Pohjois-Suomen piiri

Piirin palkitut

Vuoden 2015 palkitut Vanhalla Paloasemalla Oulussa järjestetyssä palkintogaalassa.Vuoden 2015 palkitut Vanhalla Paloasemalla Oulussa järjestetyssä palkintogaalassa.

 

Vuoden miespelaaja

2016 Joona Veteli PS Kemi
2015 Aleksandr Kokko RoPS
2014 Jarkko Lahdenmäki RoPS
2013 Antti Okkonen RoPS
2012 Aleksandr Kokko RoPS
2011 Mika Nurmela AC Oulu
2010 Janne Turpeenniemi RoPS
2009 Mika Nurmela AC Oulu
2008 Mika Nurmela RoPS
2007 Janne Hietanen AC Oulu
2006 Rafinha AC Oulu
2005 Jarkko Hurme RoPS

Vuoden naispelaaja

2016 Sanni Päkkilä ONS
2015 Jenni Leinonen ONS
2014 Natalia Kuikka Merilappi United
2013 Sanna Ylianttila ONS
2012 Sanna Ylianttila ONS
2011 Sanna Ylianttila ONS
2010 Sanni Päkkilä ONS
2009 Riikka Ylitalo FC Wimma
2008 Sanna Heikkinen ONS
2007 Pipsa Happo ONS
2006 Miitta Somero HauPa
2005 Jenna Vaara OLS

Vuoden poikapelaaja

2016 Niklas Jokelainen AC Oulu
2015 Niklas Jokelainen AC Oulu
2014 Anselmi Nurmela AC Oulu
2013 Anselmi Nurmela AC Oulu
OLS
2012 Juuso Kemppainen OPS
2011 Lassi Nurmos AC Oulu
2010 Matias Ojala Tervarit-juniorit
AC Oulu
2009 Joni Mäkelä OLS
2008 Henri Hanhela AC Oulu
HauPa
2007 Janne Turpeenniemi RoPS
2006 Toni Kolehmainen AC Oulu
2005 Janne Turpeenniemi RoPS

Vuoden tyttöpelaaja

2016 Emma Peuhkurinen ONS
2015 Onna Ketola ONS
2014 Emma Heikkilä Merilappi United
2013 Natalia Kuikka Merilappi United
2012 Natalia Kuikka Merilappi United
2011 Natalia Kuikka Visan Pallo
Into
2010 Katriina Kuoksa ONS
2009 Mia Rein ONS
2008 Liisa Rahkola ONS
2007 Liisa Rahkola ONS
2006 Sanna Ylianttila FC Lynx
2005 Pipsa Happo FC Lynx

Vuoden taitopelaaja

2010 Hulda Kuustie ONS
2009 Rasmus Karjalainen OLS
2008 Katriina Kuoksa ONS
2007 Santtu Huuki OLS
2006 Aleksi Autti OLS
2005 Arttu Siira Tervarit-juniorit

Vuoden taitopelaaja, pojat

2016 Riku-Veli Niska RoPS
2015 Luka Kuittinen RoPS
2014 Henri Alamikkotervo TePS
2013 Henri Alamikkotervo TePS
2012 Leevi Kemppainen KajHa
2011 Henri Alamikkotervo TePS

Vuoden taitopelaaja, tytöt

2016 Jutta Angeria OLS
2015 Piia Andsten ONS
2014 Vilma Koivisto RoPS
2013 Vilma Peuhkurinen ONS
2012 Vilma Peuhkurinen ONS
2011 Vilma Peuhkurinen ONS

Vuoden futsal-pelaaja

2016 Adrian Rizvani Tervarit
     
2012 Tiia Juntikka F.T.K.
2011 Jarno Auvinen Tervarit
2010 Dritan Stafsula Tervarit
2009 Ville Lindgren Tervarit
2008 Adrian Rizvani Tervarit
2007 Adrian Rizvani Tervarit
2006 Juho Keskinen Tervarit
2005 Juho Keskinen Tervarit

