Takaisin
17.12.2019 klo 13.40

Palloliiton henkilöstö 2020

Jaa:

Ⓒ SPL / Jussi Eskola

Palloliitto ja sen piirit yhdistyvät yhdeksi valtakunnalliseksi organisaatioksi. Seuraavassa on esitelty Palloliiton koko henkilöstö, jolla vuosi 2020 aloitetaan. 
 

Pelaajan laadukas arki / urheilutoimintA

Hannu Tihinen Urheilutoimenjohtaja
Outi Saarinen Maajoukkuemanageri, toiminnon esimies
Lennart Wangel Maajoukkuemanageri
Ville Sairanen Maajoukkuemanageri
Joonas Vilkki Maajoukkuemanageri
Miina Tapaninen Maajoukkuemanageri
Jyrki Filppu Futsalpäällikkö
Malla Rautava Urheilutoiminnan assistentti
Ville Inkilä Urheilutoiminnan kehitysyksikön päällikkö
Matti Lähitie Koulutuspäällikkö
Juho Rantala Huippujalkapallopäällikkö, pojat
Marianne Miettinen Huippujalkapallopäällikkö, tytöt
Henri Lehto Pelianalyysiasiantuntija
Sanna Pirhonen Koulutuskoordinaattori / Urheilulääketieteen asiantuntija
Kari Ukkonen Huippu- ja nuoruusvaiheen valmennusosaamisen asiantuntija
Toni Korkeakunnas Huippu- ja nuoruusvaiheen valmennusosaamisen asiantuntija
Santeri Suvala Lapsuusvaiheen valmennusosaamisen päällikkö
Mikko Eskelinen Alueellinen koulutuspäällikkö, eteläinen
Sami Nikkola Alueellinen koulutuspäällikkö, läntinen
Sami Ristilä Alueellinen koulutuspäällikkö, itäinen
Ari Härkönen Alueellinen koulutusasiantuntija, pohjoinen
Mika Riutto Alueellinen koulutusasiantuntija, eteläinen
Ari Kervinen Alueellinen koulutusasiantuntija, läntinen
Hannu Ollila Alueellinen koulutusasiantuntija, itäinen
Joni Ruuskanen  Fyysisen valmennuksen asiantuntija
Markku Kanerva A-maajoukkuevalmentaja (M)
Anna Signeul A-maajoukkuevalmentaja (W)
Mico Martic A-maajoukkuevalmentaja (F)
Juha Malinen Maajoukkuevalmentaja U21
Peter Lundberg Maajoukkuevalmentaja U19
Erkka V.Lehtola Maajoukkuevalmentaja U17
Kai Nyyssönen Maajoukkuevalmentaja U15
Arttu Pitkäkangas Maajoukkuevalmentaja WU19
Marko Saloranta Maajoukkuevalmentaja WU17
Pekko Söderström Maajoukkuevalmentaja WU15
Samu Koski Aluevalmentaja pojat Eteläinen
JP Niskanen Aluevalmentaja pojat Itäinen
Mika Nurmela Aluevalmentaja pojat Pohjoinen
Teemu Eskola Aluevalmentaja pojat Läntinen
Stephen Ward Aluevalmentaja pojat  Pohjanmaa
Markus Paananen Aluevalmentaja tytöt Läntinen
Akan Okomoh Aluevalmentaja tytöt Eteläinen
Craig Ramsay Koulutuskoordinaattori
Timo Hämäläinen Koulutuskoordinaattori
Leo Tommila Valmentaja/Valmennuksen kehittäjä (tytöt, Läntinen)

Mielenkiintoiset kilpailut / kilpailutoiminta

Pekka Soini Kilpailutoiminnan johtaja
Peter Lundström Kilpailupäällikkö
Kirsi Rautio Kilpailuasiantuntija
Lasse Tirri Kilpailuasiantuntija
Seppo Taurinen Tulospalveluasiantuntija
Matti Räisänen Sääntö-, määräys- ja kurinpitoasiantuntija
Jouni Pihlaja Futsalkilpailupäällikkö 
Hannu Kylmäniemi Kehityspäällikkö
Ulla Kaasinen Harrastejalkapalloasiantuntija
Mira Pyhälä Alueellinen Kilpailupäällikkö Pohjoinen
Veijo Vainikka Alueellinen Kilpailupäällikkö Itäinen
Mikael Westerback Alueellinen Kilpailupäällikkö Läntinen
Risto Rissanen Alueellinen Kilpailupäällikkö Eteläinen
Anne Rosenius Alueellinen kilpailuasiantuntija Pohjoinen
Mika Järvinen Alueellinen kilpailuasiantuntija Itäinen
Sami Paavolainen Alueellinen kilpailuasiantuntija  Läntinen
Tommi Nummijoki Alueellinen kilpailuasiantuntija Läntinen
Ilkka Virtanen Alueellinen kilpailuasiantuntija Läntinen
Teemu Paulakivi Alueellinen kilpailuasiantuntija Eteläinen
Niina Oksman Alueellinen kilpailuasiantuntija Eteläinen
Tommi Lingman Alueellinen kilpailuasiantuntija Eteläinen
Janne Suvensalmi Alueellinen kilpailuasiantuntija Eteläinen
Jouni Hyytiä Erotuomaripäällikkö
Topias Tuira Erotuomariasiantuntija, kakkonen
Tuomo Fasta Erotuomariasiantuntija, naiset
Anssi Lahtinen Futsalerotuomariasiantuntija
Klaus Kulju Alueellinen erotuomariasiantuntija Pohjoinen
Timo Onatsu Alueellinen erotuomariasiantuntija Itäinen
Roope Nutikka Alueellinen erotuomariasiantuntija Läntinen
Mika Peltola Alueellinen erotuomariasiantuntija Eteläinen
Antti Munukka Alueellinen erotuomariasiantuntija Eteläinen
Sami Kattelus Alueellinen kilpailu- ja erotuomariasiantuntija Läntinen/Itäinen
Ilkka Santahuhta Erotuomareiden fyysinen valmentaja

