Itä-Suomen piiri

Näin me pelaamme 2017 !!!!!!

(16.08.2017 mukainen tilanne)

KOLMONEN
FC Blackbird, FCV, Huima, JIPPO, JoPS, JPS, KuKi, SaPa, SC Riverball, Warkaus JK (10)
(FC Villiketut nousi täydennysmenettelyn kautta Kakkoseen ja Kings SC sai Nelosen sarjapaikan)
Otteluohjelma >>>>>
- kaksikertainen sarja
- sarjan voittaja saa nousuoikeuden kauden 2018 Kakkoseen.  Nousupakkoa ei ole.  Mikäli voittaja ei halua nousta, nousupaikka tarjotaan toiseksi sijoittuneelle.  Jos sarjan kahdesta parhaasta ei kumpikaan omaa nousuhalukkuutta, sarjapaikka siirtyy liiton täydennysmenettelyyn
- sarjasta putoavien joukkueiden määrä ratkaistaan vasta pelikauden jälkeen, koska niiden määrään vaikuttavat niin Kakkoseen nousija kuin mahdollisesti Kakkosesta putoavat joukkueet sekä Nelosesta nousuhalukkuuden omaavat joukkueet. 
_____________________________________________________________________________________________

NELONEN
JIPPO/2, Kings SC, Kuopion Elo, KuPS/2, LehPa, LiPa, NP-H, PAVE, Raiku, ToU  (10)
Otteluohjelma >>>>>
- kaksinkertainen sarja
- sarjan voittajalla nousuoikeus kauden 2018 Kolmoseen – ei nousupakkoa – nousuoikeutta tarjotaan enintään kolmelle parhaalle joukkueelle
- ainakin kaksi joukkuetta on putoajien paikalla – putoajien määrä ratkaistaan pelikauden jälkeen, koska niiden määrään vaikuttavat Kolmosen putoajat kuin Nelosesta ja Viitosesta nousuhalukkuuden omaavat joukkueet
_____________________________________________________________________________________________

VIITONEN
Lohko A     AC BARCA, FC Nekkarin Pallo, FC Tarzan, HarTe, KiuPa, KJK, LaPa-95, PuPa, RautU, SaPa/2, SuPa, ToU/2, Zulimanit (13)
- yksinkertainen sarja
Otteluohjelma >>>>>
Lohko B     AFC Keltik, FC Pogosta, Hurtat, IRPA, JoPS/2, JuPS, JuPy, KiU, LehPa/2, LehPa/3, NiemU, Yllätys (12)
- yksinkertainen sarja
Otteluohjelma >>>>>
Ylempi jatkosarja
PuPa, AC BARCA, FC Nekkarin Pallo yj, Zulimanit, SuPa, SaPa/2, KiU, JuPy, IRPA, AFC Keltik, LehPa/2, Yllätys (JoPS/2 ei osallistu)
- Kuusi joukkuetta lohkostaan, ei osanottopakkoa – yksinkertainen sarja, jossa keskinäiset alkulohkon ottelut jäävät voimaan, pelataan vain toisen lohkon joukkueita vastaan
- Kaksi joukkuetta saa nousuoikeuden kauden 2018 Neloseen
- Kauden 2018 Viitosen joukkueet määräytyvät tämän jatkosarjan pohjalta huomioiden Neloseen nousijat ja Nelosen putoajat
Alempi jatkosarja A
HarTe, LaPa-95, FC Tarzan, KiuPa (muut joukkueet eivät osallistuneet)
- Lohko A:n muut joukkueet – kaksinkertainen sarja, jossa alkulohkon keskinäiset ottelut jäävät voimaan –joukkue voi keskeyttää kilpailun alkulohkon jälkeen ilman sanktioita, ilmoitus viimeistään 31.7.
Alempi jatkosarja B
- Lohko B:n muut joukkueet – kaksinkertainen sarja, jossa alkulohkon keskinäiset ottelut jäävät voimaan – joukkue voi keskeyttää kilpailun alkulohkon jälkeen ilman sanktioita, ilmoitus viimeistään 31.7.
- sarjaa ei pelata joukkueiden vähyydestä johtuen
_____________________________________________________________________________________________

JKKI/40
Normaalikenttä
AC BARCA, HuPa, JuPS, LehPa, SiPS/JuPy, Veterok (6)
Otteluohjelma >>>>>
- kaksinkertainen sarja
- 2x40 min.
- joukkueen kokoonpanossa saa olla kolme alaikäistä pelaajaa, joiden tulee olla vähintään 35v.
____________________________________________________________________________________________

JKKI/45
Pienkenttä (7v7)
AC BARCA, HuPa, OuPa, SiPS
Otteluohjelma >>>>>
- neljä turnausta – kolminkertainen sarja
20.05.     turnausjärjestäjänä SiPS
17.06.     turnausjärjestäjänä AC BARCA
12.08.     turnausjärjestäjänä OuPa
09.09.     turnausjärjestäjänä HuPa
- 7v7
- 2x35 min.
- joukkueen kokoonpanossa saa olla kaksi alaikäistä pelaajaa, joiden tulee olla vähintään 40v
____________________________________________________________________________________________

