Takaisin
10.1.2019 klo 15.34

Tyttöjen urheiluakatemiaturnaus päätökseen

Jaa:

Ⓒ SPL

Eerikkilässä pelattavan tyttöjen urheiluakatemiaturnauksen sijoitusottelut pelattiin päätöspäivänä torstaina 10.1.

Turnaus päättyi Pääkaupunkiseudun UA / Mäkelänrinteen voittoon.

Tulokset ja ohjelma
HUOM! tiistain ja keskiviikon otteluissa kumpikin jakso lasketTIIn omaksi ottelukseen

TIISTAI 8.1.2019
16.00 Ottelu 1: Pääkaupunkiseudun UA/ Mäkelänrinne – Pääkaupunkiseudun UA/Pohjois-Haaga
1-0 ( Jenna Topra ), 3-0 (Siiri Koivula, Katariina Kosola, Elli-Noora Kainulainen)
17.40 Ottelu 2: Tampereen UA – Keski-Suomen UA
4-0 ( Roosa Tuominen, Pipsa Saarilahti, Tuuli Enkkilä, Jenni Kantanen), 1-1 ( Noora Hämäläinen, Sanna Rein rp. )
19.20 Ottelu 3: Vaasanseudun UA – Kuopion alueen UA
0-2 ( Anni Hartikainen 2 ), 1-0 ( Felicia Wasström )

Sarjataulukko ensimmäisen päivän jälkeen:

Mäkelänrinne 2 2 0 0 4-0 6 
Tampereen UA 2 1 1 0 5-1 4
Kuopion alueen UA 2 1 0 1 2-1 3
Vaasanseudun UA 2 1 0 1 1-2 3
Keski-Suomen UA 2 0 1 1 1-5 1
Pohjois-Haaga 2 0 0 1 0-4 0

KESKIVIIKKO 9.1.2019
15.30 Ottelu 4: Keski-Suomen UA – Pääkaupunkiseudun UA/Mäkelänrinne
1-1 (Siiri Kolvula, Leena Mankki), 0-0
17.10 Ottelu 5: Kuopion alueen UA – Tampereen UA
0-2 (Aino Rasinen, Roosa Tuominen), 0-2 (Roosa Tuominen 2)
19.00 Ottelu 6: Pääkaupunkiseudun UA/ Pohjois-Haaga – Vaasanseudun UA
3-1 (Viivi Kiiski 2, Wik Matilda, Hassinen Neea), 1-0 (Annika Huhta)

Sarjataulukko toisen päivän jälkeen:

Tampereen UA 4 3 1 0 9-1 10 (joukkue kuvassa)
Mäkelänrinne 4 2 2 0 5-1 8
Pohjois-Haaga 4 2 0 2 4-5 6
Kuopion alueen UA 4 1 0 3 2-5 3
Vaasanseudun UA 4 1 0 3 2-6 3
Keski-Suomen UA 4 0 3 1 2-6 3

TORSTAI 10.1.2019
10.00 Ottelu 7: Sijat 5.-6. Vaasanseudun UA (1) – Keski-Suomen UA,(2) 3-8 (1-4)
(Karoliina Sydänmaa 3, Sara Taavitsainen, Emmi Ilomäki, Doe Meh, Nora Holmberg, Riikka Lilja, Alice Sundelin, Tiia Immonen, Ronja Hermansson)
11.40 Ottelu 8: Pronssiottelu Pääkaupunkiseudun UA / Pohjois-Haaga (3), - Kuopion alueen UA (4) 2-3 (0-1)
(Nea Aho, Sophie Maidel 2, Anna-Stiina Simonen, Eveliina Kuitunen)
13.20 Ottelu 9: Finaali Tampereen UA (1), - Pääkaupunkiseudun UA / Mäkelänrinne(2) 6-7 rp. (1-1, 1-0)
(Roosa Tuominen, Henna Tenkanen)

Maalipörssi

Roosa Tuominen 4
Karoliina Sydänmaa 3
Viivi Kiiski 2
Anni Hartikainen 2
Siiri Koivula 2
Sophie Maidel 2
Leena Mankki 1
Aino Rasinen 1
Matilda Wik 1
Neea Hassinen 1
Annika Huhta 1
Jenna Topra 1
Siiri Koivula 1
Katariina Kosola 1
Elli-Noora Kainulainen 1
Pipsa Saarilahti 1
Tuuli Enkkilä 1
Jenni Kantanen 1
Noora Hämäläinen 1
Sanna Rein 1
Felicia Wasström 1
Sara Taavitsainen 1
Emmi Ilomäki 1
Doe Meh 1
Nora Holmberg 1
Riikka Lilja 1
Alice Sundelin 1
Tiia Immonen 1
Ronja Hermansson 1
Nea Aho 1
Anna-Stiina Simonen 1
Eveliina Kuitunen 1
Henna Tenkanen 1

All Stars joukkueeseen valitut

* Maalivahti = Kiira Kaivola (Tampereen UA)
* Puolustuslinja vasemmalta = Isa Tuominen (Tampereen UA) – Kaisa Juvonen ( Tampereen UA) – Sanni Ojala (Tampereen UA) – Emmi Siren (Pääkaupunkiseudun UA/Mäkelänrinne)
* Keskikenttä vasemmalta = Tuuli Siponen (Pääkaupunkiseudun UA / Mäkelänrinne) – Tuuli Enkkilä (Tampereen UA) – Oona Siren (Pääkaupunkiseudun UA / Mäkelänrinne) – Katariina Kosola (Pääkaupunkisuedun UA / Mäkelänrinne)
* Hyökkääjät = Roosa Tuominen (Tampereen UA) – Jenni Kantanen (Tampereen UA)

Joukkueiden parhaat pelaajat

Vaasanseudun UA = Ida Antus
Keski-Suomen UA = Aino-Kaisa Kainulainen
Pääkaupunkiseudun UA / Pohjois-Haaga = Sanni Solehmainen
Kuopion alueen UA = Anna-Stiina Simonen
Pääkaupunkiseudun UA / Mäkelänrinne = Emmi Siren
Tampereen UA:n joukkueen Paras pelaaja ja samalla koko vuoden 2019 urheiluakatemiaturnauksen paras pelaaja = Roosa Tuominen

Turnauksen voittaja = Pääkaupunkiseudun UA / Mäkelänrinteen Urheilulukio