Alueelliset ja valtakunnalliset johtoryhmät

Valtakunnalliset johtoryhmät muodostuvat alueellisten johtoryhmien puheenjohtajista ja esittelijöistä (1+1/alue), liittohallituksen nimeämästä edustajasta sekä kunkin strategisen valinnan valtakunnallisesta vastuuhenkilöstä. Valtakunnallisen johtoryhmän puheenjohtajan ja esittelijän sekä liittohallituksen nimeämän edustajan nimeää liittohallitus.
 
Alueellisten johtoryhmien jäsenvalinnoissa noudatetaan liittohallituksen 15.8.2016 tekemän päätöksen mukaisesti vähintään 25 % miehiä ja naisia -periaatetta.

Alueelliset johtoryhmät:

Pelaajan Laadukas Arki:
 
Eteläinen:
Puheenjohtaja:
Peter Haglund, EIF
Jäsenet: (6+2)
Mikko Bergman, PKK-U
Rosa Lappi-Seppälä, KoiPS
Jukka Koskinen, FC Reipas
Mika Sandberg, I-HK
Risto Luomanen, FC Lahti
Jukka Santala, PK-35
Maria Virolainen, MPS & PuiU
Axel Orrström, PPJ
Esittelijä:
Jarmo Matikainen (Mika Riutto)
 
Läntinen:
Puheenjohtaja:
Vesa Mäki, FC Inter
Jäsenet: (8+3)
Jani Uotinen, TPS
Olli Orvasto, FC Jazz
Noora Maunila, KaaPo
Essi Huppunen, MuSa
Marion Hällfors, TuWe
Kari Mustalahti, NoPS
Asko Jussila, FC Haka
Markus Paananen, Ilves
Ari Seppälä, HJS
Esa Kuusisto, Loiske
Thomas Fonsell, IFK Mariehamn
Esittelijä: Mikko Tulonen
 
Itäinen:
Puheenjohtaja:
Matti Kuitunen, MP
Jäsenet: (5+1)
Jani Lähde, Kotkan Nappulat
Pekka Niskanen, Pallokissat
Juha-Pekka Niskanen, KuPS
Matti Lähitie, JJK-jun.
Minna Porrassalmi, Huima
Mikko Kytölä, KaDy
Elina Utriainen, FC Hertta
Esittelijä:
Hannu Ollila
 
Pohjanmaa:
Puheenjohtaja:
Jimmy Wargh, FF Jaro
Jäsenet: (5+2)
Tero Koskela, VPS-j
Esa Haanpää, SJK-j
Jonas Nyberg, GBK
Christian Sund, VIFK
Annika Leminen, FC Sport-j
Sinikka Vanharanta, Keski-Pohjanmaa
Tomi Virta, KPV
Esittelijä:
Sami Nikkola
 
Pohjoinen (samalla Pohjois-Suomen valmennuskeskuksen ohjausryhmä):
Puheenjohtaja:
Jari Jäväjä, ei seuraa
Jäsenet: (5+2)
Liisa-Maija Rautio, RoPS
Matti Kilpelä, RoPS
Kari Koivikko, ONS
Mikko Isokangas, HauPa
Markus Heikkinen, AC Oulu
Markku Lappalainen, PS Kemi
Esittelijä:
Ari Härkönen (valmennuskeskuksen ohjausryhmän asioissa Mika Nurmela)
 
Elinvoimainen Seura:
 
Eteläinen:
Puheenjohtaja:
Antti-Jussi Väinölä, HJK
Jäsenet: (5+3)
Mia Stierncreutz, LPS
Juha-Pekka Partanen, FC POHU
Jenni Tähkäoja, FC Kontu
Ilkka Rantanen, KäPa
Anssi Koskenvesa, FC Kasiysi
Ari Koskinen, FC Kuusysi
Hilkka Pelander, VJS
Manu Kangaspunta, FC Honka
Esittelijä: Taneli Haara (Silja Ranta)
 
Läntinen:
Puheenjohtaja:
Marko Vahos, Haka-j.
Jäsenet: (6+2)
Tiina Milan, PaiHa
Petteri Lahti, MuSa
Kim Ekroos, KaaPo
Pasi Lehtonen, Pallo-Iirot
Ville Dahlman, HJS
Hanna Kärki, TaPa
Petri Kehusmaa, NoPS
Niklas Lönnfors, Jomala IK
Esittelijä: Janne Koivisto
 