B17-POJAT
Kakkonen
kevätkierros
Otteluohjelma >>>>>

FC LaPa, JIPPO, JJK/2, KJP/yj 2, Komeetat, KuPS/2, PeKa/y j 2, PK-37, ToU yj, WJK yj (10)
- yksinkertainen sarja – sarjan kaksi parasta joukkuetta nousevat syksyn B-poikien Ykköseen
- kevätkierroksen jälkeen sarjasta ei pudonnut ketään, koska B-poikien Ykköstä ei ollut alueeltamme putoajia
syyskierros
Otteluohjelma >>>>>

FC LaPa, JIlves, JJK/2, KJP/yj 2, KuPS/2, PeKa/y j 2, PK-37, TEAM LKP/1, ToU yj, WJK yj (10)
- yksinkertainen sarja - sarjan kaksi parasta joukkuetta nousevat kevään 2018 B-poikien Ykköseen
- putoajien määrä ratkaistaan sarjan päätyttyä - kevään 2018 sarja pelataan 10 joukkueella

Kolmonen
kevätkierros
Otteluohjelma >>>>>

JIlves, JIPPO-j, JIPPO/2, JuPy/KuPS yj, Komeetat/2, KuPS/3, KuPS/jl 02 haaste, TEAM LKP/1, TEAM LKP/2 (9)
- yksinkertainen sarja
- sarjan kaksi parasta joukkuetta yksiosaisiin karsintaotteluihin Kakkoseen noususta Kaakkois-Suomen piirin joukkueita vastaan – JIlves ja TEAM LKP/1 nousivat karsinnan kautta syksyn Kakkoseen
syyskierros
Otteluohjelma >>>>>

JIPPO/Akatemia, JuPy/KuPS yj, Komeetat/B2, KuPS/3, KuPS/jl 02 haaste, TEAM LKP/2 (6)
- yksinkertainen sarja
- sarjan kaksi parasta joukkuetta yksiosaisiin karsintaotteluihin Kakkoseen noususta Kaakkois-Suomen piirin joukkueita vastaan – lohkojen voittajat saavat kotiedun – runkopäivä 07.10.

Pienkenttä (8v8)
- yhteinen kilpailu C15-ikäluokan kanssa
B17                      Hurtat/valkoinen, LaPa-95, RautU (3)
C15                      FC Nurmes, Hurtat/punainen, KuPS/jl 02 (3)
Otteluohjelma >>>>>
- viisi turnausta – kaksinkertainen sarja
14.05.     turnausjärjestäjänä KuPS/jl 02
28.05.     turnausjärjestäjänä Hurtat
17.06.     turnausjärjestäjänä FC Nurmes
12.08.     turnausjärjestäjänä LaPa-95
02.09.     turnausjärjestäjänä RautU
____________________________________________________________________________________________

C15-POJAT
Normaalikenttä
FC Nurmes, JIPPO-j, KuPS/jl 02, KuPS/jl 03, LehPa, PK-37 yj, SuPa, ToU/SiPS yj, WJK/SoU (9)
Otteluohjelma >>>>>
- kaksinkertainen sarja

II-tason lopputurnauksen karsinta
- kevätkierroksen paras osanotto-oikeuden haluava sellainen joukkue, joka ei ole käyttänyt tämän ikäluokan PSL:ssa pelannutta pelaajaa
- lopputurnaus 4-6.8. Valkeakoskella

Pienkenttä
- yhteinen kilpailu B17-ikäluokan kanssa

Cup
FC Nurmes, KuPS/jl 02, KuPS/jl 03, LehPa, PK-37 yj, ToU/SiPS yj (6)
Otteluohjelma >>>>>
- 1. kierros kaksi ottelua (viikko 16.) – kaksi joukkuetta suoraan 2. kierrokselle
- 2. kierros kaksi ottelua (viikko 18-19.) – huom. jos samasta seurasta on kaksi joukkuetta jatkossa, ne asetetaan suoraan vastakkain
- finaali 4.6. Iisalmessa
_____________________________________________________________________________________________

CN14-POJAT
Normaalikenttä
KuPS/jl 03, KuPS/jl 04 haaste, PK-37, SaPa, SC Riverball, SoU/WJK, ToU yj (7)
Otteluohjelma >>>>>
- kaksinkertainen sarja

II-tason lopputurnauksen karsinta
- kevätkierroksen paras osanotto-oikeuden haluava sellainen joukkue, joka ei ole käyttänyt tämän ikäluokan PSL:ssa pelannutta pelaajaa
- lopputurnaus 4-6.8. Salossa

Pienkenttä (8v8)
Lohko A             FC Nurmes, JuPS, JuPy, OuPa, SC Riverball, Yllätys (6)
- neljä turnausta ja kullakin joukkueella kaksi yksittäistä ottelua – kaksinkertainen sarja
Otteluohjelma >>>>>
13.05.     turnausjärjestäjänä Yllätys
20.05.     turnausjärjestäjänä JuPy
27.05.     turnausjärjestäjänä OuPa
18.06.     turnausjärjestäjänä JuPS
Lohko B             FC Siili, KiuPa, KuPS/jl 03, SaPa, SaPa/04, ToU (6)
- neljä turnausta ja kullakin joukkueella kaksi yksittäistä ottelua – kaksinkertainen sarja
Otteluohjelma >>>>>
13.05.     turnausjärjestäjänä KiuPa
20.05.     turnausjärjestäjänä KuPS/jl 03
27.05.     turnausjärjestäjänä ToU
18.06.     turnausjärjestäjänä SaPa
Syksyn valiosarja
Otteluohjelma >>>>>

