Valiokunnat, jaostot ja työryhmät

Erotuomarivaliokunta
Styrbjörn Oskarsson, puheenjohtaja
Klaus Kulju
Petteri Kari
Anu Jokela
Kaj Natri
Kirsi Heikkinen
Matti Heininen
esittelijä: Jouni Hyytiä

Futsalvaliokunta
Kari Taira, puheenjohtaja (Vaasa)
Ilkka Koskinen, varapuheenjohtaja (Tampere)
Timo Qvist (Keski-Pohjanmaa)
Hans Stubbe (Uusimaa)
Tero Kelhälä (Keski-Suomi)
Mikko Aitkoski (asiantuntija)
Jouni Pihlaja (asiantuntija)
Esa Markkanen (asiantuntija, liigayhdistys)
Esittelijä: Jyrki Filppu

Futsal-paneeli (kokoontuu tarvittaessa valiokunnan alaisuudessa)
Hannu Kettunen (Itä-Suomi)
Jussi Törmä (Pohjois-Suomi)
Arto Valtonen (Kaakkois-Suomi)
Raine Valli (Keski-Pohjanmaa)
Pekka Hahl (Itä-Suomi)
Marko Rintamäki (Vaasa)
Merja Stenholm (Turku)

Hallinto-, laki- ja sääntöryhmä
Petri Vanhala, puheenjohtaja (Helsinki)
Harri Metsänen, varapuheenjohtaja (Uusimaa)
Arto Havo (Kaakkois-Suomi)
Stefan Nåhls (Vaasa)
Esittelijä: Timo Huttunen

Laki- ja sääntöasioissa kutsutut jäsenet:
Lars Granfors (Turku)
Hannu Laakso (Keski-Pohjanmaa)
Ville Salonen (Tampere)
Esittelijä: Pekka Soini

Harrasteryhmä (toimii Seuraohjelmavaliokunnan alaisuudessa)
Jarmo Kivikunnas, puheenjohtaja (Keski-Suomi)
Hannu Kuisma, varapuheenjohtaja (Tampere)
Timo Sipi (Beach Soccer, Uusimaa)
Jarmo Ropponen (Lahden Kortteliliiga, Uusimaa)
Mikko Salasuo (KKI, Helsinki)
Janne Forss (Real Kokkola, Keski-Pohjanmaa)
Jorma Väätäinen (Puijon Pallo, Itä-Suomi)
Ulla Kaasinen (asiantuntija, Uusimaa)
Esittelijä: Lasse Keski-Loppi

HatTrick-työryhmä
Tapani Kurkela, puheenjohtaja (Pohjois-Suomi)
Kaj Wiander, varapuheenjohtaja (Uusimaa)
Marja Lipponen (Itä-Suomi)
Olli Paasio (Tampere)
Esittelijä: Tero Auvinen

Kilpailuvaliokunta
Kaj Wiander, puheenjohtaja (Uusimaa)
Marja Lipponen, varapuheenjohtaja (Itä-Suomi)
Markku Peltoniemi (Helsinki)
Anders Åström (Vaasa)
Esittelijä: Pekka Soini

Kurinpitovaliokunta
Markus Manninen, puheenjohtaja
Johan Eklund, varapuheenjohtaja
Kurt Grönlund
Johanna Lepäänen
Kari Luokkala
Jukka Sorsa
Mikko Vuorela

Lääkintävaliokunta
Tommi Vasankari, puheenjohtaja
Tuomas Brinck, varapuheenjohtaja
Olli Heinonen
Heikki Kinnunen
Pippa Laukka
Lauri Alanko
Jukka-Pekka Koskela (asiantuntijajäsen)
Kyösti Lampinen (asiantuntijajäsen)
Jari Pylvänäinen (asiantuntijajäsen)
Esittelijä/Sihteeri: Sanna Pirhonen

Miesten Ykkösen ja Naisten Liigan lisenssikomitea
Petri Salminen, puheenjohtaja
Esa Kailiala
Juha Laitinen
Leena Mäkipää
Tiina Raninen
Tytti Saarinen
Sanna Syrjälä
Esittelijä: Mikko Aitkoski

Pelaajakehitysvaliokunta
Markku Lehtola, puheenjohtaja (Tampere)
Alueellisten pelaajakehitysvaliokuntien puheenjohtajat (4) ja esittelijät (4), lisäksi 
Kari Uusikylä (Vaasa)
Göran Enckelman (Tampere)
Juha Valla (Helsinki)
Maiju Ruotsalainen (Tampere)
Esittelijä: Hannu Tihinen

Respect-valiokunta
Kari Uotila, puheenjohtaja (Uusimaa)
Jarmo Kuusisto (Tampere)
Simo Syrjävaara (Uusimaa)
Tuula Tonttila (Helsinki)
Juha Niemelä (Tampere)
Risto Pouttu (Keski-Pohjanmaa)
Jarmo Kuusisto (ansiomerkkijaoksen puheenjohtaja, Tampere)
Kimmo Sankala (Kaakkois-Suomi)
Timo Walden (asiantuntija)
Petra Manninen (ansiomerkkijaoksen jäsen, Keski-Pohjanmaa)
Markku Tuominen (ansiomerkkijaoksen jäsen, Satakunta)
Esittelijä: Joonas Vauhkonen

Seuraohjelmavaliokunta
Arto Havo, puheenjohtaja (Kaakkois-Suomi)
Tiina Kivisaari (Uusimaa)
Jussi Väisänen (Itä-Suomi)
Sari Räikkä (Uusimaa)
Lisäksi jäseninä alueellisten seuraohjelmavaliokuntien puheenjohtajat ja esittelijät.
Esittelijä: Timo Huttunen

UEFA- ja liigalisenssikomitea
Juha Laitinen, puheenjohtaja
Petri Heikkinen, varapuheenjohtaja
Jukka Ala-Mello
Antti Heinola
Johan Kronberg
Olli Latola
Esittelijä: Mikko Aitkoski

Valitusvaliokunta

Jari Karppinen, puheenjohtaja (Uusimaa)
Matti Reinikainen, varapuheenjohtaja (Itä-Suomi)
Riitta Hanganpää (Helsinki)
Olli Paasio (Tampere)
Mika Väyrynen (Uusimaa)
Sihteeri: Kirsi Rautio

Vastalauselautakunta
Pekka Niskanen, puheenjohtaja (Kaakkois-Suomi)
Esko Manninen, varapuheenjohtaja (Helsinki)
Arto Rosenholm (Satakunta)
Matti Peltomäki (Tampere)
Jaana Kuusilehto (Satakunta)
Esittelijä: Hannu Laakso

Viestintätyöryhmä
Harri Metsänen, puheenjohtaja (Uusimaa)
Krille Mattsson, varapuheenjohtaja (Åland)
Stig Nygård (Vaasa)
Lasse Lehtinen (Helsinki)
Esittelijä: Kalle Seire

Fanimo Oy
Marco Casagrande, toimitusjohtaja
Aimo Moisander, hallituksen pj (Turku)
Jarmo Kivikunnas (Keski-Suomi)
Leevi Parsama

Jalkapallo-Säätiö
Pertti Alaja, puheenjohtaja (Uusimaa)
Harri Talonen, varapuheenjohtaja (Tampere)
Markku Lehtola (Tampere)
Tapani Kurkela (Pohjois-Suomi)
Taito Tuunanen (Helsinki)
Eira Palin-Lehtinen (Helsinki)
Peter Lindbäck (Åland)
Asiamies: Timo Huttunen