Itäinen:
Puheenjohtaja:
Timo Soininen, JJK
Jäsenet: (4+2)
Juha Leinonkoski, Komeetat
Jari Koistinen, KuPS
Kirsimarja Pyykönen, Pallokissat
Pirkko Itälä, MyPa-juniorit
Ismo Loukoila, MP
Jari Kujala, KJP (Kumu JT)
Esittelijä:
Ali Kangas-Hynnilä
 
Pohjanmaa:
Puheenjohtaja:
Arja Bondas, FC Kiisto
Jäsenet: (3+2)
Johan Högnabba, TUS
Hannu Huilla, SJK-j.
Teija Korpilahti, VPS-j.
Heidi Matinlassi, FF Jaro
Hans-Erik Sund, GBK
Esittelijä:
Jukka Rautakorpi
 
Pohjoinen:
Puheenjohtaja:
Mira Pyhälä, ei seuraa
Jäsenet: (6+2)
Petri Kukkonen, OLS
Petri Jaatinen, RoPS
Kaisamarja Vihanta, FC Santa Claus
Sanna Häkkinen, Tervarit Juniorit
Lasse Miettunen, ei seuraa
Veli-Matti Hölttä, HauPa
Antti Pasanen, PS Kemi
Tero Vedenjuoksu, Ajax Sarkkiranta
Esittelijä:
Esa Saajanto
 
Mielenkiintoiset kilpailut:
 
Eteläinen:
Puheenjohtaja:
Esko Manninen, FC POHU
Jäsenet: (4+2)
Jari Möykky, HPS
Christina Forssell, ei seuraa
Kaj Wiander, LUEK
Raine Nieminen, FCD
Mauri Akkanen, HooGee
Anna-Kaisa Hannuksela, PKK-U
Esittelijä:
Risto Rissanen (Hannu Kylmäniemi)
 
Läntinen:
Puheenjohtaja:
Olli Tuominen, KaaPo
Jäsenet: (7+3)
Jarkko Westerlund, FC Jazz
Merja Stenholm, FC Halikko
Kari Uronen, TPS
Petteri Kari, VG-62
Merja Jalasto, FC Nokia
Eeva Mäkinen, Apassit
Jussi Heimo, TPV
Sami Päivinen, YIlves
Martti Pelttari, TamU
Mikael Granskog, IFK Mariehamn
Esittelijä: Jouni Pihlaja
 
Itäinen:
Puheenjohtaja:
Marja Lipponen, PK-37
Jäsenet: (6+2)
Jouni Lehtimäki, JIPPO ja JIPPO-jun.
Jukka Lindström, KymLi
Vesa Stenroos, IPS
Vesa Vainio, KouETK
Santtu Keto, K-Suomen ETK
Auli Pitkänen, MuurY
Annu Tamminen, JyPK
Tero Kelhelä, KaDy
Esittelijä:
Pekka Ojala (Mika Järvinen ja Timo Valkeapää)
 
Pohjanmaa:
Puheenjohtaja:
Marko Palonen, Reima
Jäsenet: (5+2)
Kari Kiviluoma, SJK-j.
Mika-Markku Karjala, VEK
Liena Valo, Virkiä
Annika Kujala, TUS
Niklas Käcko, FF Jaro
Rauno Lesonen, KPV
Timo Raisio, APV
Esittelijä:
Mikael Westerback (Sami Paavolainen)
 
Pohjoinen:
Puheenjohtaja:
Klaus Kulju, TP-47, Tornio
Jäsenet: (5+3)
Jari Nitovuori, Tornion Tarmo 
Esko Hakola, Oulun ETK
Juho Luukkonen, KePS
Matti Mäki-Iso TePS
Marja Ylisirkka FC Santa Claus-j
Milla Ahola Oulu Blue Cats (OBC)
Janne Kuustie, Limingan Kiekko
Maarit Pulkkinen, PS Kemi
Esittelijä:
Raine Pernu
 
Aktiivinen viestintä ja vaikuttaminen:
 
Eteläinen:
Puheenjohtaja:
Markku Sandström, SV
Jäsenet: (7+3)
Timo Tuomi, NuPS
Markku Vänskä, VJS
Reetta Peltonen, TuPS
Esa Lehikoinen, FC Reipas
Juha Luusua, FC Espoo
Jukka Airaksinen, MPS
Raakel Koittola, HIFK
Lotta Väinölä, LPS
Matti Härkönen, MPS
Santtu Luoto, KontU
Esittelijä:
Matti Räisänen (Mikael Anthoni)
 
