Valiokunnat, jaostot ja työryhmät

Erotuomarivaliokunta
Styrbjörn Oskarsson, puheenjohtaja 
Hannu Kettunen
Matti Heininen
Johan Holmqvist
Petteri Kari 
Anri Saarivainio
Esittelijä: Jouni Hyytiä
* Valiokunnan kokoonpano täydentyy

Futsaltyöryhmä
Tom Nevanpää, puheenjohtaja
Matti Anttonen, jäsen
Kirsi Nummela, jäsen(FLS)
Kalle Huusko, jäsen
Esittelyvastuut:
-Jyrki Filppu(futsalpäällikkö, maajoukkuetoiminta)
-Mikko Aitkoski (asiantuntija, seuralisenssit)
-Kerkko Huhtanen (asiantuntija, urheilutoiminta)
-Jouni Pihlaja (asiantuntija, kilpailut)
-Anssi Lahtinen(asiantuntija, erotuomarit)
-Mikko Laitinen (asiantuntija, markkinointi)
-Panu Autio (asiantuntija, JPY)
* Työryhmän kokoonpano täsmentyy

HatTrick -työryhmä 
Kaarlo Kankkunen, puheenjohtaja 
Tom Nevanpää
Mervi Katainen
Virpi Murtola
Raine Nieminen
Joakim Strand
Kaj Wiander
Esittelijä: Tero Auvinen
 
HatTrick-työryhmän alajaos: Pääsarjojen ja stadioneiden olosuhdetyöryhmä:
* Työryhmän kokoonpano täsmentyy 
 
Kilpailutyöryhmä
Ville Salonen, puheenjohtaja
Anders Åström
Mariet Louhento
Olli Tuominen
Maija Saari
Timo Marjamaa (asiantuntijajäsen)
Esittelijä: Pekka Soini
 
Kurinpitovaliokunta
Markus Manninen, puheenjohtaja
Johanna Karvinen, varapuheenjohtaja
Kurt Grönlund
Kari Luokkala
Annariina Seppä
Mikko Vuorela
 
Alueelliset kurinpito- ja vastalauseasioita käsittelevät työryhmät:
 

Eteläinen:
Puheenjohtaja: Kurt Grönlund
Jäsenet:
Janne Grönman
Laura Linnavirta
Kaj Björqvist
Olli Kansikas
Anu Jokela 

Läntinen: 
Puheenjohtaja: Hannu Laakso 
Jäsenet
Juho Juusela 
Teresa Laine-Puhakainen 
Harri Moilanen 
Verneri Salminen
Roosa Tuomi

Itäinen:
Puheenjohtaja: Ilkka Vainikka
Jäsenet:
Juha Tamminen
Johanna Itkonen
Ari Niskanen
Pauliina Korhonen
Jouko Kervinen

Pohjoinen:
Puheenjohtaja: Veikko Pyyny
Jäsenet:
Aija Happonen
Satu Miettunen 
Heikki Kerkelä 
Esko Hakola 
Jussi Ylönen

Lääkintätyöryhmä
Tommi Vasankari, puheenjohtaja
Tuomas Brinck
Olli Heinonen
Heikki Kinnunen
Pippa Laukka
Lauri Alanko
Christina Forssell
Jukka-Pekka Koskela (asiantuntijajäsen)
Jari Pylvänäinen (asiantuntijajäsen)
Jari-Pekka Keurulainen (asiantuntijajäsen)
Einari Kurittu (asiantuntijajäsen)
Esittelijä: Sanna Pirhonen
 
Miesten Ykkösen ja Naisten Liigan lisenssikomitea 
Petri Salminen, puheenjohtaja
Juha Laitinen, varapuheenjohtaja
Helena Lamminen
Leena Mäkipää
Tiina Raninen
Esittelijä: Mikko Aitkoski
 
Respect-työryhmä 
Kaarlo Kankkunen, puheenjohtaja
Jarmo Kuusisto, varapuheenjohtaja & ansiomerkkijaoksen puheenjohtaja 
Christina Forssell 
Kari Uotila 
Jukka Vakkila
Markku Lehtola
Risto Pouttu
Sari Tuunainen
Petra Manninen (ansiomerkkijaoksen jäsen)
Juha Niemelä (Hall of Fame)
Timo Walden (asiantuntija)
Ulla Kaasinen (asiantuntija)
Markus Juhola (asiantuntija, pelaajat)
Jouni Koivuniemi (asiantuntija, alueet)
Jouni Pihlaja (asiantuntija, Futsal)
Esittelijä: Joonas Vauhkonen
 
UEFA- ja liigalisenssikomitea
Juha Laitinen, puheenjohtaja
Jukka Ala-Mello, varapuheenjohtaja
Tommi Grönlund
Antti Heinola
Esa Kailiala
Olli Latola
Hilla Marjoranta
Annu Tamminen 
Esittelijä: Mikko Aitkoski
 
Valitusvaliokunta
Jari Karppinen, puheenjohtaja 
Matti Reinikainen, varapuheenjohtaja 
Riitta Hanganpää 
Olli Paasio 
Mika Väyrynen 
Sihteeri: Kirsi Rautio
 
Vastalauselautakunta 
Pekka Niskanen, puheenjohtaja 
Esko Manninen, varapuheenjohtaja 
Matti Peltomäki 
Jaana Kuusilehto 
Esittelijä: Hannu Laakso
 
Ehdollepanotoimikunta
Stig Nygård, puheenjohtaja
Kimmo J. Lipponen 
Auli Pitkänen
Raimo Sarajärvi
Merja Soosalu
Arto Havo (varajäsen)
Jarmo Kivikunnas (varajäsen)
 
Fanimo Oy
Marco Casagrande, toimitusjohtaja
Aimo Moisander, hallituksen pj 
Jarmo Kivikunnas 
Leevi Parsama
Mikko Varis, operatiivinen johtaja