Alueelliset ja valtakunnalliset kehitysryhmät

Valtakunnalliset kehitysryhmät muodostuvat alueellisten kehitysryhmien puheenjohtajista ja esittelijöistä (1+1/alue), liittohallituksen nimeämästä edustajasta ja toiminnon johtajasta. 
 
Hallituksen edustajat ja valtakunnallisten kehitysryhmien puheenjohtajat:
 
Urheilutoiminta: puheenjohtaja Aki Hyryläinen, hallituksen edustaja Tom Nevanpää
Seurapalvelut: puheenjohtaja ja hallituksen edustaja Ari Murtonen
Kilpailutoiminta: puheenjohtaja Ville Salonen, hallituksen edustaja Mariet Louhento
 
 
Alueellisten kehitysryhmien jäsenvalinnoissa noudatetaan liittohallituksen 15.8.2016 tekemän päätöksen mukaisesti vähintään 25 % miehiä ja naisia -periaatetta.
 

Alueelliset kehitysryhmät 2021:

URHEILUTOIMINTA:
 
Eteläinen:
Puheenjohtaja: Janne Hyppönen, FC KTP Juniorit
Jäsenet:
Outi Alakurtti Ponnistus
Panu Autio GFT
Sixten Boström PK-35
Kimmo Eronen VJS
Marko Honkanen KäPa
Elina Kuronen FC Espoo
Jukka Koskinen FC Reipas
Kari Laukkanen FC Honka
Noora Mikola HJK
Esittelijä: Mikko Eskelinen
 
Läntinen:
Puheenjohtaja: Tomi Virta KPV
Jäsenet:
Essi Helander MuSa
Jyri Hietaharju SJK-juniorit
Kimmo Hörkkö Pallo-Iirot
Merja Jalasto FC Nokia
Annika Leminen FC Sport
Jussi-Pekka Penttinen ACE
Janne Räsänen Ilves
Jukka Talja KaaPo
Ilkka Virtanen SalPa
Esittelijä: Sami Nikkola koulutuspäällikkö
 
Itäinen:
Puheenjohtaja: Ari Laiho JJK
Jäsenet:
Matti Silvennoinen Komeetat
Mari Kokkonen MP
Minna Porrassalmi Huima
Esa Pekonen KuPS
Pekka Niskanen Pallokissat
Veli-Matti Suoranta PEPO
Maru Grönroos SC Riverball
Esittelijä: Sami Ristilä koulutuspäällikkö
 
Pohjoinen:
Puheenjohtaja Jari Jäväjä Oulu
Jäsenet
Jani Paananen HauPa
Jukka Dunder ONS
Liisa-Maija Rautio RoPS (>siirtynyt toiselle alueelle >uusi henkilö nimeämättä)
Aleksi Tanner RoPS
Jarmo Anttonen KajHa
Mikko Väänänen Ajax Sarkkiranta
Markus Heikkinen ACO/OLS
Elsa Heikkilä ONS
Johanna Raappana HauPa
Esittelijä Ari Härkönen + Juha Malinen (aluevalmennuskeskusasiat)
 
SEURAPALVELUT:
 
Eteläinen:
Puheenjohtaja: Petteri Vartiainen EPS
Jäsenet:
Niklas Busk EIF
Riikka Korhonen FC Kirkkonummi
Mika Kottila I-HK
Jari Kurittu JäPS
Pirkko Itälä KJP
Timo Muurinen HJK
Juha-Pekka Partanen FC POHU
Reetta Peltonen PKKU
Mikko Taivassalo FC Espoo
Keijo Uutela FC Kuusysi
Nina Åberg NuPS
Esittelijä: Taneli Haara
 
Läntinen:
Puheenjohtaja: Kari Pansio Ilves
Jäsenet:
Leena Allen TPS Juniorijalkapallo
Ann-Christine Grönholm VIFK
Hannu Huilla SJK-juniorit
Marika Huurre TuNL
Jukka Kastelvuo MadMax
Jani Kujanpää FC Sport
Tommi Laitila HJS
Pasi Lehtonen Pallo-Iirot
Heidi Matinlassi FF Jaro
Mikko Ojapelto LLuja
Esittelijä: Janne Koivisto seurakehityspäällikkö
 
Itäinen:
Puheenjohtaja: Ismo Loukoila MP
Jäsenet:
Ilkka Laakso Komeetat
Kirsi Nummela KaDy
Jari Koistinen KuPS
Laura Härkönen JJK
Timo Koljonen PEPO
Satu Oksanen SaPa
Mikko Hallikainen LehPa
Esittelijä: Jaakko Pulkkinen seurakehityspäällikkö
 
Pohjoinen:
Puheenjohtaja Lasse Miettunen Oulu
Jäsenet
Maria Lehto FTK
Taru Romppainen FC Santa Claus-j
Markku Kohonen HauPa
Tommi Huttunen KaPa
Petri Kinnunen FC Ylivieska
Petri Jaatinen RoPS
Arttu Kauppinen Ajax Sarkkiranta
Maarit Pulkkinen PS Kemi
Esittelijä Esa Saajanto
 
KILPAILU- JA EROTUOMARITOIMINTA:
 
Eteläinen:
Puheenjohtaja: Esko Manninen FC POHU
Jäsenet:
Mikael Airava HIFK
Jan-Peter Aravirta HEK
Mikko Hyppönen PPJ
Emma Järvinen TiPS
Nina Lehtonen IF Gnistan
Teemu Savukoski NJS
Vesa Stenroos KJP
Sebastian Söderholm VJS
Maria Virolainen FC Kontu
Esittelijä: Risto Rissanen
 
Läntinen:
Puheenjohtaja: Olli Tuominen KaaPo
Jäsenet:
Juha Helander MuSa
Merja Kaunisvaara FC Halikko
Kimmo Kosunen Valkeakosken EK
Hanna Metsälä FC Seinäjoki/Sepsi-78
Marko Salo FC Kiisto
Kimmo Sulonen FC Nokia
Liena Valo Lapuan Virkiä
Jarkko Westerlund FC Jazz
Esittelijä: Mikael Westerback kilpailupäällikkö
 
Itäinen:
Puheenjohtaja: Ari Niskanen JIPPO
Jäsenet:
Annukka Manninen Ri-Pa
Vesa Vainio KiuPa
Santtu Keto Keski-Suomen ETK
Mika Etelälahti FCV
Arja Mertanen ToU
Paavo Komppa FS Feeniks
Antti Kuismala MP
Esittelijä: Timo Onatsu kilpailupäällikkö
 
Pohjoinen:
Puheenjohtaja Esko Hakola OEK
Jäsenet
Kalle Huusko FC Kemi
Janne Kuustie LiKi
Tatu Korkalainen FC PaKa
Petra Körkkö HauPa
Kari Puranen HauPa
Pirkko Gyldén RoPS
Tuomas Lantto TP-47
Esittelijä Mira Pyhälä