KAKKONEN

Pelataan kaksinkertainen sarja kolmessa lohkossa. Kahdessa lohkossa 12 joukkuetta ja yhdessä lohkossa 13 joukkuetta (yht. 37 joukkuetta). Sarjan jälkeen kunkin lohkon neljä parasta pelaavat vielä yksinkertaisen Kakkosen nousukarsintasarjan (3 peliä). Nousukarsintasarja pelataan jatkumona runkosarjalle, jolloin runkosarjassa saadut pisteet ja maalit seuraavat mukana sellaisenaan nousukarsintasarjaan ilman muutoksia. Sarjassa sijoille 1. ja 2. sijoittuneet joukkueet saavat kaksi kotiottelua nousukarsintasarjaan, ja sarjassa sijoille 3. ja 4. sijoittuneet joukkueet yhden kotiottelun.

Lohkojen voittajat nousevat suoraan Ykköseen kaudelle 2023.

Lohkoista putoaa sijoille 11. ja sitä huonommin sijoittuneet joukkueet.

Lohko A (12)
Atlantis FC Edustus, Helsinki (Atlantis FC)
FC Futura, Porvoo (FC Futura)
FC Kiffen 08, Helsinki (FC Kiffen) 
JIPPO, Joensuu (JIPPO)
Käpylän Pallo, Helsinki (KäPa)
Lappeenrannan Pallo (LaPa)
Lahden Reipas (Reipas)
Kuopion Palloseura (KuPS Akatemia)
Nurmijärven Jalkapalloseura, Nurmijärvi (NJS) 
Pallokerho Keski-Uusimaa, Tuusula (PKKU) 
Peli-Karhut, Kotka (PeKa)
Pallo-Pojat juniorit, Helsinki (PPJ)

Lohko B (13)
Espoon Palloseuran Jalkapallo (EPS)
FC Honka, Espoo (FC Honka Akatemia) 
FC Jazz Juniorit, Pori (FC Jazz)  
Grankulla IFK Representationsfotboll (GrIFK)
Helsingin Jalkapalloklubi, Helsinki (HJK Klubi 04)
HJS Akatemia, Hämeenlinna (HJS Akatemia)
Ilves, Tampere (Ilves/2)
Kaarinan Pojat (KaaPo) 
Musan Salama, Pori (MuSa)
Salon Palloilijat (SalPa) 
Tampere United (Tampere United)
Tampereen-Viipurin Ilves-Kissat (Ilves-Kissat)
Vantaan Jalkapalloseura (VJS)

Lohko C (12)
FC Vaajakoski (FCV)
Gamlakarbely Bollkubb (GBK)
Idrottsföreningen Kamraterna Vasa (VIFK)
Idrottsföreningen Kraft, Närpes (Kraft)
Jakobstads Bollklubb (JBK) 
Jalkapalloseura Hercules, Oulu (Hercules)  
JJK Jyväskylä (JJK Jyväskylä)
Kajaanin Haka (KajHa)
Komeetat, Jyväskylä (Komeetat)
Oulun Luistinseura (OLS)
Oulun Työväen Palloilijat (OTP) 
Rovaniemen Palloseura (RoPS)