- alkulohkojen kolme parasta joukkuetta
SaPa, KuPS/jl 03, ToU yj, JuPy, SC Riverball, OuPa
- kolme turnausta – kaksinkertainen sarja siten, että joukkueiden keskinäiset alkulohkojen ottelut jäävät voimaan
13.08.     turnausjärjestäjänä JuPy
27.08.     turnausjärjestäjänä SaPa
17.09.     turnausjärjestäjänä SC Riverball
Syksyn perussarja
Otteluohjelma >>>>>

- alkulohkojen muut joukkueet
KiuPa, SaPa/04, FC SIILI, Yllätys, JuPS, FC Nurmes
- kolme turnausta - kaksinkertainen sarja siten, että joukkueiden keskinäiset alkulohkojen ottelut jäävät  voimaan
13.08.     turnausjärjestäjänä SaPa/04
27.08.     turnausjärjestäjänä FC Nurmes
17.09.     turnausjärjestäjänä FC SIILI

Cup
JIPPO-j, KuPS/jl 03, KuPS/jl 04 haaste, PK-37, SaPa, ToU yj, Yllätys(04 (7)
Otteluohjelma >>>>>
- 1. kierros kolme ottelua (viikko 17.) – yksi joukkue suoraan 2. kierrokselle
- 2. kierros kaksi ottelua (viikko 20.) – huom. jos samasta seurasta on kaksi joukkuetta jatkossa, ne asetetaan suoraan vastakkain
- finaali 4.6. Iisalmessa
____________________________________________________________________________________________

D13-POJAT
Ykkönen (8v8)
Lohko A             JIPPO-j/04, JIPPO-j/05 punainen, LehPa/04 punainen, Yllätys, Yllätys/T04 (5)
Otteluohjelma >>>>>
- neljä turnausta – kaksinkertainen sarja
07.05.     turnausjärjestäjänä LehPa
21.05.     turnausjärjestäjänä JIPPO-j
25.05.     turnausjärjestäjänä Yllätys
17.06.     turnausjärjestäjänä Yllätys/tytöt
Lohko B             Klubi-36/tytöt 03>, KuPS/jl 04 keltainen A, LaPa-95/red, LaPa-95/white, PK-37/sininen, PK-37/valkoinen (6)
Otteluohjelma >>>>>
- neljä turnausta ja kullakin joukkueella kaksi yksittäistä ottelua – kaksinkertainen sarja
07.05.     turnausjärjestäjänä Klubi-36
21.05.     turnausjärjestäjänä KuPS/jl 04
25.05.     turnausjärjestäjänä PK-37
17.06.     turnausjärjestäjänä LaPa-95
Lohko C             KuPS/jl 04 musta A, KuPS/jl 04 musta B, KuPS/jl 05 haaste, Pallokissat/tytöt 04, SiPS, WJK (6)
Otteluohjelma >>>>>
- neljä turnausta ja kullakin joukkueella kaksi yksittäistä ottelua – kaksinkertainen sarja
07.05.     turnausjärjestäjänä KuPS/jl 04
21.05.     turnausjärjestäjänä SiPS
25.05.     turnausjärjestäjänä WJK
17.06.     turnausjärjestäjänä Pallokissat
Syksyn valiosarja
Otteluohjelma >>>>>

- alkulohkojen kaksi parasta joukkuetta
LehPa/04 punainen, JIPPO-j/05 punainen, LaPa-95/red, KuPS/jl 04 keltainen A, WJK, SiPS
- neljä turnausta – kaksinkertainen sarja siten, että joukkueiden keskinäiset alkulohkojen ottelut jäävät voimaan
29.07.     turnausjärjestäjänä LehPa
12.08.     turnausjärjestäjänä KuPS/jl 04 keltainen
26.08.     turnausjärjestäjänä LaPa-95
09.09.     turnausjärjestäjänä WJK
Syksyn välisarja
Otteluohjelma >>>>>

- alkulohkojen 3-4. sijoittuneet joukkueet
JIPPO-j/04 (ei osallistu), Yllätys, LaPa-95/white, PK-37/sininen, KuPS/jl 04 musta A, Pallokissat/04
- neljä turnausta – kaksinkertainen sarja
29.07.     turnausjärjestäjänä LaPa-95
12.08.     turnausjärjestäjänä KuPS/jl 04 musta
26.08.     turnausjärjestäjänä PK-37
09.09.     turnausjärjestäjänä Yllätys
Syksyn perussarja
Otteluohjelma >>>>>

- alkulohkojen muut joukkueet
Yllätys/T04 (ei osallistu), PK-37/valkoinen (ei osallistu), Klubi-36/03>, KuPS/jl 05 haaste, KuPS/jl 04 musta B, JIPPO-j/04
- kolme turnausta - kaksinkertainen sarja
12.08.     turnausjärjestäjänä Klubi-36
26.08.     turnausjärjestäjänä JIPPO-j/04
02.09.     turnausjärjestäjänä KuPS/jl 05 haaste

II-tason lopputurnauksen karsinta
- Ykkösen alkulohkojen voittajat yksipäiväiseen karsintaturnaukseen, jonka voittaja saa osanotto-oikeuden valtakunnalliseen II-tason lopputurnaukseen (4-6.8. Hyvinkää)
- karsintaan pääsee vain sellaiset lohkojen voittajat, jotka eivät ole käyttäneet tämän ikäluokan PSL:ssa pelannutta pelaajaa - karsintaturnauksen runkopäivä on la 01.07.

