Itä-Suomen piiri

Palkitseminen

PIIRIN SUORITTAMIA VUOSITTAISIA PALKITSEMISIA

VUODEN JALKAPALLOSEURA
2016 LehPa
2015 ToU
2014 WJK
2013 KuPS
2012 Pallokissat
2011 JIPPO-j
2010 LehPa
2009 KMF-j
2008 LaPa-95
2007 PK-37
2006 ETK Pallopuntari
2005 SiPS
2004 KMF
2003 PuPa
2002 WJK
2001 Klubi-36
2000 KuPS
1999 SiPS
1998 Kings
1997 WP-35
1996 VarTP
1995 JuPS
1994 KMF
1993 KuPS
1992 FC Kuopio
1991 WP-35
1990 PK-37
1989 KuPS
1988 PK-37

VELIN PYTTY (edesmenneen kunniapuheenjohtaja Veli Sormusen kiertopalkinto)
2016 Pekka Kattainen/Kiuruvesi
2015 Matti Kuronen/Kuopio
2014 Vesa Kauppila/Kuopio
2013 Kari Julkunen/Kuopio
2012 Esko Parikka/Juuka
2011 Raimo Hyart/Siilinjärvi
2010 Tuomo YläKorhola/Kuopio
2009 Marja Lipponen/Iisalmi
2008 Antero Saavalainen/Kuopio
2007 Tuomo Santaharju/Joensuu
2006 Pauli Kinnunen/Varkaus
2005 Seppo Kurikka/Kuopio
2004 Pekka Kantanen/Kuopio
2003 Mikko Aminoff/Iisalmi
2002 Osmo Mölsä/Nieminen
2001 Aulis Pylkkönen/Joensuu
2000 Pekka Hahl/Varkaus
1999 Pertti Kääriäinen/Iisalmi
1998 Atik Ismail/Kuopio
1997 Ilkka Pajarinen/Varkaus
1996 Kings Soccer Club
1995 Eija Vähälä/Kuopio
1994 Matti Käki/Kuopio
1993 Olavi Pennanen/Kuopio

VUODEN SEURAJULKAISU (vuodesta 2003 lähtien seuran nettisivut)
2010 poistettiin palkittavista
2009 ei valittu
2008 Pallo-Kerho 37 (www.pk-37.fi)
2007 PAVE (www.paveiisalmi.net)
2006 JIPPO (www.jippo.fi)
2005 Riverball (www.riverball.fi)
2004 SiPS (www.sips.fi)
2003 ToU (www.toivalanurheilijat.net)
2002 ei valittu
2001 Warkaus JK/Tiedotuslehti
2000 ei valittu
1999 Raiku/Kausiohjelma
1998 KuPS/Kupsilainen
1997 Kings/Julkaisut
1996 Ratanat/Kausijulkaisu
1995 FC Tarzan/20-vuotta

VUODEN JALKAPALLOTEKO/-TAPAHTUMA
2016 KuPS/Juniori-KuPS "Banzai-kerho"
          JIPPO-j " D13-poikien valtakunnallinen I-tason lopputurnaus"
2015 KuPS/Juniori-KuPS "Kuopion kortteliliiga"
           SC KuFu-98 "Region´s Cupin voitto"
           Pallokissat "C15-tyttöjen Laura Kalmari - lopputurnaus"
2014 Tero Vornanen " Joensuun alueen seurojen yhteistyö & kortteliliiga"
2013 Puijon Pallo "Superviikonloppu"
          Kuopion Palloseura "B-poikien SM"
          Pallokissat "B-tyttöjen SM"
2012 Marja Lipponen & PK-37 "PK-37:n juhlaviikko"
2011 "Kuopion klassikan tytöt Brasiliassa"
2010 Lassi Hurskainen "Maali Kakkosen ottelussa HIFK - SC Riverball ja sen saama julkisuus"
2009 Vesannon Yrittäjät "Reiska-jalkapallon MM-kisat"
2008 JIPPO-j & ETK Pallopuntari "Kai Pahlman-lopputurnaus Joensuussa"
2007 Lauri Dalla Valle "Liverpooliin"
2006 Klubi-36 "FutisKultturelli"
2005 KuPS/Juniori-KuPS "Tenavaliiga"
2004 Emilia Parviainen avustavana erotuomarina Ateenan Olympialaisissa
2003 PK-37 "U17 EM-karsintaturnaus"
2002 PK-37 "Sinettiseura"
2001 ISAK ry ”Jalakapallo-Vilimit”
2000 KuPS ”Takaisin liigaan”
1999 Ratanat & JiiPee "Joensuun kortteliliiga"
1998 JiiPee ”FutisSirkus”
1997 PuPa "Old Boys toiminta"
1996 Matti Eskelinen ”Matin kentät”
          LehPa ”Seuran jalkapallokentät”
1995 Kings:n juhlaottelu ”Kings – Dundee United” 
          Hannu Kettunen ”FK Sortavala”