ELINVOIMAISET SEURAT / Seurapalvelut

Timo Huttunen Seurapalvelujohtaja
Henri Alho Seurakehityspäällikkö
Tero Auvinen Olosuhdepäällikkö
Taneli Sopanen Jäsenpalvelupäällikkö
Olli Hynninen Jäsenpalveluneuvoja (Data)
Tuija Sandström Jäsenpalveluneuvoja
Sanna Olin Jäsenpalveluneuvoja
Roope Kukka Jäsenpalveluneuvoja
Petra Niemenmaa Jäsenpalveluneuvoja / talouskoordinaattori
Jaakko Pulkkinen Alueellinen seurakehityspäällikkö Itäinen
Janne Koivisto Alueellinen seurakehityspäällikkö, Läntinen
Taneli Haara Alueellinen seurakehityspäällikkö, Eteläinen
Esa Saajanto Alueellinen seurakehityspäällikkö, Pohjoinen
Lasse Keski-Loppi Seurakehittäjä, Eteläinen
Jarno Haanpää Seurakehittäjä, Läntinen
Jukka Rautakorpi Seurakehittäjä, Läntinen
Mikko Tulonen Seurakehittäjä, Läntinen
Toni Räisänen Seurakehittäjä, Eteläinen
Silja Ranta Seurakehittäjä, Eteläinen
Paavo Kurkaa Seurakehittäjä, Itäinen
Anssi Viren Seurakehittäjä, Itäinen
TBA Seurakehittäjä, Eteläinen

Myynti ja markkinointi

Mikko Varis Myynti- ja markkinointijohtaja
Elina Ojala Yhteyspäällikkö
Mika Lidman Myyntipäällikkö
Lauri Latvala Fanimon myyntipäällikkö 
Kari Karstela Fanimon myyntipäällikkö 
Hanna Korpimäki CRM & data –päällikkö (vanhempainvapaalla)
Jani Laras CRM & data –päällikkö (sijaisuus)
Mikko Laitinen Markkinointipäällikkö
Niko Kauppinen Myynti- ja markkinointikoordinaattori
Heidi Pihlaja Kehityspäällikkö, Naisten liiga
TBA Kehityspäällikkö, Cupit/Ykkönen
Hanna-Maria Penttinen Sisällöntuottaja 
Mia Raurala Asiakaspalvelija (Fanimo)
Kalle Marttinen Tapahtumatoiminnon päällikkö (vapaalla)
Jeanette Good Tapahtumatoiminnon päällikkö (sijaisuus)
Ville Nylund Tapahtumapäällikkö
Jukka Salasuo Tapahtumapäällikkö
Antti Vanhala Tapahtumapäällikkö
Eija Kakko Lipunmyyntiasiantuntija
Markku Syväoja Varustepäällikkö
Jari Maisonlahti Varustehuoltaja
Jaana Honkanen Turvallisuuspäällikkö

Tukitoiminnot

Marco Casagrande Pääsihteeri
Jonna Vaarnanen Talouspäällikkö
Ulla Syväoja Palkka-asiantuntija
Joonas Vauhkonen Taloushallinnon koordinaattori
Taru Nyholm Viestintäpäällikkö
TBA Viestintäkoordinaattori
Mikael Erävuori Tiedottaja
Heidi Holopainen Henkilöstöpäällikkö
Jan Lodenius IT-päällikkö
Anne Toivomäki Johdon assistentti
Micaela Aarnio Toimistoassistentti
Mikko Aitkoski Seuralisenssipäällikkö
Jeannette Good Kehityspäällikkö, kansainväliset asiat
Veli-Matti Rinnetmäki Kehityspäällikkö, Seurojen Palloliitto
Taneli Haara Aluepäällikkö, seurakehityspäällikkö, Etelä
Jouni Koivuniemi Aluepäällikkö, Läntinen
Esa Saajanto Aluepäällikkö; seurakehityspäällikkö, Pohjoinen
Janne Pieviläinen Aluepäällikkö, Itäinen