Alueelliset ja valtakunnalliset kehitysryhmät

Valtakunnalliset kehitysryhmät muodostuvat alueellisten kehitysryhmien puheenjohtajista ja esittelijöistä (1+1/alue), liittohallituksen nimeämästä edustajasta sekä kunkin strategisen valinnan valtakunnallisesta vastuuhenkilöstä. Valtakunnallisen kehitysryhmän puheenjohtajan ja esittelijän sekä liittohallituksen nimeämän edustajan nimeää liittohallitus.
 
Alueellisten kehitysryhmien jäsenvalinnoissa noudatetaan liittohallituksen 15.8.2016 tekemän päätöksen mukaisesti vähintään 25 % miehiä ja naisia -periaatetta.

Alueelliset kehitysryhmät:

Pelaajan Laadukas Arki:
 
Eteläinen:
Puheenjohtaja:
Risto Luomanen, FC Lahti
Jäsenet;
Maria Virolainen, PuiU/MPS
Mika Forsman, FC Viikingit
Jukka Airaksinen, MPS
Jari-Pekka Gummerus, FC KTP
Jukka Koskinen, FC Reipas
Mariet Louhento, FC Honka
Markku Sandström, SibboV
Mika Sandberg, VJS
Rosa Lappi-Seppälä, KoiPS
Esittelijä: Mikko Eskelinen
 
Läntinen:
Puheenjohtaja:
Tomi Virta, KPV
Jäsenet;
Essi Huppunen, MuSa
Olli Orvasto, FC Jazz
Marion Hällfors, TuWe
Thomas Brännbacka, GBK
Lars Mosander, VIFK
Esa Haanpää, SJK-j
Ville Priha, VPS-j
Markus Paananen, Ilves
Katja Hautakoski, FC Nokia
Asko Jussila, FC Haka-j
Esittelijä:Sami Nikkola
 
 
Itäinen:
Puheenjohtaja:
Janne Wilkman, MP
Jäsenet;
Juha-Pekka Niskanen, KuPS
Pekka Niskanen, Pallokissat
Markus Manninen, Komeetat
Minna Porrassalmi, Huima
Ilkka Mäkelä, JJK
Mari Kokkonen, eiseuraa
Esittelijä: Hannu Ollila
 
Pohjoinen (samalla Pohjois-Suomen valmennuskeskuksen ohjausryhmä):
Puheenjohtaja:
Jari Jäväjä, eiseuraa
Jäsenet;
Pasi Tuutti, Rovaniemen Palloseura
Jukka Dunder, ONS
Liisa-Maija Rautio, Rovaniemen Palloseura
Arto Jalasvaara, Ajax Sarkkiranta
Antti Pehkonen, Tervarit Juniorit
Aleksi Tanner, Oulun Luistinseura
Markus Heikkinen,AC Oulu
Milla Ahola,OHF
Heini Toivonen,ONS
Esittelijä:Ari Härkönen (valmennuskeskusasioissa Juha Malinen)
 
Elinvoimainen Seura:
 
Eteläinen:
Puheenjohtaja:
Antti-Jussi Väinölä, HJK
Jäsenet: 
Ilkka Rantanen, KäPa
Juha-Pekka Partanen, FC POHU
Mia Stierncreutz, LPS
Olli Venelampi, FC Kontu
Sami Valkonen, PeKa
Anssi Koskenvesa, FC Espoo
Manu Kangaspunta, FC Honka
Hilkka Pelander, VJS
Merja Soosalu, KelA
Esittelijä: Taneli Haara 
 
Läntinen:
Puheenjohtaja:
Arja Bondas, FC Kiisto
Jäsenet;
Kim Ekroos, KaaPo
Marika Huurre, TuNL
Pasi Lehtonen, Pallo-Iirot
Petteri Lahti, MuSa
Stefan Thylin, GBK
Ilkka Junttila, KPV
Teija Korpilahti, VPS-j
Hannu Huilla, SJK-j
Marko Vahos, FC Haka-j
Hanna Heinonen, FC Kangasala
Petri Kehusmaa, NoPS
Kari Pansio, Ilves
Esittelijä:JanneKoivisto
 
Itäinen:
Puheenjohtaja:
Juha Leinonkoski, Komeetat
Jäsenet;
Laura Härkonen, KeSLi
Jari Koistinen, KuPS
Kirsi Nummela, WJK
Ismo Loukoila, MP
Saija Lehtimäki, Juniori-STPS
Esittelijä:Ali Kangas-Hynnilä
 
Pohjoinen:
Puheenjohtaja:
Jyrki Sundström, Tervarit-j
Jäsenet;
Taru Romppainen, FC Santa Claus-j
Arttu Kauppinen, Ajax Sarkkiranta
Petri Jaatinen, Rovaniemen Palloseura
Aleksi Räihä, Kemin Palloseura
Lasse Miettunen, ONS
Helena Peuhkurinen,ONS
Päivi Lohikoski,Directora Oy Oulu
 
Esittelijä:
Esa Saajanto
 
Mielenkiintoiset kilpailut:
 
Eteläinen:
Puheenjohtaja:
Esko Manninen, FC POHU
Jäsenet:
Jari Möykky, HPS
Noora Mikola, HJK
Jukka Lindström, KymLi/KJP
Kaj Wiander, LUEK
Raine Nieminen, KP-75
Mauri Akkanen, HooGee
Leena Louhisola, Tikka
Esittelijä:
Risto Rissanen 
 