VUODEN ERITYISTUNNUSTUKSET
2016 Ville Nevalainen "Eurooppa-liigan ottelut"
           Hannu Kettunen, Eemeli Kettunen, Akseli Kettunen "Isä ja pojat kolmikkona miesten Kakkosessa"
2015 Felix Zschauer "Itä-Suomen Jalkapalloviikko"
2014 Ville Nevalainen "Respect Suomen Cupin finaali"
         Pauliina Tähtinen, Paula Auvinen, Katarina Naumanen ja Erika Winter "U20 Kanadassa"
2013 Atik Ismail "Mestaruussarjan maestrot 1960-89"
2012 Soccer Club Kuopio-Futis-98 "UEFA Regions` Cup"
         Pallokissat "Naisten Suomen Cupin finaali"
2011 Kuopion Palloseura " Europeli & Suomen Cup"
         JIPPO-juniorit "U20-maaottelut & Pusta & Pampa"
         Warkauden Jalkapalloklubi "2. peräkkäinen 55-vuotiaiden SM"
         FC Tarzan "Tilastojen Leijona"
2010 Iisalmen kaupunki "Päiväkoti Cup 20-vuotta"
         Lehmon Pallo-77 "Toiminta maahanmuuttajien kotouttamiseksi"
         Kiteen Urheilijat "Jalistsempalot"
         Reino Miettinen "Kuudella vuosikymmenellä NP-H:n edustusjoukkueessa"
2009 Pohjois-Karjalan Arvoprojekti "Erityisryhmien jalkapallo"
2008 Ilmari ja Emma Niskanen "Omatoiminen taitoharjoittelu"
2007 PAVE ja Soccer Club Riverball "Kolmosen ottelujen videokoosteet netissä"

VUODEN SEURAIHMINEN
2016 Kirsimarja Pyykönen/Pallokissat
2015 Arja Mertanen/ToU
2014 Tarmo Savolainen/KuKi
2013 Mikko Aminoff/PK-37
2012 Tero Karjalainen/Pallokissat
2011 Arja Mertanen/ToU
2010 Markku Eskelinen/JuPS
2009 Urpo Reponen/SiPS
2008 Tapio Ikonen/FC Pogosta
2007 Matti Kuronen/FC Tarzan
2006 Harri Suominen/Kings
2005 Teppo Berg/KMF
2004 Pekka Ikonen/HeiPa
2003 Pertti Vainionpää/FC Nurmes
2002 Erkki Laitinen/KuPS
2001 Jarmo Kokkonen/PK-37
2000 Reino Miettinen/NP-H
1999 Pekka Laakkonen/JiiPee
1998 Raimo Tuoriniemi/KiuPa
1997 Seppo Kurikka/KuPS
1996 Eeva Reijonen/Yllätys
1995 Marja Lipponen/PK-37

