Takaisin
26.11.2021 klo 12.03

Pelaajat nimetty U16-poikien alueturnaukseen

Jaa:

U16-pojat (2006 ja myöhemmin syntyneet) ympäri Suomea kokoontuvat Eerikkilään alueturnaukseen 9.-11. joulukuuta.

Kaikkiaan 88 pelaajaa pääsee antamaan lisänäyttöjä ensi vuotta ajatellen.

– Alueturnaus on yksi meidän tärkeimmistä tapahtumistamme – aluevalmentajat ovat koutsanneet jätkiä elokuusta 2020, ja matka huipentuu joulukuussa. Pelaajilla on varmasti kova halu näyttää osaamistaan, U16-poikien maajoukkueen päävalmentaja Kai Nyyssönen kertoo.

Alueturnauksen joukkueet:

ETELÄ 

Valmentaja Samu Koski 

Maalivahdit 
Elias Nieminen FC Honka 
Joel Tynkkynen HJK

Kenttäpelaajat 
Mustafa Abdulrasoul Abdulmuttaleb HJK 
Kariim Al-Wehliye HJK 
Alexander Beijar GrIFK 
Visar Bela FC Honka 
Eryk Buska GrIFK 
Maxim Både FC Honka 
David Ezeh HJK 
Daniel Hvidberg HJK 
Nicholas Inha PKKU 
Leart Kelmendi VJS 
Stevin Kerge HJK 
Max Kurvinen KäPa 
Kingsley Kwasi Kwaw HJK 
Emil Leveälahti HJK 
Pyry Mentu HJK 
Daniel Riihilahti HJK 
Emil Udd PKKU
Jami Bergman GrIFK (nimetty 8.12.)
Niko Nurmi LPS (nimetty 8.12.)
Ilya Simonov KäPa (nimetty 8.12.)

Poisjääneet:
Emil Ingman HJK 
Kalle Koponen HJK 
Emil Toivonen HJK 

ITÄ/ETELÄ 

Valmentaja Juha-Pekka Niskanen 

Maalivahdit 
Diar Azabani VJS 
Miilo Pitkänen KuPS

Kenttäpelaajat
Mohamad Alsheikh KuPS 
Vilho Huovila FC Lahti 
Viljami Jokiranta PEPO 
Teemu Kettunen FC Lahti 
Akseli Kiviranta GrIFK 
Colin Ndabawedje FC Lahti 
Aleksi Niskanen KuPS 
Aleksi Paalanen FC Lahti 
Matias Pasanen FC Honka 
Samuel Pasanen FC Lahti 
Joona Puro FC Honka
Akseli Puukko FC Lahti 
Otto Ruoppi KuPS 
Kaius Simojoki KäPa 
Aatos Tuunanen KuPS 
Elmer Vauhkonen KuPS
Atte Ylönen JJK (nimetty 8.12.)
Rasmus Kemppainen VJS (nimetty 8.12.)

Poisjääneet:
Miska Kangasmetsä JJK 
Joona Moser Neuchâtel Xamax SUI 
Misa Puhakainen LAUTP 
Otto Huttunen JJK 

LÄNSI 

Valmentaja Teemu Eskola 

Maalivahdit 
Johannes Viitala Ilves 
Tino Kangasaho FC Inter

Kenttäpelaajat 
Topi Ala Ilves 
Aapo Boström TPS 
Bertan Bushi TPS 
Valter Enberg IFK Mariehamn 
Emil Eriksson TPS 
Onni Helén TPS 
Lucas Kagan FC Inter 
Lucas Kyllönen TPS 
Anssi Lehtonen FC Inter 
Konsta Lintilä Ilves 
Alex Luhtanen FC Jazz 
Arvid Lundberg IFK Mariehamn 
Juho Lähteenmäki Ilves 
Juuso Marttila FC Jazz 
Iiro Mendolin FC Inter 
Amir Oujlouq IFK Mariehamn 
Oliver Repo P-Iirot 
Ossi Rättäri Ilves 
Otto Tykkyläinen Ilves 
Rasmus Väisänen Ilves

POHJOINEN/POHJANMAA 

Valmentajat Mika Nurmela ja Stephen Ward 

Maalivahdit 
Juho Kaunismäki VPS J 
Pyry Rajanen RoPS

Kenttäpelaajat 
Axel Ainasoja Tervarit-j. 
Macar Ajoung Tervarit-j. 
Leo Autti RoPS 
Mahmoud Bakar VetU 
Arsene Baseme FC-Komu 
Madut Deng VPS J 
Aatu Hakala SJK-j 
Elias Irvankoski RoPS 
Jesse Korhonen OLS 
Julius Körkkö Tervarit-j.
Werneri Mylläri VPS J 
Joel Niska RoPS 
Julius Paananen OLS 
Eeli Petander VPS J 
Touko Ridanpää OLS 
Onni Turunen FC Hertha 03 Zehlendorf GER 
Elliot Westermark VIFK
Kasper Flygare OLS (nimetty 8.12.)

Poisjääneet:
Eero Lehto SJK-j 
Oskari Raiski SJK-j 
Hugo Karlsson FC-Komu