Kakkonen (8v8)
Lohko A             Hurtat, JIPPO-j/05 musta, KiU, LehPa/04 valkoinen (4)
Otteluohjelma >>>>>
- kolme turnausta – kaksinkertainen sarja
- ei nousumahdollisuutta syksyn Ykköseen
07.05.     turnausjärjestäjänä LehPa
21.05.     turnausjärjestäjinä JIPPO-j
17.06.     turnausjärjestäjinä Hurtat
Lohko B             KuPS/jl 04 keltainen B, KuPS/jl 04 keltainen C, NP-H, Yllätys/sininen (4)
Otteluohjelma >>>>
- kolme turnausta – kaksinkertainen sarja
- ei nousumahdollisuutta syksyn Ykköseen
07.05.     turnausjärjestäjänä Yllätys
21.05.     turnausjärjestäjänä KuPS/jl 04
17.06.     turnausjärjestäjänä NP-H
Lohko C             SaPa/valkoinen, SaPa/vihreä, SoU, OuPa (4)
Otteluohjelma >>>>>
- kolme turnausta – kaksinkertainen sarja
- ei nousumahdollisuutta syksyn Ykköseen
07.05.     turnausjärjestäjänä SaPa
21.05.     turnausjärjestäjänä SaPa
17.06.     turnausjärjestäjänä OuPa
Syksyn valiosarja
Otteluohjelma >>>>>

- alkulohkojen kaksi parasta joukkuetta
LehPa/04 valkoinen (ei osallistu), KiU, Yllätys/sininen (ei osallistu), KuPS/jl keltainen B, SaPa/vihreä, SaPa/valkoinen
- kolme turnausta – kaksinkertainen sarja
12.08.     turnausjärjestäjänä KuPS/jl 04 keltainen
26.08.     turnausjärjestäjänä KiU
09.09.     turnausjärjestäjänä SaPa
Syksyn perussarja
Otteluohjelma >>>>>

- alkulohkojen muut joukkueet
JIPPO-j/05 musta, Hurtat, NP-H, KuPS/jl 04 keltainen C (ei osallistu), SoU, OuPa
- neljä turnausta - kaksinkertainen sarja
29.07.     turnausjärjestäjänä Hurtat
12.08.     turnausjärjestäjänä NP-H
26.08.     turnausjärjestäjänä SoU
09.09.     turnausjärjestäjänä OuPa

Cup (8v8)
JIPPO-j, KuPS/jl 05 haaste, KuPS/jl keltainen A, KuPS/jl keltainen B, KuPS/jl 04 keltainen C, KuPS/jl musta A, KuPS/jl musta B, LehPa/04 punainen, PK-37, SaPa, SiPS, WJK, Yllätys (13)
Otteluohjelma >>>>>
- pelataan yksittäisinä otteluina
- 1. kierros viisi ottelua (viikko 16.) – kolme joukkuetta suoraan 2. kierrokselle
- 2. kierros neljä ottelua (viikko 17.)
- 3. kierros kaksi ottelua (viikko 19.) – huom. jos samasta seurasta on kaksi joukkuetta jatkossa, ne asetetaan suoraan vastakkain
- finaali 4.6. Iisalmessa
_____________________________________________________________________________________________

DN12-POJAT
Ykkönen (8v8)
Lohko A             JIPPO-j/06, KuPS/jl 05 musta, LehPa/musta, Yllätys, Yllätys/06 (5)
Otteluohjelma >>>>>
- neljä turnausta – kaksinkertainen sarja
06.05.     turnausjärjestäjänä LehPa
20.05.     turnausjärjestäjänä Yllätys
27.05.     turnausjärjestäjänä JIPPO-j
(KuPS/jl 05 musta keskeytti sarjan ja 18.06. jäi pois ohjelmasta)
Lohko B             Pallokissat/05 tytöt, PK-37/sininen, PK-3/sinivalkoinen, PK-37/valkoinen, ToU, ToU/tytöt (6)
Otteluohjelma >>>>>
- neljä turnausta ja kullakin joukkueella kaksi yksittäistä ottelua – kaksinkertainen sarja
06.05.     turnausjärjestäjänä PK-37
20.05.     turnausjärjestäjänä ToU
27.05.     turnausjärjestäjänä PK-37
18.06.     turnausjärjestäjänä Pallokissat
Lohko C             KuPS/jl 05 keltainen Ilmari, KuPS/jl 05 keltainen Urho, SaPa/vihreä, SiPS, WJK, WJK/06 (6)
Otteluohjelma >>>>>
- neljä turnausta ja kullakin joukkueella kaksi yksittäistä ottelua – kaksinkertainen sarja
06.05.     turnausjärjestäjänä WJK
20.05.     turnausjärjestäjänä SaPa
27.05.     turnausjärjestäjänä SiPS
18.06.     turnausjärjestäjänä KuPS/jl 05
Syksyn valiosarja
Otteluohjelma >>>>>