VUODEN URHEILUTOIMITTAJA
2011 poistuu palkittavista
2010 ei valittu
2009 ei valittu
2008 Iisalmen Sanomien urheilutoimitus
2007 Jouni Lampinen/Pallo Nousee Idästä - verkkolehti
2006 ei valittu
2005 Petri Julkunen/Radio Savo
2004 Timo Haavisto/Savon Sanomat
2003 Mikko Juntunen/Starvisio
2002 Kimmo Turpeinen/Savon Sanomat, Iisalmi
2001 Risto Alanko/Vaarojen Sanomat
2000 Jari Ryhänen/Iisalmen Sanomat
1999 Pekka Koponen/freelancer
1998 Kari Haavisto/Karjalainen
1997 Urheilutoimitus/Savon Sanomat
1996 Jorma Ylönen/freelancer

VUODEN EROTUOMARI
2016 Niko Weide/Suonenjoki
2015 Olli Hämäläinen/Varkaus
2014 Janne Tuomenlehto/Kuopio
2013 Matti Roth/Kuopio
2012 Santeri Kolehmainen/Iisalmi
2011 Anri Saarivainio/Iisalmi & Sami Mäkkeli/Kuopio (aet) - Ville Nevalainen/Juuka (erityistunnustus)
2010 Anton Mustonen/Kuopio & Eemeli Kettunen/Joensuu (aet)
2009 Tuomas Saastamoinen/Kuopio & Jouni Lemettinen/Kuopio (aet)
2008 Tuomas YläKorhola/Kuopio & Anton Mustonen/Kuopio (aet)
2007 Mika-Markku Karjala/Kuopio & Samuli Antikainen/Kuopio (aet)
2006 Jarno Lautamatti/Joensuu & Matti Matilainen/Liperi (aet)
2005 Marko Julkunen/Kuopio & Heini Kammonen/Kuopio (aet)
2004 Teemu Soini/Kuopio
2003 Tiina Hyttinen/Varkaus
2002 Ville Nevalainen/Juuka & Emilia Parviainen/Kuopio (aet)
2001 Niklas Johansson/Varkaus
2000 Mikko Niiranen/Kuopio
1999 Saija Raatikainen/Kuopio
1998 Hannu Kettunen/Joensuu
1997 Jukka Vironen/Kuopio
1996 Marko Ahvenlampi/Kuopio
1995 Janne Kauranen/Kuopio
1994 Janne Varko/Suonenjoki
1993 Jukka Liljavirta/Kuopio
1992 Toni Kinnunen/Kuopio
1991 Markku Kärkkäinen/Kuopio
1990 Risto Sankilampi/Varkaus
1989 Osmo Jauhiainen/Sonkajärvi
1988 Veli-Pekka Halonen/Kuopio

VUODEN YLLÄTYS
2016 ei valittu
2015 ei valittu
2014 ei valittu
2013 ei valittu
2012 KuPS "UEFA Europa League 02.08. KuPS - Bursaspor 1-0"
2011 PK-37/KiuPa yj (Cn14-pojat) "Menestyminen Nike Premier-kilpailussa"
2010 ei valittu
2009 ei valittu
2008 Klubi-36 "B-tytöt SM-sarjaan"
2007 ei valittu
2006 SiPS & ToU "Seurojen B-tytöt"
2005 ei valittu
2004 ei valittu
2003 ei valittu
2002 JIPPO "A-pojat SM-sarjaan"
2001 KMF "B-tyttöjen SM-pronssi"
2000 Pertti Nissinen ja KuPS "A-poikien SM"