Vuoden futsal-pelaaja, miehet

2015 Juha-Matti Savolainen Tervarit
2014 Ari Makowski Tervarit
2013 Riku Säärelä Tervarit

Vuoden futsal-pelaaja, naiset

2015 Tiia Juntikka F.T.K.
2014 Tiia Juntikka F.T.K.
2013 Emma Heikkilä F.T.K.

Kolmosen maalipörssin voittaja

2015 Tommi Siekkinen JS Hercules
2014 Jaakko Paavilainen FC Santa Claus AC
2013 Simo Roiha FC Santa Claus AC
2012 Sami Karjalainen OPS-juniorit
2011 Michael Nzekwe AC Kajaani
2010 Michael Nzekwe
Toni Tuominen
AC Kajaani
HauPa
2009 Junior Obagbemiro
Oskari Tervo
KajHa
KajHa
2008 Ville Ylipaavalniemi FC Santa Claus
2007 Ville Ylipaavalniemi FC Santa Claus
2006 Pekka Qvist HauPa
2005 Kimmo Savolainen FC Lynx

Vuoden valmentaja

2016 Pekka Kemppainen KajHa
     
2012 Kari Virtanen RoPS
2011 Ville Väisänen ONS
2010 John Allen RoPS
2009 Juha Malinen AC Oulu
2008 Ilkka Marttila PS Kemi
2007 Kari Virtanen RoPS
2006 Ari-Pekka Stein KaPa
2005 Jouko Nurkkala KaPa

Vuoden valmentaja, miehet

2015 Juha Malinen RoPS
2014 Rauno Ojanen AC Oulu
2013 Kari Virtanen RoPS

Vuoden valmentaja, naiset

2015 Ilkka Marttila ONS
2014 Jukka-Pekka Poutiainen Merilappi United
2013 Jukka-Pekka Poutiainen Merilappi United

Vuoden juniorivalmentaja

2010 Rauno Ojanen Tervarit-juniorit

Vuoden juniorivalmentaja, pojat

2016 Aleksi Tanner OLS
2015 Jussi Vatanen RoPS
2014 Olli-Pekka Piisilä FC SC J
2013 Markus Aittola OLS
2012 Juha Lampsijärvi TP-47
2011 Veli-Matti Hölttä HauPa

Vuoden juniorivalmentaja, tytöt

2016 Jukka Heino RoPS
2015 Jukka Dunder ONS
2014 Jarno Koivisto RoPS
2013 Jani Olmala ONS
2012 Jukka-Pekka Poutiainen Merilappi United
2011 Jukka-Pekka Poutiainen Visan Pallo

Vuoden taitovalmentaja

2013 Mikko Väänänen Ajax Sarkkiranta
2012 Jyrki Paukku FC Lynx
2011 Jani Olmala ONS
2010 Matti Mäki-Iso TePS
2009 Kari Koivikko ONS
2008 Aki Karppanen OLS
2007 Pertti Siira Tervarit-juniorit

Vuoden futsal-valmentaja

2016 Kalle Huusko FC Kemi
2015 Kalle Huusko FC Kemi
2014 Jani Paananen Tervarit
2013 Kalle Huusko FC Kemi

Vuoden erotuomari

2016 Pietu Niinimäki OEK
     
2011 Juha-Matti Kanniainen OEK
     
2007 Herkko Holopainen OEK
2006 Simo Kivari OEK
2005 Juha-Matti Kanniainen OEK

Vuoden mieserotuomari

2015 Harri Siniaalto OEK
2014 Harri Siniaalto OEK
2013 Juha-Matti Kanniainen OEK
2012 Juha-Matti Kanniainen OEK

Vuoden naiserotuomari

2015 Susanna Lehosmaa KEK
2014 Susanna Lehosmaa KEK
2013 Susanna Lehosmaa KEK
2012 Susanna Lehosmaa KEK

Vuoden avustava erotuomari

2016 Jarno Kiistala REK
     
2013 Janne Jussila KEK

Vuoden avustava erotuomari, miehet

2015 Jyri Leskelä OEK

Vuoden avustava erotuomari, naiset

2015 Elina Lahdenperä ToEK

Vuoden lupaava erotuomari

2016 Aleksi Palolahti REK
2015 Joakim Väärälä KEK
2014 Atte Räinä OEK
     
2012 Aatu Harmaala REK
2011 Atte Räinä OEK
2010 Olli-Pekka Veijo OEK
2009 Susanna Lehosmaa ToEK
2008 Theera Nganyangwai OEK

Vuoden lupaava mieserotuomari

2013 Tatu Korkalainen REK

Vuoden lupaava naiserotuomari

2013 Elina Lahdenperä ToEK

Vuoden futsal-erotuomari

2015 Petri Veikkolainen REK
2014 Aleksi Tanner OEK
2013 Aleksi Tanner OEK

Vuoden seuratoimija

2016 Pekka Vilmunen HauPa
2015 Mira Pyhälä Tervarit-juniorit
2014 Eero Kovalainen AC Kajaani
2013 Jussi Törmä Tervarit
2012 Jouko Rasku TP-47
2011 Raimo Rautiainen FC Tarmo