- alkulohkojen kaksi parasta joukkuetta
Yllätys, LehPa/musta, ToU, ToU/tytöt, WJk, SaPa/vihreä
- neljä turnausta – kaksinkertainen sarja siten, että joukkueiden keskinäiset alkulohkojen ottelut jäävät voimaan
05.08.     turnausjärjestäjänä WJK
27.08.     turnausjärjestäjänä Yllätys
02.09.     turnausjärjestäjänä  ToU/tytöt
16.09.     turnausjärjestäjänä LehPa
Syksyn perussarja
Otteluohjelma >>>>>

- alkulohkojen muut joukkueet
Yllätys/06, JIPPO-j/06, PK-37/sinivalkoinen, PK-37/sininen, Pallokissat/05, PK-37/valkoinen (ei osallistu), WJK/06, SiPS, KuPS/jl 05 keltainen Urho (ei osallistu), KuPS/jl 05 keltainen Ilmari (ei osallistu)
- kolme turnausta - yksinkertainen sarja
05.08.     turnausjärjestäjänä PK-37
27.08.     turnausjärjestäjänä WJK/06
16.09.     turnausjärjestäjänä Yllätys/06

Kakkonen
Lohko A             JuPS, LehPa/punainen, LehPa/raita, SC Riverball (4)
Otteluohjelma >>>>>
- kolme turnausta – kaksinkertainen sarja
- ei nousumahdollisuutta syksyn Ykköseen
06.05.     turnausjärjestäjänä LehPa
20.05.     turnausjärjestäjänä SC Riverball
18.06.     turnausjärjestäjänä JuPS
Lohko B             FC Nurmes, JuPy, KallSi, KiuPa (4)
Otteluohjelma >>>>>
- kolme turnausta – kaksinkertainen sarja
- ei nousumahdollisuutta syksyn Ykköseen
06.05.     turnausjärjestäjänä JuPy
20.05.     turnausjärjestäjänä KiuPa
18.06.     turnausjärjestäjänä FC Nurmes
Lohko C             FC Sampo, FC SIILI, SiPS/tytöt, SoU (4)
Otteluohjelma >>>>>
- kolme turnausta – kaksinkertainen sarja
- ei nousumahdollisuutta syksyn Ykköseen
06.05.     turnausjärjestäjänä FC Siili
20.05.     turnausjärjestäjänä SoU
18.06.     turnausjärjestäjänä FC Sampo
Lohko D             RautU, SaPa/valkoinen, SuPa, SuPa/musta (4)
Otteluohjelma >>>>>
- kolme turnausta – kaksinkertainen sarja
- ei nousumahdollisuutta syksyn Ykköseen
06.05.     turnausjärjestäjänä SaPa
20.05.     turnausjärjestäjänä SuPa
18.06.     turnausjärjestäjänä RautU
Syksyn valiosarja
Otteluohjelma >>>>>

- alkulohkojen kaksi parasta joukkuetta
LehPa/punainen, SC Riverball, FC Nurmes, KallSi, SoU, FC SIILI, SuPa, RautU
- kolme turnausta – yksinkertainen sarja siten, että molemmat keskinäiset alkulohkon ottelut jäävät voimaan
05.08.     turnausjärjestäjänä KallSi
27.08.     turnausjärjestäjänä LehPa/punainen
16.09.     turnausjärjestäjänä RautU
Syksyn välisarja
Otteluohjelma >>>>>

- alkulohkojen 3. sijoittuneet joukkueet
JuPS, KiuPa, SiPS/tytöt, SaPa/valkoinen
- kolme turnausta - kaksinkertainen sarja
06.08.     turnausjärjestäjänä SiPS/tytöt
27.08.     turnausjärjestäjänä JuPS
02.09.     turnausjärjestäjänä KiuPa
Syksyn perussarja
Otteluohjelma >>>>>

- alkulohkojen muut joukkueet sekä uudet syksyn joukkueet
LehPa/raita, JuPy, FC Sampo, SuPa/musta, KuPS/jl 05 musta, KuPS/jl 05 keltainen Ilmari, KuPS/jl/05 keltainen Urho
(LehPa/raita luopui kilpailusta)
- kolme turnausta - yksinkertainen sarja
05.08.     turnausjärjestäjänä KuPS/jl 05 musta
27.08.     turnausjärjestäjänä JuPy
02.09.     turnausjärjestäjänä SuPa/musta

Cup (8v8)
FC Nurmes, FC SIILI, KuPS/jl 05 keltainen Ilmari, KuPS/jl 05 keltainen Urho, KuPS/jl 05 musta, LehPa/musta, LehPa/punainen, PK-37/sininen, PK-37/ valkoinen, SaPa, SiPS, ToU, ToU/tytöt, WJK, WJK/06, Yllätys, Yllätys/06 (17)
Otteluohjelma >>>>>
- pelataan yksittäisinä otteluina
- 1. kierros yksi ottelu (viikko 15.) - muut joukkkueet suoraan 2. kierrokselle
- 2. kierros kahdeksan ottelua (viikko 16.)
- 3. kierros neljä ottelua (viikko 17.)
- 4. kierros kaksi ottelua (viikko 19.) – huom. jos samasta seurasta on kaksi joukkuetta jatkossa, ne asetetaan suoraan vastakkain
- finaali 4.6. Iisalmessa
_____________________________________________________________________________________________