PIIRIN VALMENTAJAPALKINNOT
2016 Lasse Vornanen/PK-37
2015 Markus Räsänen/SC KuFu-98
2014 Jouni Jäntti/KuPS, Janne Kasurinen/KuPS ja Ollipekka Ojala/Pallokissat
2013 Jouni Jäntti/KuPS ja Ollipekka Ojala/Pallokissat
2012 vuoden valmentaja Jouni Antikainen/KuPS
         vuoden tunnustus Jarmo Korhonen/JIPPO
         vuoden Fair Play-valmentaja Rauno Mielonen/AC BARCA
         vuoden Kaikki Pelaa-valmentaja Antti Åke/JIPPO-j
2011 vuoden valmentaja Jussi Kukkonen/Pallokissat
         vuoden tunnustus Jouni Jäntti/KuPS
         vuoden Fair Play-valmentaja Jukka Pääkkönen/PK-37
         vuoden Kaikki Pelaa-valmentaja Jari Huotari/Yllätys
2010 vuoden valmentaja Esa Pekonen/KuPS
         vuoden tunnustus Jari Mensonen/WJK
         vuoden Fair Play-valmentaja Mika Räisänen/SiPS
         vuoden Kaikki Pelaa-valmentaja Mikko Määttänen/JIPPO-j
2009 vuoden valmentaja Esa Pekonen/KuPS,
         vuoden tunnustus Tuomo Santaharju/SC Riverball
         vuoden Fair Play-valmentajan tunnustus Harri Lipponen/KallSi
         vuoden Kaikki Pelaa-valmentajan tunnustus Markus Ihalainen/LehPa
2008 vuoden valmentaja Mark Dziadulewicz/JIPPO
         vuoden tunnustus Samu Penttinen,
         vuoden Fair Play-valmentajan tunnustus Annika Immonen/KMF-j
         vuoden Kaikki Pelaa-valmentajan tunnustus Rauno Turkka/SuPa
2007 vuoden valmentaja Kai Nyyssönen/KuPS
         vuoden tunnustus Jouni Taskinen/PK-37
         vuoden Fair Play-valmentajan tunnustus Jari Hyypiä/Yllätys
         vuoden Kaikki Pelaa-valmentajan tunnustus Pekka Ikonen/HeiPa
2006 vuoden valmentaja Marko Ylönen/KuPS
         vuoden Fair Play-valmentajan tunnustus Jouni Hartikainen/WJK
         vuoden Kaikki Pelaa-valmentajan tunnustus Jaakko Hytönen/VesU
2005 vuoden valmentaja Jarmo Korhonen/JIPPO
         vuoden tunnustus Esa Koponen/ToU
         vuoden Fair Play-valmentajan tunnustus Riikka Kontturi/Yllätys
         vuoden Kaikki Pelaa-valmentajan tunnustus Vesa Vainio/KiuPa
2004 vuoden valmentaja Ari Seppälä/KuPS
         vuoden Kaikki Pelaa-valmentaja/Petri Huttunen/PK-37
         vuoden Fair Play-valmentaja Juha Hieta/JIPPO
         vuoden erityismaininta Juha Malinen/KuPS
2003 Ari Leinonen/SiPS tunnustus - Matti Soininen/NiemU
2002 Jorma Immonen/Warkaus JK
2001 Raimo Kumpulainen/Klubi-36
2000 Reino Leppänen/Ratanat tunnustus - Esa Sormunen/PoPS-78