Läntinen:
Puheenjohtaja:
Toni Hevonkorpi, Ilves
 
Jäsenet: (5+3)
Riikka Turtiainen, NiceFutis
Petri Salminen, Pallo-Iirot
Jani Mesikämmen, TuNL
Janina Andersson, FC Inter
Katri Mattsson, Ilves
Juha Ahonen, YIlves
Juhana Peltomaa, HJS
Christer Mattsson, ÅFF
Esittelijä:
Jouni Koivuniemi
 
Itäinen:
Puheenjohtaja:
Merja Larikka, Sudet
Jäsenet: (3+2)
Niko Takala, Ristiinan Pallo
Elina Kinos, YLE Keski-Suomi
Jari Rissanen, Media Tron Oy
Jutta Kurki, Yllätys
Kari Haavisto, Savon Sanomat
Esittelijä: Veijo Vainikka
 
Pohjanmaa:
Puheenjohtaja:
Stig Nygård, ABC
Jäsenet: (5+2)
Olli Nevala, FF Jaro
Riku Asukas, VPS
Ilkka Junttila, KPV
Minna Kallasvuo, Pohjalainen ja Ilkka 
Åsa Karström, FF Jaro
Osmo Ojala, Keski-Pohjanmaa
Teemu Virtanen, SJK
Esittelijä:
Kari Mars (Jukka Rautakorpi)
 
Pohjoinen:
Puheenjohtaja:
Petteri Haapala, Pohjois-Suomi
Jäsenet: (4+2)
Ville Luotola, Tervarit-j
Juho Meriläinen, AC Oulu
Kati Koivunen, ToJK
Jarmo Okkonen, HauPa
Paula Nurmos, ei seuraa
Arttu Kauppinen, Kempele
Esittelijä:
Esa Saajanto
 

Valtakunnalliset johtoryhmät vuodelle 2017

 
Pelaajan Laadukas Arki:
Puheenjohtaja:
Aki Hyryläinen, HJK 
Jäsenet:
Peter Haglund, EIF
Jarmo Matikainen, Eteläinen
Vesa Mäki, FC Inter
Mikko Tulonen, Läntinen
Matti Kuitunen, MP
Hannu Ollila, Itäinen
Jimmy Wargh, FF Jaro
Sami Nikkola, Pohjanmaa
Jari Jäväjä, ei seuraa
Ari Härkönen/Mika Nurmela, Pohjoinen
Liittohallituksen nimeämä edustaja: Tom Nevanpää
Esittelijä:
Hannu Tihinen
 
Elinvoimainen Seura:
Puheenjohtaja:
Heikki Tarvainen, Ilves
Jäsenet:
Antti-Jussi Väinölä, HJK
Taneli Haara, Eteläinen
Marko Vahos, Haka-j.
Janne Koivisto, Läntinen
Timo Soininen, JJK
Ali Kangas-Hynnilä, Itäinen
Arja Bondas, FC Kiisto
Jukka Rautakorpi, Pohjanmaa
Mira Pyhälä, ei seuraa
Esa Saajanto, Pohjoinen
Liittohallituksen nimeämä edustaja: Ari Murtonen,
Esittelijä:
Timo Huttunen
 
Mielenkiintoiset kilpailut:
Puheenjohtaja:
Ville Salonen
Jäsenet:
Esko Manninen, FC POHU
Risto Rissanen, Eteläinen
Olli Tuominen, KaaPo
Jouni Pihlaja, Läntinen
Marja Lipponen, PK-37
Pekka Ojala, Itäinen
Marko Palonen, Reima
Mikael Westerback, Pohjanmaa
Klaus Kulju, TP-47, Tornio
Raine Pernu, Pohjoinen
Kaj Wiander, Kilpailuvaliokunnan puheenjohtaja
Liittohallituksen nimeämä edustaja: Ville Salonen
Esittelijä:
Pekka Soini
 
Aktiivinen viestintä ja vaikuttaminen:
Puheenjohtaja:
Ville Klinga
Jäsenet:
Markku Sandström, SV
Matti Räisänen, Eteläinen
Toni Hevonkorpi, Ilves
Jouni Koivuniemi, Läntinen
Merja Larikka, Sudet
Veijo Vainikka, Itäinen
Stig Nygård, ABC
Kari Mars, Pohjanmaa
Petteri Haapala, ei seuraa
Esa Saajanto, Pohjoinen
Liittohallituksen nimeämä edustaja: Petri Vanhala
Esittelijä:
Kalle Seire