NAISET/B18-TYTÖT
Pienkenttä (7v7)
Kaiku, LaPa-95, Pallokissat/United, SaPa (4)
- neljä turnausta ja kullakin joukkueella yksi yksittäinen ottelu – kolminkertainen sarja
Otteluohjelma >>>>>
21.05.     turnausjärjestäjänä SaPa
05.08.     turnausjärjestäjänä Kaiku
19.08.     turnausjärjestäjänä Pallokissat
09.09.     turnausjärjestäjänä LaPa-95
_____________________________________________________________________________________________

B18-TYTÖT
Kakkonen
kevätkierros
FC Hertta, HauPa, Leppä/yj (3)
- neljän piirin alueellinen kilpailu
- kolme turnauspäivää – kolminkertainen sarja
Otteluohjelma >>>>>
29.04.     turnausjärjestäjänä FC Hertta
20.05.     turnausjärjestäjänä HauPa
04.06.     turnausjärjestäjänä Leppä/yj
syyskierros
Leppä yj, Pallokissat/2
- kaksiosainen ottelu, joka on samalla Ykkösen karsinta - karsinnan voittaja kevään 2018 B-tyttöjen Ykköseen
Otteluohjelma >>>>>

B-tyttöjen Ykkösen karsinta
kevätkierros
FC Hertta
- selviää syksyn B-tyttöjen Ykköseen ilman ottelua
_____________________________________________________________________________________________

C15-TYTÖT
Alueellinen sarja (11v11)
kevätkierros
FC Hertta, FC LaPa, FC SIILI, Huima, JyPK/03 vihreä, JyPK, KJP/yj valkoinen, KTP/yj, PaRi, WJK/STPS yj (10)
- kullakin joukkueella neljä turnauspäivää ja yksi yksittäinen ottelu - yksinkertainen sarja
Otteluohjelma >>>>>
23.04.     turnausjärjestäjänä KJP/yj
30.04.     turnausjärjestäjinä FC LaPa ja PaRi
07.05.     turnausjärjestäjänä FC Siili
21.05.     turnausjärjestäjänä WJK/STPS yj
28.05.     turnausjärjestäjinä JyPK/03 ja KTF/yj
04.06.     turnausjärjestäjänä Huima
11.06,     turnausjärjestäjänä FC Hertta
17.06.     turnausjärjestäjänä JyPK/02 
syyskierros
FC Hertta, FC LaPa, FC SIILI, Huima, JyPK/03 vihreä, JyPK yj, KTF/yj, Pallokissat, PaRi, WJK/STPS yj, Yllätys (11)
Otteluohjelma >>>>>
- kullakin joukkueella viisi turnausta
29.07.     turnausjärjestäjinä FC Hertta ja FC SIILI
13.08.     turnausjärjestäjinä JyPK/03 ja Yllätys
20.08.     turnausjärjestäjinä JyPK yj ja WJK/STPS yj
26.08.     turnausjärjestäjänä FC LaPa
27.08.     turnausjärjestäjänä Huima
02.09.     turnausjärjestäjänä Pallokissat
03.09.     turnausjärjestäjänä Yllätys
09.09.     turnausjärjestäjänä KTF yj
16.09.     turnausjärjestäjänä FC LaPa
17.09.     turnausjärjestäjänä PaRi
23.09.     turnausjärjestäjänä WJK/STPS yj

II-tason lopputurnaus
- alueellisen sarjan paras sellainen joukkue, joka on noudattanut lopputurnauksen sääntöä
_____________________________________________________________________________________________

CN14-TYTÖT
Normaalikenttä - II-tason lopputurnauksen piirikarsinta (11v11)
FC Siili, Pallokissat/PSG musta, ToU
Otteluohjelma >>>>>
- yksinkertainen sarja
- ko. ikäluokan PSL:n pelaajien käyttö kielletty
- voittaja selviää suoraan II-tason valtakunnalliseen lopputurnaukseen, kun Kaakkois-Suomesta ja Keski-Suomesta ei ilmoittautunut joukkueita karsintaan
- II-tason lopputurnaus 4-6.08. Lahdessa Masto Cupin yhteydessä

Pienkenttä (8v8)
- yhteinen kilpailu D13-tyttöjen kanssa
Cn14                   FC SIILI, Klubi-36/03>, Pallokissat/PSG musta, SoU, ToU (5)
D13                     Pallokissat/PSG valkoinen (1)
- viisi turnausta – kaksinkertainen sarja
Otteluohjelma >>>>>
13.05.     turnausjärjestäjänä Klubi-36
28.05.     turnausjärjestäjänä Pallokissat
13.08.     turnausjärjestäjänä ToU
20.08.     turnausjärjestäjänä FC Siili
03.09.     turnausjärjestäjänä SoU

Cup (8v8)
FC SIILI, Klubi-36/03>, Pallokissat/04, Pallokissat/PSG musta, ToU (5)
Otteluohjelma >>>>>
- pelataan yksittäisinä otteluina
- 1. kierros yksi ottelu (viikko 18.) – kolme joukkuetta suoraan 2. kierrokselle
- 2. kierros kaksi ottelua (viikko 20.) – huom. jos samasta seurasta on kaksi joukkuetta jatkossa, ne asetetaan suoraan vastakkain
- finaali 4.6. Iisalmessa
____________________________________________________________________________________________