PIIRIN PELAAJAPALKINNOT
2016 Tony Mbindyo/KuPS, Venla Penttilä/FC Hertta, Saara Ruotsalainen/Klubi-36
2015 Taneli Hämäläinen/KuPS, Saana Hartikainen/Pallokissat, Riina Turpeinen/Klubi-36
2014 Eetu Pellikka/KuPS, Emmi-Lotta Kauppila/Pallokissat, Elina Madetoja/Klubi-36
2013 Joona Hiltunen/LehPa, Aada Tolvanen/Pallokissat, Iines Lehkonen/Pallokissast
2012 Sebastian Verger/KuPS, Iida Laakkonen/SiPS, Aino Kröger/WJK
2011 Jere Tuovinen/KuPS, Aatu Laatikainen/KuPS, Reetta Räisänen/SiPS, Jasmin Miettinen/SiPS
2010 Juuso Pöyhönen/KuPS, Sami Juvonen/KuPS, Erika Winter/Klubi-36, Anni Havukainen/Pallokissat
2009 Jere Pehkonen/PK-37, Jerry Voutilainen/KuPS, Emilia Iskanius/Klubi-36, Katariina Naumanen/KMF-j
2008 Topi Sormunen/JIPPO-j, Riku Kekäläinen/KuPS, Marjukka Mikkonen/Klubi-36, Emilia Iskanius/Klubi-36
2007 Sami Räsänen/KuPS, Henri Väätäinen/KuPS, Tiina Vatanen/KMF (JIPPO-j), Janni Mönkkönen/KMF-j
2006 Lauri Dalla Valle/JIPPO, Atte Hoivala/KuPS, Minna Kiiski/KMF, Ninni Berg/KMF
2005 Anton Mustonen/KuPS, Johannes Mononen/JIPPO, Mirkka Pylkkänen/KMF, Eriikka Lyytinen/ToU
2004 Oskari Naakka/KuPS, Jesse Miettinen/KuPS, Emma Juntunen/Klubi-36, Henna Tirkkonen/KMF
2003 Harri Penttilä/KuPS, Dima Klimov/WJK, Petri Niskanen/KuPS, Anna Auvinen/SaPa, Johanna Halonen/KMF
2002 Jussi Heikelä/KuPS, Eetu Koponen/KuPS, Roope Kekäläinen/KuPS, Neea Berg/KMF, Miia Mielonen/Klubi-36
2001 Juha Lehtonen/KuPS, Jari Pietiläinen/KuPS, Mirka Koskinen/KMF, Henna Manninen/KMF'
2000 Kalle Sormunen/JiiPee, Samuli Kokkonen/KuPS, Tuomas Hippi/KuPS, Hanna Houtsonen/KMF,
         Henna Kuronen/WP-35
1999 Anssi Koponen/Ratanat, Jari Partanen/KuPS, Marko Kivilä/KuPS, Riikka Pehkonen/KMF, Nelli Berg/KMF
1998 Antti Talvinen/NP-H, Roni Helmi/KuPS, Pasi Mikkonen/KuPS, Minna Pentikäinen/KMF, Outi Houtsonen/KMF
1997 Jarkko Porokka/KuPS, Turo Mönkkönen/KuPS, Marko Kurikka/KuPS, Jonna Mononen/Klubi-36
1996 Timo Mikkonen/KuPS, Heikki Kettunen/LehPa, Pietari Holopainen/KuPS, Saija Raatikainen/KMF, 
          Johanna Liukkonen/WP-35
1995 Toni Kinnunen/KuPS, Ilja Venäläinen/KuPS, Jukka Savolainen/KuPS, Heli Julkunen/KMF, Riikka Koskinen/KMF
1991 Jere Korhonen/KuPS, Janne Pieviläinen/KuPS,
1990 Pasi Sirkka/KuPS, Tommi Antikainen/KuPS

KOLMOSEN FAIR PLAY
2016 jätettiin huomioimatta (Keski-Suomi)
2015 Kings SC
2014 jätettiin huomioimatta (Keski-Suomi)
2013 jätettiin huomioimatta (Keski-Suomi)
2012 SC Riverball
2011 SiPS
2010 KeuPa (Keski-Suomi) - ei palkittu
2009 SC KuFu-98
2008 SC Riverball & Warkaus JK/2
2007 JIPPO/2
2006 Zulimanit
2005 KiuPa & PK-37/1
2004 KiuPa
2003 KiuPa
2002 SaPa
2001 SiPS
2000 KiuPa
1999 KiuPa
1998 KiuPa
1997 JuPy
1996 KiuPa

