAUS > 40 PELAAJAA ALUEVALMENTAJIEN KUTSUMANA

T 08    ALUSTAVA OHJELMA 2021

  • 09.02.2021 JYVÄSKYLÄ > KESKI-SUOMEN JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT 
  • 25.02.2021 IMATRA > ETELÄ-KARJALAN JA ETELÄ-SAVON JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 03.03.2021 KUOPIO > POHJOIS-SAVON JA POHJOIS-KARJALAN JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 21.04.2021 KUOPIO > POHJOIS-SAVON JA POHJOIS-KARJALAN JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 27.04.2021 JYVÄSKYLÄ > KESKI-SUOMEN JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT 
  • 28.04.2021 MIKKELI > ETELÄ-KARJALAN JA ETELÄ-SAVON JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 15.06.2021 LAPPEENRANTA > ETELÄ-KARJALAN JA ETELÄ-SAVON JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 15.06.2021 JOENSUU > POHJOIS-SAVON JA POHJOIS-KARJALAN JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT
  • 16.06.2021 JYVÄSKYLÄ >  KESKI-SUOMEN JOUKKUEET JA YKSITTÄISET PELAAJAT 

HUUHKAJATAPAHTUMAT, POHJOINEN ALUE                        

  • P06-> 19.2.2020 Kempele Oja Rauta Areena
  • P06-> 26.4.2020
  • P06-> 13.5.2020
  • P06-> 10.6.-14.6.2020 Eerikkilä
  • P07-> 31.3.2020 Kempele Oja Rauta Areena
  • P07-> 13.5.2020

HelmaripahtumatPohjoinen ALUE

  • T05-> 7.4.2020
  • T05-> 26.5.2020
  • T06->14.1.2020 Kempele Oja Rauta Areena
  • T06->30.3.2020 Kempele Oja Rauta Areena

Kutsut tapahtumiin lähetetään Palloliiton toimesta ennen tapahtumaa joukkueille tai united -joukkueiden pelaajille. Tapahtumat laskutetaan Palloliiton toimesta jälkikäteen osallistujilta. Laskut voivat olla: 

  • Joukkuekohtaisia (kulut määräytyvät toteutuneiden kustannusten mukaan) 

  • Pelaajakohtaisia (kulut määräytyvät toteutuneiden kustannusten mukaan, max 30€/pelaaja) 

 
Jokainen pelaaja anoo itse poissaolon koulusta koulun poissaolo-ohjeistuksen mukaisesti. Pelaaja on kutsuttu Palloliiton pelaajakehitystapahtumaan, jota voi käyttää anomuksen perusteena. Oheisesta linkistä löydätte myös infon ja lupalapun kouluun, jota voi tapahtumien kohdalla hyödyntää.