Joukkueenjohtajakoulutus

Koulutus järjestetään seurakursseina seurakouluttajan tai SPL Tampereen kouluttajan vetämänä. Ota yhteyttä nuorisopäällikkö Mikko Tuloseen, etunimi.sukunimi@palloliitto.fi.

SPL Tampere kouluttaa seurakouluttajia tarpeen mukaan.  Seura esittää kouluttajaa SPL Tampereen nuorisopäällikölle. Kouluttajalla tulee olla kokemusta seuratoiminnasta ja joukkueenjohtajana olemisesta. Koulutuksen saanut henkilö voi kouluttaa joukkueenjohtajakurssia omassa seurassaan. Tällainen seurakurssi on seuralle ilmainen.

Hinta:

200 euroa per seurakurssi, SPL Tampereen kouluttajan vetämänä.
Seurakurssi koulutetun seurakouluttajan vetämänä ilmainen.

Koulutuksen sisältö

Joukkueenjohtajakoulutus antaa perustietoa jalkapalloperheestä, seura­toiminnasta sekä joukkueen toiminnasta ja johtamisesta. Joukkueenjohtaja­koulutuksen kesto on vähintään 3 tuntia. Sisältöjä ovat muun muassa:

  • toimintaympäristön jäsentäminen ja käsitteistö
  • joukkue osana seuraa
  • toimintaa koskevat säädökset, määräykset ja hyvät toimintatavat
  • joukkueenjohtajan tehtävät ja vuorovaikutustaidot
  • toiminnan suunnitelmallisuus

Joukkueenjohtajakoulutus tuo mukanaan uutta ajattelua ja käsitteistöä. Toimintatavat pohjautuvat seuratoiminnan hyvän hallintotavan periaatteille. Yksi koulutuksen tärkeimmistä viesteistä on joukkueen­johtajan tehtävän merkityksen nostaminen seurassa.

Joukkueenjohtajakouluttajat

Seurakouluttajat
Ilona Pasma Ilves, ilona.pasma(at)ilves.fi
Tiina-Liisa Vehkalahti Ilves, tiina-liisa.vehkalahti(at)pp.inet.fi
Harri Moilanen PP-70, harri.moilanen(at)pp-70.fi
Pasi Suominen Loiske, junioripaallikko.loiske(at)gmail.com
Esa Linjamaa YIlves, esa.linjamaa(at)erotuomari.com
Pasi Katajisto HJS, pasi.katajisto(at)pp.inet.fi
Jari Viitanen Nokian Pyry jartse.viitanen(at)gmail.com
Jukka Sorsa TKT, jukka.sorsa0(at)saunalahtu.fi
Jouni Kaikuranta TPV, jouni.kaikuranta(at)tpv.fi
Sanna Pirttinen Tuisku, sanna.pirttinen(at)orivesi.fi
Juha Pietikäinen TP-49, juha.pietikainen(at)konetera.com
Jenni Lehtonen Apassit, jennilehtonen(at)elisanet.fi
Harri Ylinen FC Vapsi, harri.ylinen(at)myyntivoimaa.fi

Mikko Tulonen, Timo Korsumäki