Vuoden joukkueenjohtaja

2015 Paula Nurmos ONS
2014 Kari Miettunen KemPa
2013 Pasi Moilanen AC Oulu

Vuoden huoltaja

2015 Oiva Saarela TP-47
2014 Jari Malmi AC Oulu
2013 Jussi Hautala OPS

Vuoden tiedottaja

2007 Sebastian Waheeb AC Oulu
2006 Kajaanin Palloilijat  
2005 Mikko Kettunen KaPa

Vuoden seura

2016 Haukiputaan Pallo

Vuoden kouluttajaseura

2016 Kemijärven Pallo-55
2015 KemPa

Vuoden taitoseura

2016 ONS
2015 HauPa
2014 RoPS
2013 ONS
2012 ONS
2011 ONS
2010 ONS
2009 ONS
2008 ONS
2007 HauPa
2006 ONS
2005 TePS

Erotuomarien rekrymestari

2015 HauPa  
2014 FC Tarmo  
2013 TP-47  

Vuoden olosuhdeteko

2015 Jarmo Anttonen Kajaanin Pallohallin tekonurmi
2014 Raimo Seikkala Raahen halli
2013 Junkohalli Oy Uusi Junkohalli
2012 Oulun Palloseura
Miika Juntunen
Harjoitushallihanke
2011 Oulun kaupunki Raatin stadion
2010 Raimo Seikkala Raahen tekonurmi
2009 TP-47
Timo ja Tiina Stenholm
Lappiahalli
Alakylän kotikenttä, Kiiminki

Erikoispalkinto
Erityismaininta
Tunnustuspalkinto

Voidaan antaa henkilölle, yhteisölle, tapahtumalle tai teolle, joka ei sovi muihin palkintokategorioihin.

2016 Kemin kaupunki, olosuhteiden parantamisesta (Sauvosaaren urheilupuiston takakentän katsomo)
Kuusamon kaupunki, olosuhteiden parantamisesta (Keskuskentän tekonurmi)
Kuusamon Pallokarhut Jalkapallo, työstä olosuhteiden parantamiseksi
Limingan Kiekon jalkapallojaosto Pallokarhut, jalkapallon
elvyttämisestä paikkakunnalla ja merkittävästä, nopeasta pelaajamäärän kasvusta
Muhoksen kunta, olosuhteiden parantamiseksi (Tähtiareena)
2015 Osuuskauppa Arina, merkittävästä panoksesta Kemin ja
Raahen jalkapallohallien rakentamiseksi sekä muusta
merkittävästä tuesta jalkapalloseuroille
Rovaniemen kaupunki, Keskuskentän saneeraamisesta
ja uudesta pääkatsomosta
2014 Tinja-Riikka Korpela, menestyksestä kansainvälisillä jalka-
pallokentillä, toimimisesta tyttöjalkapalloilijoiden esikuvana
sekä sijoituksesta parhaan maalivahdin äänestyksessä
Mika Nurmela, kansainvälisestä pelaajaurastaan ja työstään
pohjoissuomalaisen jalkapallon hyväksi
Kari Väre, laji- ja seurarajat rikkovasta, pyyteettömästä
urheilutapahtumien dokumentoinnista valokuvauksen
keinoin
2013 Pauli Leviäkangas, toiminta AC Oulun ja Tervarien kotiotteluiden web-tv -lähetysten parissa
2012 Kittilän Palloseura, maaottelujärjestelyt
2011 Inarin kunta, Ivalon urheilukeskuksen jalkapallonurmi
2010 FC Lynx, laadukas junioritoiminta
2009 HauPa, A-juniorit
2008 Jari Turunen, ONS
2007 PS Kemi
2006 FC OPA
2005 HauPa

Tapani Kurkela -palkinto

Pohjoisuomalaistaustaiselle pelaajalle, valmentajalle tai muulle jalkapallotoimijalle, joka on edustanut ansiokkaasti kotiseutuaan kansallisella tai kansainvälisellä tasolla.

2016 Tinja-Riikka Korpela
2015 Teemu Tainio

Elämäntyöpalkinto

2016 Pekka Ohtonen Oulu
2015 Kari Herva Rovaniemi
2014 Heikki Kannisto Oulu
2013 Oskari Jänkälä Rovaniemi