Takaisin
28.10.2020 klo 21.45

U17-pojat maajoukkueleirille Eerikkilään marraskuussa

Jaa:

Ⓒ SPL

U17-poikien maajoukkue kokoontuu marraskuussa Eerikkilään nelipäiväiselle maajoukkueleirille.

Päävalmentaja Erkka V. Lehtola nimesi tässä vaiheessa 9.-12. marraskuuta järjestettävälle leirille vasta 12 pelaajaa ja ryhmää täydennetään viikonlopun jälkeen (2.11.).

- Puolen tusinaa pelaajaa pelaa vielä viikonloppuna Kakkosen pelejä ja niitä seurataan tarkkaan. Pääsen itse paikalle johonkin peliin ja pyritään saamaan tallenteet sitten muista, Lehtola taustoittaa.

- Muutamalla pelaajalla on lisäksi pientä vammaa, ja asiaa täytyy vielä seurata.

Ryhmään kuuluu lähtökohtaisesti myös kuusi ulkomailla pelaavaa pelaajaa, joita tuskin leirillä tällä kertaa nähdään.

- Toki heitäkin on tarkkailtu ja olen kaikkien kanssa myös puhunut, mutta tässä tilanteessa he ovat hyvin todennäköisesti sivussa tältä leiriltä, Lehtola sanoo.

Samaan aikaan Eerikkilässä järjestetään maajoukkuevalmentaja Peter Lundbergin johdolla vuotta vanhemman ikäluokan Etelän ja Lännen aluejoukkueleiri.

- Meillä ei ole nyt ihan heti tiedossa maaotteluita, mutta leirin ohjelmasta pyritään tekemään mahdollisimman paljon otteluun valmistava ja sitä palvelee hyvin kolmantena päivänä pelattava ottelu U18-poikien alueleiriryhmää vastaan, Lehtola toteaa.

Pelaajat leirille:
Albin Björkskog FF Jaro (nimettiin leiriryhmään 2.11.)
Badreddine Bushara Ilves
Lukas Eloranta PIF (nimettiin leiriryhmään 2.11.)
Oscar Häggström KäPa (nimettiin leiriryhmään 8.11.)
Altti Hellemaa KäPa
Urho Huhtamäki KäPa
Peetu Kerminen MP (nimettiin leiriryhmään 2.11.)
Jesse Kilo Hamburger SV (nimettiin leiriryhmään 2.11.)
Leo Kyllönen Ilves
Otso Liimatta OLS
Joona Lohela OLS
Liam Möller HJK (nimettiin leiriryhmään 2.11.)
Luka Nokelainen (mv) KäPa
Chris Ottia HJK
Aki Peltokorpi (mv) JS Hercules (nimettiin Aleksi Partanen JJK tilalle 2.11.)
Daniel Rökman PKKU (nimettiin leiriryhmään 2.11.)
Juho Talvitie Ilves (nimettiin leiriryhmään 2.11.)
Aleksi Tanninen FC Honka
Elias Valli TPV (nimettiin leiriryhmään 7.11.)
Miska Ylitolva RoPS

Leiriltä poisjääneet pelaajat:
Luka Hyryläinen Eintracht Frankfurt (nimettiin leiriryhmään 2.11.)
Rony Jansson HJK
Niilo Kujasalo HJK (nimettiin leiriryhmään 2.11.)
Arttu Lötjönen FC Jazz (nimettiin leiriryhmään 2.11.)