D13-TYTÖT
II-tason lopputurnauksen karsinta 8v8
- erillinen karsinta kilpailuun ilmoittautuville joukkueille
- karsinnassa huomioidaan vain sellaiset joukkueet, jotka eivät käytä tämän ikäluokan PSL:ssa pelaavia pelaajia - karsinnan voittaja lopputurnaukseen
- lopputurnaus 4-6.8. Lahdessa Masto Cupin yhteydessä

Cup (8v8)
Pallokissat/04, Pallokissat/05, Pallokissat/PSG valkoinen, SiPS, Yllätys (5)
Otteluohjelma >>>>>
- pelataan yksittäisinä otteluina
- 1. kierros yksi ottelu (viikko 18.) – kolme joukkuetta suoraan 2. kierrokselle
- 2. kierros kaksi ottelua (viikko 20.) – huom. jos samasta seurasta on kaksi joukkuetta jatkossa, ne asetetaan suoraan vastakkain
- finaali 4.6. Iisalmessa
____________________________________________________________________________________________

DN12-TYTÖT
Pienkenttä (8v8)
Lohko A             FC Hertta, Pallokissat/06, SiPS, ToU, WJK (5)
- kolme turnausta ja kullakin joukkueella kaksi yksittäistä ottelua – kaksinkertainen sarja
- lohkon kolme parasta joukkuetta syksyn valiosarjaan ja muut joukkueet syksyn perussarjaan
Otteluohjelma >>>>>
Lohko B             FC SIILI, KiuPa, LaPa-95/punainen, LaPa-95/valkoinen, Pallokissat/05 (5)
- kolme turnausta ja kullakin joukkueella kaksi yksittäistä ottelua – kaksinkertainen sarja
- lohkon kolme parasta joukkuetta syksyn valiosarjaan ja muut joukkueet syksyn perussarjaan
Otteluohjelma >>>>>
07.05.     turnausjärjestäjinä ToU, KiuPa
25.05.     turnausjärjestäjinä FC Hertta. Pallokissat
17.06.     turnausjärjestäjinä WJK, FC Siili
Syksyn valiosarja
Otteluohjelma >>>>>

- alkulohkojen kolme parasta joukkuetta
FC Hertta, SiPS, Pallokissat/06, Pallokissat/05, LaPa-95/punainen, KiuPa
- kolme turnausta – kaksinkertainen sarja siten, että joukkueiden keskinäiset alkulohkojen ottelut jäävät voimaan
05.08.     turnausjärjestäjänä SiPS
26.08.     turnausjärjestäjänä FC Hertta
16.09.     turnausjärjestäjänä LaPa-95
Syksyn perussarja
Otteluohjelma >>>>>

- alkulohkojen muut joukkueet
WJK, ToU, FC SIILI, LaPa-95
- kolme turnausta - kaksinkertainen sarja
05.08.     turnausjärjestäjänä ToU
26.08.     turnausjärjestäjänä WJK
16.09.     turnausjärjestäjänä LaPa-95

Cup (8v8)
FC Hertta, Pallokissat/05, SiPS, ToU, WJK (5)
Otteluohjelma >>>>>
- pelataan yksittäisinä otteluina
- 1. kierros yksi ottelu (viikko 17.) – kolme joukkuetta suoraan 2. kierrokselle
- 2. kierros kaksi ottelua (viikko 19.)
- finaali 4.6. Iisalmessa
____________________________________________________________________________________________

LEIKKIMAAILMAN IKÄLUOKAT
____________________________________________________________________________________________

E11-POJAT
FC Hertta/05 tytöt, FC Hertta/06 tytöt, FC SIILI, Hurtat, JIPPO-j/07, JoPS, KiuPa, LaPa-95, NP-H, PK-37/sininen, PK-37/valkoinen, SaPa, SiPS, ToU, ToU/07, WJK, Yllätys (17)
- kuusi turnauspäivää – kukin seura järjestää turnauksen – kullakin joukkueella kaksi ottelua turnauksessa - ei sarjataulukoita
- 8v8 ja 2x30 min
Otteluohjelmat >>>>>
13.05.     turnausjärjestäjinä FC Hertta/05 tytöt, SaPa ja ToU
28.05.     turnausjärjestäjinä FC SIILI ja Yllätys
17.06.     turnausjärjestäjinä JIPPO-j/07 ja KiuPa
06.08.     turnausjärjestäjinä Hurtat ja SiPS
20.08.     turnausjärjestäjinä LaPa-95 ja NP-H
03.09.     turnausjärjestäjinä JoPS ja PK-37
____________________________________________________________________________________________