Läntinen:
Puheenjohtaja:
Olli Tuominen, KaaPo
Jäsenet;
Jarkko Westerlund, FC Jazz
Merja Kaunisvaara, FC Halikko
Jaana Kuusilehto, EuPa
Kari Koskela, ei seuraa
Rauno Lesonen, KPV
Kari Kiviluoma, SJK-j
Liena Valo, Virkiä
Mika-Markku Karjala, VEK
Jussi Heimo, TPV
Kimmo Sulonen, FC Nokia
Sami Nyyssönen, Leki-Futis
Eeva Mäkinen, Apassit
Esittelijä:Jouni Pihlaja
 
Itäinen:
Puheenjohtaja:
Ari Niskanen, JIPPO-j
Jäsenet;
Vesa Vainio, KiuPa
Risto Loponen, ToU
Santtu Keto, Keski-Suomen ETK
Annu Tamminen, JyPK
Annukka Manninen, Ri-Pa
Timo Valkeapää, PEPO
Esittelijä: Paavo Kurkaa
 
Pohjoinen:
Puheenjohtaja:
Klaus Kulju, TP-47
Jäsenet;
Esko Hakola, Oulun Erotuomarikerho
Juho Luukkonen, Rovaniemen Palloseura
Janne Mahlakaarto, Oulun Luistinseura
Pekka Kainu, Tervarit Juniorit sekä Limingan Kiekko
Minna Laivamaa, Oulun Harrastefutis
Petra Körkkö, Haukiputaan Pallo
Pasi Hilli, OLS
Esittelijä: Mira Pyhälä
 
Aktiivinen viestintä ja vaikuttaminen:
 
Eteläinen:
Puheenjohtaja:
Markku Sandström, SibboV
Jäsenet;
Lotta Väinölä, LPS
Raakel Koittola, HIFK
Laura Jokinen, HPS
Matti Härkönen, MPS
Merja Larikka, Sudet
Reetta Peltonen, TuPS
Esa Lehikoinen, FC Reipas
Markku Vänskä, VJS
Juha Luusua, FC Espoo
Esittelijä: Matti Räisänen
 
Läntinen:
Puheenjohtaja:
Harri Talonen, ei seuraa
Jäsenet;
Riikka Turtiainen, AC Himmeli
Jani Mesikämmen, TuNL
Heikki Möttönen, TPS
Juho Suoramaa, Pallo-Iirot
Erica Roiko, GBK
Peter Finell, GBK
Minna Kallasvuo, Pohjalainen
Stig Nygård, ABC
Teemu Virtanen, SJK
Kaisa Björn, Ilves
Petri Mäkinen, Leki-Futis
Kari Mustalahti, NoPS
Esittelijä: Jouni Koivuniemi
 
Itäinen:
Puheenjohtaja:
Jutta Kurki, Yllätys
Jäsenet;
Niko Takala, Ri-Pa
Toni Tanninen, Virky
Elina Kinos (Freelancetoimittaja)
Jari Rissanen, MediaTron
Kari Haavisto, Savon Sanomat
Esittelijä: Veijo Vainikka
 
Pohjoinen:
Puheenjohtaja:
Petteri Haapala
Jäsenet;
Pasi Pikkupeura, Rovaniemen Palloseura
Juho Meriläinen, AC Oulu
Esa Mikkonen,KajHa
Ville Luotola,Tervarit-j
Ville Husa,Viestintätoimisto Värri
Kari Linna,Oulun seudun Urheilutoimittajat
Virpi Martikainen,Digital Media Finland
Katja Karjalainen, OPOulu
Pia Hakola,Koodiviidakko
Esittelijä: Esa Saajanto
 

Valtakunnalliset KEHITYSryhmät vuoSIlle 2018-19

 
Pelaajan Laadukas Arki:
Puheenjohtaja:
Risto Luomanen, FC Lahti
Jäsenet:
MikkoEskelinen, Eteläinen
Janne Wilkman, MP
Hannu Ollila, Itäinen
Jari Jäväjä, ei seuraa
Ari Härkönen, Pohjoinen
Tomi Virta, KPV
Sami Nikkola, Läntinen
 
Liittohallituksen nimeämä edustaja: Tom Nevanpää
Esittelijä:
Hannu Tihinen
 
Elinvoimainen Seura:
Puheenjohtaja:
Ari Murtonen (Läntinen, samalla liittohallituksen nimeämä edustaja)
Jäsenet:
Antti-Jussi Väinölä, HJK
Taneli Haara, Eteläinen
Juha Leinonkoski, Komeetat
Ali Kangas-Hynnilä, Itäinen
Jyrki Sundström, Tervarit-j
Esa Saajanto, Pohjoinen
ArjaBondas, FC Kiisto
Janne Koivisto, Läntinen
Esittelijä:
Timo Huttunen
 
Mielenkiintoiset kilpailut:
Puheenjohtaja:
Ville Salonen
Jäsenet:
Esko Manninen, FC POHU
Risto Rissanen, Eteläinen
Ari Niskanen, JIPPO-j
Paavo Kurkaa, Itäinen
Klaus Kulju, TP-47, Tornio
Mira Pyhälä,Pohjoinen
Olli Tuominen, KaaPo
Jouni Pihlaja, Läntinen
Liittohallituksen nimeämä edustaja: Kaj Wiander (Kilpailutyöryhmän pj) 
 
Esittelijä:
Pekka Soini
 
Aktiivinen viestintä ja vaikuttaminen:
Puheenjohtaja:
Petteri Haapala (Pohjoinen, samalla liittohallituksen nimeämä edustaja)
Jäsenet:
Markku Sandström, SV
Matti Räisänen, Eteläinen
Jutta Kurki, Yllätys
Veijo Vainikka, Itäinen
Harri Talonen, Läntinen
Jouni Koivuniemi, Läntinen
Esa Saajanto, Pohjoinen
Esittelijä:
Kalle Seire