Valiokunnat, jaostot ja työryhmät

Erotuomarivaliokunta
Styrbjörn Oskarsson, puheenjohtaja 
Hannu Kettunen, varapuheenjohtaja
Kirsi Heikkinen 
Matti Heininen
Juha Hirviniemi
​Anu Jokela 
Petteri Kari 
Esittelijä: Jouni Hyytiä

Futsaltyöryhmä
Kari Taira, puheenjohtaja (Vaasa)
Ilkka Koskinen, varapuheenjohtaja (Tampere)
Merja Kaunisvaara (Länsi-Suomi)
Hans Stubbe (Uusimaa)
Tero Kelhälä (Keski-Suomi)
Kirsi Nummela
Mikko Aitkoski (asiantuntija)
Jouni Pihlaja (asiantuntija)
Esa Markkanen (asiantuntija, liigayhdistys)
Esittelijä: Jyrki Filppu

HatTrick -työryhmä 
Kaarlo Kankkunen, puheenjohtaja 
Tom Nevanpää, varapuheenjohtaja
Mervi Katainen
Marja Lipponen 
Raine Nieminen
Kaj Wiander
Esittelijä: Tero Auvinen
 
Kilpailutyöryhmä
Ville Salonen, puheenjohtaja
Anders Åström (Vaasa)
Mariet Louhento
Olli Tuominen
Maija Saari
Timo Marjamaa (asiantuntijajäsen)
Esittelijä: Pekka Soini
 
Kurinpitovaliokunta
Markus Manninen, puheenjohtaja
Johanna Karvinen, varapuheenjohtaja
Kurt Grönlund
Kari Luokkala
Essi Puistonen
Mikko Vuorela
 
Alueelliset kurinpito- ja vastalauseasioita käsittelevät työryhmät:
 

Eteläinen:
Puheenjohtaja: Kurt Grönlund
Jäsenet:
Janne Grönman
Laura Linnavirta
Kaj Björqvist
Olli Kansikas
Anu Jokela 

Läntinen: 
Puheenjohtaja: Hannu Laakso 
Jäsenet
Juho Juusela 
Teresa Laine-Puhakainen 
Harri Moilanen 
Verneri Salminen
Roosa Tuomi

Itäinen:
Puheenjohtaja: Ilkka Vainikka
Jäsenet:
Juha Tamminen
Johanna Itkonen
Ari Niskanen
Pauliina Korhonen
Jouko Kervinen

Pohjoinen:
Puheenjohtaja: Veikko Pyyny
Jäsenet:
Sanna Tikkanen 
Satu Miettunen 
Heikki Kerkelä 
Esko Hakola 
Jussi Ylönen

Lääkintätyöryhmä
Tommi Vasankari, puheenjohtaja
Tuomas Brinck, varapuheenjohtaja
Olli Heinonen
Heikki Kinnunen
Pippa Laukka
Lauri Alanko
Christina Forssell
Jukka-Pekka Koskela (asiantuntijajäsen)
Jari Pylvänäinen (asiantuntijajäsen)
Jari-Pekka Keurulainen (asiantuntijajäsen)
Einari Kurittu (asiantuntijajäsen)
Esittelijä: Sanna Pirhonen
 
Pääsarjojen olosuhdetyöryhmä
Raimo Sarajärvi, puheenjohtaja
Mikko Aitkoski
Hexi Arteva
Marco Casagrande
Tomi Erola
Johanna Itkonen
Timo Marjamaa
Antti Uusitalo
Esittelijä: Tero Auvinen
 
Miesten Ykkösen ja Naisten Liigan lisenssikomitea 
Petri Salminen, puheenjohtaja
Juha Laitinen (varapuheenjohtaja)
Esa Kailiala
Helena Lamminen
Leena Mäkipää
Tiina Raninen
Esittelijä: Mikko Aitkoski
 
Respect-työryhmä 
Kaarlo Kankkunen, puheenjohtaja
Jarmo Kuusisto, varapuheenjohtaja & ansiomerkkijaoksen puheenjohtaja (Tampere)
Christina Forssell (Helsinki)
Ulla Kaasinen (Uusimaa)
Juha Niemelä (Tampere)
Antti Niemi (Helsinki)
Risto Pouttu (Keski-Pohjanmaa)
Kari Uotila (Uusimaa)
Timo Walden (asiantuntija)
Petra Manninen (ansiomerkkijaoksen jäsen, Keski-Pohjanmaa)
Sari Tuunainen
Markku Lehtola
Jukka Vakkila
Esittelijä: Joonas Vauhkonen
 
UEFA- ja liigalisenssikomitea
Juha Laitinen, puheenjohtaja
Jukka Ala-Mello
Tommi Grönlund
Antti Heinola
Olli Latola
Hilla Marjoranta
Esittelijä: Mikko Aitkoski
 
Valitusvaliokunta
Jari Karppinen, puheenjohtaja (Uusimaa)
Matti Reinikainen, varapuheenjohtaja (Itä-Suomi)
Riitta Hanganpää (Helsinki)
Olli Paasio (Tampere)
Mika Väyrynen (Uusimaa)
Sihteeri: Kirsi Rautio
 
Vastalauselautakunta 
Pekka Niskanen, puheenjohtaja (Kaakkois-Suomi)
Esko Manninen, varapuheenjohtaja (Helsinki)
Matti Peltomäki (Tampere)
Jaana Kuusilehto (Satakunta)
Esittelijä: Hannu Laakso
 
Ehdollepanotoimikunta
Kimmo J. Lipponen 
Stig Nygård
Auli Pitkänen
Raimo Sarajärvi
Merja Soosalu
Arto Havo (varajäsen)
Jarmo Kivikunnas (varajäsen)
 
Fanimo Oy
Marco Casagrande, toimitusjohtaja
Aimo Moisander, hallituksen pj (Turku)
Jarmo Kivikunnas (Keski-Suomi)
Leevi Parsama
Mikko Varis, operatiivinen johtaja