E10-POJAT
AC BARCA, FC Hertta/07 tytöt, FC Nurmes, FC SIILI, JIPPO-j, JoPS, JuPS, KallSi, KiuPa, LehPa, LehPa/raita, NP-H, OuPa, PK-37/sininen, PK-37/valkoinen, RautU, SaPa/valkoinen, SaPa/vihreä, SoU, SuPa, ToU/07, WJK, Yllätys/sininen, Yllätys/valkoinen (24)
- kuusi turnauspäivää – kukin seura järjestää turnauksen – kullakin joukkueella kaksi ottelua turnauksessa - ei sarjataulukoita
- 8v8 ja 2x30 min
Otteluohjelmat >>>>>
07.05.     turnausjärjestäjinäJIPPO-j, PK-37 ja WJK
25.05.     turnausjärjestäjinä KiuPa, LehPa ja SaPa
18.06.     turnausjärjestäjinä JoPS, KallSi, OuPa ja SuPa
12.08.     turnausjärjestäjinä AC BARCA, FC SIILI ja SoU
26.08.     turnausjärjestäjinä FC Nurmes, ToU ja Yllätys
09.09.     turnausjärjestäjinä FC Hertta/07 tytöt, JuPS, NP-H ja RautU
____________________________________________________________________________________________

F9-POJAT
FC SIILI, Hurtat, JIPPO-j/musta, JIPPO-j/punainen, JIPPO-j/punamusta, JuPS, JuPy, KiuPa, LaPa-95, LehPa/09 raita, LehPa/08 punainen, LehPa/08 valkoinen, PK-37/sininen, PK-37/sinivalkoinen, PK-37/valkoinen, SaPa/valkoinen, SaPa/vihreä, SiPS, SuPa, ToU, WJK, Yllätys/sininen, Yllätys/valkoinen (23)
- kuusi turnauspäivää – kukin seura järjestää turnauksen – kullakin joukkueella kaksi ottelua turnauksessa - ei sarjataulukoita
- 5v5 ja 2x25 min
Otteluohjelmat >>>>>
13.05.     turnausjärjestäjinä JuPy, PK-37 ja SaPa
27.05.     turnausjärjestäjinä KiuPa, WJK ja Yllätys
17.06.     turnausjärjestäjinä JuPS, SuPa ja ToU
05.08.     turnausjärjestäjinä FC SIILI ja LehPa
19.08.     turnausjärjestäjinä Hurtat, LaPa-95 ja RautU
02.09.     turnausjärjestäjinä JIPPO-j ja SiPS
___________________________________________________________________________________________

F8-POJAT
AC BARCA, FC Hertta/08 tytöt, FC SIILI, FC SIILI/10-pojat, HeiPa, JIPPO-j/musta, JIPPO-j/punainen, KiuPa, LaPa-95, NP-H, PK-37/sininen, PK-37/sinivalkoinen, PK-37/valkoinen, SuPa/musta, SuPa/oranssi, ToU, Yllätys/sininen, Yllätys/valkoinen (18)
- neljä turnauspäivää – kukin seura järjestää turnauksen – kullakin joukkueella kaksi ottelua turnauksessa - ei sarjataulukoita
- 5v5 ja 2x25 min
Otteluohjelmat >>>>>
21.05.     turnausjärjestäjinä PK-37, ToU ja Yllätys
18.06.     turnausjärjestäjinä HeiPa, KiuPa ja NP-H
13.08.     turnausjärjestäjinä AC BARCA, JIPPO-j ja LaPa-95
27.08.     turnausjärjestäjinä FC SIILI, SoU ja SuPa
___________________________________________________________________________________________

E11-TYTÖT
FC Hertta/06-07, FC SIILI, Pallokissat/06, ToU, Yllätys/07 (5)
- viisi turnauspäivää – kukin seura järjestää turnauksen – kullakin joukkueella kaksi ottelua turnauksessa - ei sarjataulukoita
- 8v8 ja 2x30 min
Otteluohjelma >>>>>
27.05.     turnausjärjestäjänä Pallokissat
18.06.     turnausjärjestäjänä Yllätys
06.08.     turnausjärjestäjänä ToU
20.08.     turnausjärjestäjänä FC Hertta
03.09.     turnausjärjestäjänä FC SIILI
__________________________________________________________________________________________

E10-TYTÖT
FC Hertta/07, FC SIILI/valkoinen, FC SIILI/vihreä, Klubi-36/valkoinen, Pallokissat/musta, Pallokissat/valkoinen, WJK/SoU (7)
- viisi turnauspäivää – kukin seura järjestää turnauksen – kullakin joukkueella kaksi ottelua turnauksessa - ei sarjataulukoita
- 8v8 ja 2x30 min
Otteluohjelma >>>>>
25.05.     turnausjärjestäjänä FC SIILI
17.06.     turnausjärjestäjänä Klubi-36
05.08.     turnausjärjestäjänä FC Hertta
19.08.     turnausjärjestäjänä WJK/SoU
02.09.     turnausjärjestäjänä Pallokissat
___________________________________________________________________________________________

F9-TYTÖT
FC Hertta/musta, FC Hertta/09 musta, FC Hertta/09 punainen, Klubi-36/08-09 valkoinen, Klubi-36/08-09 vihreä, KuKi/Tiikerit, Pallokissat/08 musta, Pallokissat/08 valkoinen, Pallokissat/09 musta, Pallokissat/09 valkoinen (10)
- neljä turnauspäivää – kukin seura järjestää turnauksen – kullakin joukkueella kaksi ottelua turnauksessa - ei sarjataulukoita
- 5v5 ja 2x25 min
Otteluohjelma >>>>>
20.05.     turnausjärjestäjänä Klubi-36
18.06.     turnausjärjestäjänä KuKi/Tiikerit
12.08.     turnausjärjestäjänä FC Hertta
26.08.     turnausjärjestäjänä Pallokissat