KOLMOSEN MAALINTEKIJÄ
2016 Teemu Leskinen/PK-37
2015 Samu Vidgren - PK-37
2014 jätettiin huomioimatta (Keski-Suomi)
2013 jätettiin huomioimatta (Keski-Suomi)
2012 Juha-Antti Rissanen - SiPS
2011 Jaakko Ahokas - JPS (Keski-Suomi) - ei palkittu
2010 Tuomo Temonen - ViPa (Keski-Suomi) - ei palkittu
2009 Toni Tanninen - SC Riverball
2008 Jaakko Pulkkinen - Zulimanit
2007 Jaakko Pulkkinen - Zulimanit
2006 Raino Harinen - JoPS
2005 Jaakko Pulkkinen - Zulimanit
2004 Jaakko Pulkkinen - Zulimanit
2003 Tomi Airaksinen - SiPS
2002 Tomi Airaksinen - SiPS
2001 Tomi Airaksinen - SiPS
2000 Hannu Luttinen - KiuPa & Tero Tahvanainen - Ratanat
1999 Hannu Luttinen - KiuPa
1998 Pasi Iskanius - JiiPee
1997 Jari Pennanen - WP-35
1996 Hannu Luttinen - KiuPa

NELOSEN FAIR PLAY
2016 KuKi
2015 KuKi
2014 Kings SC
2013 Raiku
2012 Yllätys
2011 SoU
2010 Yllätys
2009 Yllätys
2008 RautU
2007 SawU
2006 Raiku
2005 LiPa
2004 LiPa
2003 KuKi
2002 Raiku
2001 JuPS
2000 NP-H
1999 LaPa-95
1998 Raiku
1997 TUURA
1996 Raiku
1995 Raiku
1994 Raiku
1993 JuPy
1992 WP-35
1990 Kerho-7

NELOSEN MAALINTEKIJÄ
2016 Juuso Hartikainen - KuKi
2015 Juuso Liukkonen - SaPa
2014 Simo Sirviö - Kings SC
2013 Ville Rautio - Warkaus JK
2012 Jari Partanen - KuKi
2011 Jari Partanen - KuKi
2010 Harri Pesonen - FC Pogosta
2009 Joel Hämäläinen - MPR
2008 Janne Väätäinen - ToU
2007 Janne Väätäinen - ToU
2006 Jonne Räisänen - KuKi
2005 Toni Tanninen - Riverball
2004 Juho Kouvalainen - PK-37/2
2003 Jarmo Kauppinen - AC BARCA
2002 Jari Tiihonen - HuPa
2001 Jarno Kauhanen - SuPa
2000 Sami Airaksinen - SiPS
1999 Tero Saksman - LiPa
1998 Toni Heiskanen - PK-37/2

VIITOSEN FAIR PLAY
2016 PuPa
2015 RautU
2014 PoPS-78 ja ToU/A
2013 FC Nurmes
2012 HuPa
2011 KiuPa
2010 E-KI
2009 KarTe
2008 FC Pogosta
2007 FC Pogosta
2006 FC Nurmes
2005 FC Nurmes
2004 PieFu
2003 KallSi
2002 FC Eagles
2001 FC Pogosta

VIITOSEN MAALINTEKIJÄ
2016 Olli Oravainen - AC BARCA
2015 Petteri Päivinen - LehPa/2
2014 Juha Airaksinen - NP-H
2013 Samuli Antikainen - KJK
2012 Henri Kumpulainen - KiuPa
2011 Mikko Pakarinen - LiPa/2
2010 Jouni Jokinen - FC Tarzan
2009 Samuli Antikainen - KJK
2008 Antti Kähärä - SaPa
2007 Harri Pesonen - FC Pogosta
2006 Sami Haukka - RautU ja Juha-Pekka Pakarinen - ToU
2005 Sami Haukka - RautU
2004 Sami Haukka - RautU
2003 Sami Haukka - RautU
2002 Sami Haukka - RautU
2001 Kimmo Voutilainen - PoPS-78
2000 Sami Haukka - RautU & Mika J.Mustonen - F.C. Rebels

JKKI/40 MAALINTEKIJÄ
2016 ei huomioitu
2015 ei huomioitu
2014 ei huomioitu
2013 Kai Koponen - LehPa
2012 Sergei Orlov - Veterok (Venäjä) - ei palkittu
2011 Aleksei Sokolov - Veterok (Venäjä) - ei palkittu
2010 Risto Karjalainen - Riverball

