E-kurssit

E-kurssin materiaali ja sisältö on uudistunut vuoden 2013 alussa. Uusi laadukas materiaali tulee käyttöön vuoden alusta. Kouluttajajat on koulutettu uuden kurssin vetäjiksi. Lisäksi uudet Fortum-tutorit saavat koulutuksen kouluttajiksi.

Kurssi on Palloliiton valmentajakoulutusjärjestelmän ensimmäinen askel. Se tarjoaa perustietoa lasten ja nuorten ohjaamisesta. Maksuttomat kurssit on suunnattu erityisesti lasten ja nuorten ohjaustoimintaa aloitteleville henkilöille, mutta tervetulleita ovat kaikki ohjaustoiminnasta kiinnostuneet - myös ohjaajakokemusta saaneet - seuraihmiset. Tavoitteena on, että jokainen lasten ja nuorten ohjaustoiminnassa mukana oleva olisi käynyt kurssin. On toivottavaa, että seurat tekevät yhteistyötä kurssien järjestämisessä (iso seura/pieni seura/pienet seurat yhdessä). Piirillä on kouluttajia eri alueilla (yhteystiedot alla).

Sisällöt:
Yksilökeskeinen valmennusfilosofia
Pelin kautta oppiminen
Peli-ilon ilmapiiri

______________________________________________________________________

Kurssin ennakkotehtävät:

Tutustua seuraaviin sivustoihin;

Seuraohjelma /Jalkapallo elämänkouluna

http://www.seuraohjelma.fi/seuranhallinto/jalkapalloelamankouluna

Palloliiton valmennuslinjan lasten osuuteen

Palloliiton omatoimisen harjoittelun Playbook-työkaluun

 http://www.fortumtutor.fi/jalkapallo/playbook/

Omatoimisen harjoittelun ABC:hen http://www.palloliitto.fi/turku/pelaajakehitys/omatoimisen-harjoittelun-abc

______________________________________________________________________

Kohderyhmä:
1. Kaikki uudet ohjaajat
2. Seuran nuoret (esim. C-, B- ja A-juniorit, jalkapallokouluohjaajat jne.)

Kurssin järjestäminen:
1. Seuran/seurojen tarve järjestää kurssi
kohderyhmän määrittäminen
aika ja paikka
muiden seurojen edustajia mahdollisesti mukaan 
2. Yhteydenotto seurasta kouluttajaan 
kouluttajien yhteystiedot alla
sovitaan aika ja paikka
sovitaan kurssin järjestelyistä, organisoinnista jne.
3. Yhteydenotto piiriin 
kurssin aika, paikka ja kouluttajan tiedot
4. Tilataan materiaalit suoraan SLU:n myyntipalvelusta tai sovitaan piirin kanssa materiaalin hakemisesta piirin toimistolta.

Kouluttajien yhteystiedot:

Seura Kouluttaja s-posti
EBK Petteri Olkkonen valmennuspaallikko@ebk.fi
I-HK Sari Tuunainen sari.tuunainen11@gmail.com
KoiPS Antti Rauduskoski antti.koips@gmail.com
Akilles Johan Lönnqvist johan.lonnqvist@pp1.inet.fi
LePa Anton Väliheikki antton@leppavaaranpallo.fi
KyIF Tomi Virta tkustav@gmail.com
Reipas Petri Kurki petri.kurki@edu.lahti.fi
FC Wild Tiit Kaasik tiit.kaasik@suomi24.fi
Kuusysi Tomi Merenlahti tomi.merenlahti@fckuusysi.fi
EIF Patric Westerlund patric.westerlund@gmail.com
HyPS Markku Takala markku.takala@hyps.fi
TiPS Tuomo Hammarberg tuomo.hammarberg@dbschenker.com
EsPa Tuukka Uimonen tuukka.uimonen@etelaespoonpallo.fi
Hoogee Mauri Akkanen hoogee.valmennus@gmail.com
KaPy Kari Laukkanen kari.laukkanen@kapyfutis.net
NJS Mikko Manninen mikko.manninen@njs.fi
JäPS Kai Koikkalainen kai.koikkalainen@japs.fi
EPS  Tom Jolkkonen tom.jolkkonen@espoonpalloseura.fi
TuPS Hessu Karmala hessu.karmala@hotmail.com
SV  Markku Sandström makesa@hotmail.fi
GrIFK Arto Tuohisto-Kokko artuohi@hotmail.com
Futura Ville Enrold ville.fcfj@gmail.com
VJS  Juha Pekkanen juha.pekkanen@vjs.fi
HyPS  Antero Puisto antero.puisto@hotmail.com
TiPS Pekko Söderström pekko.soderstrom@tips.inet.fi
JäPS  Mikko Hiltunen mikko.hiltunen@japs.fi
SV  Aavo Sarap aavo.sarap@mail.ee
HyPS Niklas Pippingsköld niklas.pippingskold@hyps.fi
KP-75 Topi Leinonen topi.leinonen@kp-75.fi

Yhteyshenkilö Uudenmaan piirissä Mikko Eskelinen