FUTSALIN KILPAILUTOIMINTA 2019 – 2020

 palloliiton itäinen alue

Futsalin erillismääräykset Itäinen alue >>   
Yli-ikäisyyssäännöt Itäinen alue >> Itäisen alueen KE-määräykset >>
YI-ilmoitus-/hakemuslomake >> Itäisen alueen KE-hakemuslomake >>

Sarjat ja sarjajärjestelmät

FM2 – Miesten Futsal-Kakkonen
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken yksittäisinä otteluina kaksinkertainen sarja,
- voittaja selviää kaksiosaiseen Futsalin Miesten Ykkösen karsintaan Etelä-lohkon voittajaa vastaan
- sijalle 10. tai sitä heikommin sijoittunut joukkue putoaa kaudelle 2020-21 futsalin Miesten Kolmoseen
- ottelun peliaika: tehokasta aikaa 2x20 minuuttia
FM3 – Miesten Futsal-Kolmonen
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa (1-3) sarjat pääosin turnausmuotoisena
- lohkovoittajat nousevat kaudelle 2020-21 futsalin Kakkoseen
- ottelun peliaika: tehokasta aikaa 2x13 minuuttia
FM4 – Miesten Futsal-Nelonen
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa (1-3) sarjat pääosin turnausmuotoisena
- ottelun peliaika: juoksevaa aikaa 2x15 minuuttia
FM351 – Miesten 35 Futsal-Ykkönen
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa (1-3) sarjat pääosin turnausmuotoisena
- ottelun peliaika: juoksevaa aikaa 2x15 minuuttia
FM401 – Miesten 40 Futsal-Ykkönen
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa (1-3) sarjat pääosin turnausmuotoisena
- ottelun peliaika: juoksevaa aikaa 2x15 minuuttia
FM451 – Miesten 45 Futsal-Ykkönen
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa (1-3) sarjat pääosin turnausmuotoisena
- ottelun peliaika: juoksevaa aikaa 2x15 minuuttia
FP171 – P17 Futsal-Ykkönen
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa (1-3) sarjat pääosin turnausmuotoisena
- lohkovoittajille tarjotaan mahdollisuutta osallistua U17-futsalliigaan kaudella 2020-2021
- ottelun peliaika: tehokasta aikaa 2x13 minuuttia
FP151 – P15 Futsal-Ykkönen
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa (1-3) sarjat pääosin turnausmuotoisena
- Idän ja Keski-Suomen alueen lohkovoittajat pelaavat keskenään yksiosaisen karsinnan P15 SM-lopputurnauspaikasta. Kaakon lohkovoittaja pelaa vastaavan karsinnan Etelän joukkuetta vastaan
- ottelun peliaika: tehokasta aikaa 2x13 minuuttia
FP131 – P13 Futsal-Ykkönen
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa (1-3) sarjat pääosin turnausmuotoisena
- ottelun peliaika: juoksevaa aikaa 2x15 minuuttia
FP121 – P12 Futsal-Ykkönen
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa (1-3) sarjat pääosin turnausmuotoisena
- ottelun peliaika: juoksevaa aikaa 2x15 minuuttia
FP11 – P11 (2009) Futsal
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa kolme-neljä turnaustapahtumaa per joukkue
- ottelun peliaika: juoksevaa aikaa 2x15 minuuttia
FP10 – P10 (2010) Futsal
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa kolme-neljä turnaustapahtumaa per joukkue
- ottelun peliaika: juoksevaa aikaa 2x15 minuuttia
FP9 – P9 (2011) Futsal
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa kolme-neljä turnaustapahtumaa per joukkue
- ottelun peliaika: juoksevaa aikaa 2x15 minuuttia
FN2 – Naisten Futsal-Kakkonen
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa (1-3) sarjat pääosin turnausmuotoisena
- jos lohkoja on vain yksi, tarjotaan sen voittajalle mahdollisuutta osallistua futsalin Naisten Ykköseen kaudella 2020-2021. Jos lohkoja on useampia, pelataan Ykkösen paikasta karsinta lohkovoittajien kesken
- ottelun peliaika: tehokasta aikaa 2x13 minuuttia
FN3 – Naisten Futsal-Kolmonen
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa (1-3) sarjat pääosin turnausmuotoisena
- lohkovoittajat nousevat kaudelle 2020-21 futsalin Naisten Kakkoseen
- ottelun peliaika: juoksevaa aikaa 2x15 minuuttia
FT181 – T18 Futsal-Ykkönen
ü  pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa (1-3) sarjat pääosin turnausmuotoisena
ü  jos lohkoja on vain yksi, selviää sen voittaja T18 SM-lopputurnaukseen. Jos lohkoja on useampia, pelataan lopputurnauspaikasta karsinta lohkovoittajien kesken
ü  ottelun peliaika: tehokasta aikaa 2x13 minuuttia
FT151 – T15 Futsal-Ykkönen
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa (1-3) sarjat pääosin turnausmuotoisena
- jos lohkoja on vain yksi, selviää sen voittaja T15 SM-lopputurnaukseen. Jos lohkoja on useampia, pelataan lopputurnauspaikasta karsinta lohkovoittajien kesken
- ottelun peliaika: tehokasta aikaa 2x13 minuuttia
FT131 – T13 Futsal-Ykkönen
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa (1-3) sarjat pääosin turnausmuotoisena
- ottelun peliaika: juoksevaa aikaa 2x15 minuuttia
FT11 – T11 (2009) Futsal
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa kolme-neljä turnaustapahtumaa per joukkue
- ottelun peliaika: juoksevaa aikaa 2x15 minuuttia
FT9 – T9 (2011) Futsal
- pelataan ilmoittautuneiden joukkueiden kesken maantieteellisissä lohkoissa kolme-neljä turnaustapahtumaa per joukkue
- ottelun peliaika: juoksevaa aikaa 2x15 minuuttia

Ilmoittautuminen sarjoihin on avattu viikolla 33 ja ilmoittautuminen päättyy
- Miesten Kakkosessa 15.9.2019,
- muissa kilpasarjoissa 29.9.2019 ja
- harrastesarjoissa 20.10.2019
Kaikki sarjat/tapahtumat pelataan 26.10.2019 – 29.3.2020 välisenä aikana.
Ottelut pelataan Miesten Kakkosta lukuun ottamatta turnausmuotoisina tapahtumina, joukkueelle 2-3 ottelua/tapahtuma
Aikalisäoikeus (60 sek./puoliaika) on käytössä vain Miesten ja Naisten Kakkosessa