Takaisin
26.3.2019 klo 16.09

Futsal U19 EM karsinta alkaa huomenna

Jaa:

Ⓒ Kuva: Leo Hynninen

Suomi kohtaa keskiviikkona Puolan Futsal U19 EM-karsintojen avausottelussa Tampereella

Tampereelle Kauppi Sports Centerin ykköskentälle on luotu huikeat olosuhteet nähdä eurooppalaisia tulevaisuuden U19 futsaltähtiä huomisesta keskiviikosta lähtien. Jo ennestäänkin hulppeisiin puitteisiin on tuotu futsalparketti Eerikkilästä, missä on ainoastaan futsalrajat. Nyt jos koskaan kannattaa tulla seuraamaan futsalia paikan päälle.

Päävalmetaja Kerkko Huhtasta ei jännitä hän omien sanojensa mukaan kotiyleisön edessä.
- Peli mitä me tuolla pelataan on aina sama pelataan sitten kotimaassa tai ulkomailla, Tampereella tai Helsingissä.

Joukkueella ei Huhtasen mukaan ole karsintaturnauksessa kuin yksi tavoite, voittaa se ja päästä näin mukaan U19 EM lopputurnaukseen syyskuussa.

Kerkko Huhtanen ja Tomi Tuominen ennakoivat HUUTV:n haastattelussa turnausta: https://www.palloliitto.fi/videot/futsal/
 
Turnauksen kaikki ottelut suorina lähetyksinä HUUTV:ssä: https://www.palloliitto.fi/videot/live
 
Keskiviikko 27.3.2019
Kauppi Sports Center, Tampere.

Klo 16:30 Kazakstan - Ranska
Klo 19.00 Suomi-Puola
 

 
Puola
1    Iwanek Krzysztof 26.7.2000 BTS Rekord Bielsko-Biała
2    Jekiełek Konrad  20.2.2000 BTS Rekord Bielsko-Biała
3    Groń Michał 30.6.2001 BTS Rekord Bielsko-Biała
4    Prokop Mateusz 5.6.2000 BSF Bochnia
5    Matlęga Mateusz  3.4.2000 BSF Bochnia
6    Konon Jakub 13.11.2000 DTS Helios Białystok
7    Raszkowski Jakub  10.8.2000 KS Constract Lubawa
8    Matras Piotr 27.5.2000 BSF Bochnia
9    Palonek Tomasz  5.5.2000 BSF Bochnia
10  Borowik Bartosz 1.3.2000 DTS Helios Białystok
11  Lisiński Paweł 20.7.2000 GKS Futsal Tychy
12  Puzio Patryk  23.4.2000 Clearex Chorzów
Żebrowski Łukasz  Päävalmentaja
 
Suomi
1    Aleksi Pennanen 05.07.2000 PP-70
12  Erik Ojala 27.05.2000 PJK
2    Ville Angeria 01.07.2000 FC Kemi
3    Jani Alaperä 07.07.2000 KePS (Bene Filpun tilalle)
4    Verneri Salpakari 25.06.2001 KaDy
5    Arttu Niemelä 04.05.2000 HauPa
6    Petri Jouppi 04.11.2000 Leijona Futsal
7    Vilho  Hanni 19.02.2001 Sievi FS
8    Taneli Kohonen 18.07.2002 HauPa
9    Santeri Kohonen 28.03.2001 HauPa
10  Otto Jukko 08.08.2000 GFT
11  Arttu Haataja 02.11.2001 Mad Max
16  Toni Kaikkonen 10.01.2001 HauPa
17 Leevi Sorsa 30.01.2000 PJK (Joona Simpuran tilalle)
Kerkko  Huhtanen  Päävalmentaja
 
Kaikki ottelut EM-karsintaturnauksessa:
Kauppi Sports Center, Kuntokatu 17 TAMPERE

Ke 27.3.2019 klo 16.30 Kazakstan – Ranska 
Ke 27.3.2019 klo 19.00 Suomi – Puola 
To 28.3.2019 klo 16.30 Puola – Kazakstan 
To 28.3.2019 klo 19.00 Suomi – Ranska 
La 30.3.2019 klo 16.30 Ranska – Puola 
La 30.3.2019 klo 19.00 Kazakstan – Suomi