P17 SM-lopputurnaus 2019

B-poikien (1.1.2002 tai sen jälkeen synt.) SM-lopputurnaus pelataan Seinäjoella 16.-17.3.2019 siten, että lopputurnaukseen pääsee kahdeksan joukkuetta.
B-poikien alueelliset karsinnat pelataan koordinoidusti siten, että alla olevien kiintiöiden mukainen paikkajako (perustuu C- ja B-poikien aiempien kausien menestykseen) voidaan
ratkaista alueittain mahdollisimman juohevasti.
Piiriryhmän piirit karsivat piiriryhmälle osoitetuista suorista lopputurnauspaikoista pelaamalla joko alueellisen karsintasarjan tai -turnauksen.
Kilpailun sääntöjä:
- kilpailussa sallitaan kilpailumääräysten mukaiset yli-ikäisyydet
- kilpailussa ei sallita kaksoisedustuksia
- seurat voivat osallistua kilpailuun yhteisjoukkueina (YJ)
- lopputurnauksen peliaika 2 x 10 minuuttia tehokasta peliaikaa
- otteluissa ei ole käytettävissä aikalisiä

- joukkue voi ilmoittaa kilpailuun enintään 20 pelaaja
- ottelussaan joukkue voi käyttää 14 pelaajaa
- puolivälierän, välierän tai sijoitusottelun päättyessä tasan suoritetaan rangaistuspotkukilpailu futsalsääntöjen mukaisesti voittajan löytymiseksi.  Loppu- ja pronssiottelussa ottelun päättyessä tasan pelataan 5 min. jatko-ottelu. Jos ottelu on tasan vielä jatko-ottelun jälkeen, suoritetaan rangaistuspotkukilpailu futsalsääntöjen mukaisesti voittajan löytymiseksi.
- kentältäpoistosta seuraa yhden ottelun pelikielto, jollei kilpailun jury muuta määrää

Piiri(t)/piiriryhmät

Lopputurnauskiintiöpaikat

Jatkokarsintapaikat

Piiriryhmä 1 - Hki/Uusimaa

1

1

Piiriryhmä 2 - Kaakkois-Suomi

0

1

Piiriryhmä 3 – L-Suomi/Tre/Åland

3

0

Piiriryhmä 4 – Itä-Suomi/Ke-Suomi

1

0

Piiriryhmä 5 – Vaasa/Ke-Pohjanmaa

1

0

Piiriryhmä 6 – Pohjois-Suomi

1

0

Jos jostakin piiriryhmästä ei tule joukkuetta, lopputurnausjoukkue täydennetään piiriryhmästä 1.
Piiriryhmän 1 ja 2 joukkueet (yksi molemmista) karsivat keskenään yhdestä lopputurnauspaikasta.  Piirit sopivat keskenään jatkokarsinnan yksityiskohdat.
Piiriryhmissä 1 ja 3 piirit voivat päättää keskenään sopivan tavan jakaa suorat nousu- ja/tai karsintapaikat.
Jos piirit päättävät pelata sarjansa piirien sisäisinä kilpailuina (piiriryhmissä 4-5), em. lohkoissa pelaavien piirien sarjojen voittajat karsivat keskenään paikasta lopputurnaukseen.
Piiriryhmän pitää ilmoittaa lopputurnausedustajansa TASO-järjestelmään viimeistään 10 päivää ennen lopputurnausta.
Kummankin lohkon kaksi parasta pelaavat ristiin semifinaalit, joista voittajat pääsevät finaaliin ja hävinneet pelaavat pronssiottelun.  Alkulohkojen sijoille 3 ja 4 sijoittuneet pelaavat ensin ristiin ottelut, joista voittajat pääsevät pelaamaan sijoista 5 - 6 ja hävinneet sijoista 7 - 8.

  Seinäjoki Areena B-Halli      
  La 16.3.      
  Kenttä 1     Kenttä 2
Klo Ottelu   Klo Ottelu
10:00 Tytöt Lohko A   10:00 Tytöt Lohko B

10:55

Tytöt Lohko A  

10:55

Tytöt Lohko B
11:50 Pojat Lohko A   11:50 Pojat Lohko B
12:45 Pojat Lohko A   12:45 Pojat Lohko B
13:40 Tytöt Lohko A   13:40 Tytöt Lohko B
14:35 Tytöt Lohko A   14:35 Tytöt Lohko B
15:30 Pojat Lohko A   15:30 Pojat Lohko B
16:25 Pojat Lohko A   16:25 Pojat Lohko B
17:20 Tytöt Lohko A   17:20 Tytöt Lohko B
18:15 Tytöt Lohko A   18:15 Tytöt Lohko B
19:10 Pojat Lohko A   19:10 Pojat Lohko B
20:05 Pojat Lohko A   20:05 Pojat Lohko B
         
  Su 17.3.      
  Välilerät ja sijoitusottelut      
10:00 A3 - B4 Tytöt   10:00 B3 - A4 Tytöt
11:00 A3 - B4 Pojat   11:00 B3 - A4 Pojat
12:00 Välierä A1 - B2 Tytöt   12:00 Välierä B1 - A2 Tytöt
13:00 Välierä A1 - B2 Pojat   13:00 Välierä B1 - A2 Pojat
14:00 Sijat 5-6 Tytöt   14:00 Sijat 7-8 Tytöt
15:00 Sijat 5-6 Pojat   15:00 Sijat 7-8 Pojat
         
  Finaali     Pronssi
16:00 Tytöt     Tytöt
17:00 Pojat     Pojat