NAISTEN KOLMOSEN MAALINTEKIJÄ
2016 ei huomioitu
2015 ei huomioitu
2014 sarjaa ei pelattu
2013 ei huomioitu
2012 Tiia Tarsa - FC Hertta
2011 Suvi Toivo - JyPK/3 (Keski-Suomi) - ei palkittu
2010 Saara Mänttäri - WJK

VUODEN NUORISOTOIMINTA
2007 poistuu palkittavista
2006 tunnustukset JIPPO ja OuPa
2005 tunnustukset KiuPa ja PK-37
2004 tunnustukset Klubi-36, PK-37, KMF, SiPS, KuPS
2003 KuPS - SiPS - PK-37 tunnustus - JuPy
2002 KuPS tunnustus - FC Pogosta
2001 KuPS tunnustus - PK-37
2000 KuPS tunnustus - KMF, SiPS
1999 KuPS tunnustus - WP-35, WTP, OuPa
1998 KuPS tunnustus - JuPy, ToU
1997 KuPS tunnustus - JiiPee, Klubi-36
1996 KuPS tunnustus - Yllätys, SuPa
1995 KuPS tunnustus - Ratanat, SiPS
1994 KuPS
1993 KuPS
1992 KuPS
1991 KuPS
1990 KuPS
1989 KuPS

VUODEN OLOSUHDETEKO
2016 Heinäveden kunta "tekonurmikenttä"
2015 ei huomioitu
2014 Pieksämäen kaupunki "Hiekanpään tekonurmikenttä"
2013 Kiuruveden kaupunki "Kuorevirran tekonurmikenttä"
          Joensuun Kaupunki "Mehtimäen tekonurmikenttä"
          Varkauden kaupunki "Keskuskentän tekonurmikenttä"
2012 Iisalmen kaupunki "Kankaan Liikuntapuisto"
         Ylämyllyn Yllätys "Paloaukean tekonurmikenttä"
2011 Toivalan Urheilijat "Tanhulan kenttä"
2010 ei valittu
2009 Siilinjärven kunta "Ahmon tekonurmi"
2008 Siilinjärven Palloseura "Seuran oma kuplahalli"
2007 ei valittu
2006 Joensuun kaupunki "Koillispuiston tekonurmi"
2005 Pohjois-Savon Jalkapallosäätiö "Kuopion Jalkapallostadion"
2004 ei valittu
2003 Pallo-Kerho 37, PAVE, Klubi-36 "Haukiniemen huoltorakennus"
2002 Iisalmen kaupunki "Jalkapallohalli"
2001 Varkauden kaupunki ”Keskuskenttä kuntoon”
2000 Iisalmen kaupunki ”Kangaslammin pelialue” 
         Lehmon Urheilukeskus ”Paras kenttä - Yleisöäänestyksen voittaja”
1999 ei valittu
1998 Savon Pallo ”Juniorien harjoituskenttä”
        FC Ahmo tunnustus- ”Kyläkenttä”

VUODEN FUTSAL-TUNNUSTUS
2016 WJK Juniorit "C15 SM"
2015 ei huomioitu
2014 Soccer Club Riverball
2013 Soccer Club Riverball
2012 Polvijärven Palloseura-78
2011 Jalkapalloseura FC Hertta
2010 Lehmon Pallo-77
2009 Siilinjärven Palloseura

VUODEN SEURAKANNATTAJA
2008 poistuu valittavista
2007 Jussi Lonka/John Long Team "Jalakapallo-Peijjaiset"
2006 Ari Lahti
2005 ei valittu
2004 Banzai - KuPS:n Kannattajat

VUODEN TAITOSEURA
2016 Pallo-Kerho 37
2015 Pallo-Kerho 37
2014 Ylämyllyn Yllätys
2013 Kuopion Palloseura
2012 Pallokissat