Alueelliset ja valtakunnalliset kehitysryhmät

Valtakunnalliset kehitysryhmät muodostuvat alueellisten kehitysryhmien puheenjohtajista ja esittelijöistä (1+1/alue), liittohallituksen nimeämästä edustajasta sekä kunkin strategisen valinnan valtakunnallisesta vastuuhenkilöstä. Valtakunnallisen kehitysryhmän puheenjohtajan ja esittelijän sekä liittohallituksen nimeämän edustajan nimeää liittohallitus.
 
Alueellisten kehitysryhmien jäsenvalinnoissa noudatetaan liittohallituksen 15.8.2016 tekemän päätöksen mukaisesti vähintään 25 % miehiä ja naisia -periaatetta.

Alueelliset kehitysryhmät 2020:

URHEILUTOIMINTA:
 
Eteläinen:
Puheenjohtaja: Janne Hyppönen, FC KTP Juniorit
Jäsenet:
Outi Alakurtti Ponnistus
Panu Autio GFT
Sixten Boström PK-35
Kimmo Eronen VJS
Marko Honkanen KäPa
Elina Kuronen FC Espoo
Jukka Koskinen FC Reipas
Kari Laukkanen FC Honka
Noora Mikola HJK
Esittelijä: Mikko Eskelinen
 
Läntinen:
Puheenjohtaja: Tomi Virta KPV
Jäsenet:
Essi Helander MuSa
Jyri Hietaharju SJK-juniorit
Kimmo Hörkkö Pallo-Iirot
Merja Jalasto FC Nokia
Annika Leminen FC Sport
Jussi-Pekka Penttinen ACE
Janne Räsänen Ilves
Jukka Talja KaaPo
Ilkka Virtanen SalPa
Esittelijä: Sami Nikkola koulutuspäällikkö
 
Itäinen:
Puheenjohtaja: Ari Laiho JJK
Jäsenet:
Matti Silvennoinen Komeetat
Mari Kokkonen MP
Minna Porrassalmi Huima
Esa Pekonen KuPS
Pekka Niskanen Pallokissat
Veli-Matti Suoranta PEPO
Maru Grönroos SC Riverball
Esittelijä: Sami Ristilä koulutuspäällikkö
 
Pohjoinen:
Puheenjohtaja Jari Jäväjä Oulu
Jäsenet
Jani Paananen HauPa
Jukka Dunder ONS
Liisa-Maija Rautio RoPS
Aleksi Tanner RoPS
Jarmo Anttonen KajHa
Mikko Väänänen Ajax Sarkkiranta
Markus Heikkinen ACO/OLS
Elsa Heikkilä ONS
Johanna Raappana HauPa
Esittelijä Ari Härkönen + Juha Malinen (aluevalmennuskeskusasiat)
 
SEURAPALVELUT:
 
Eteläinen:
Puheenjohtaja: Petteri Vartiainen EPS
Jäsenet:
Niklas Busk EIF
Riikka Korhonen FC Kirkkonummi
Mika Kottila I-HK
Jari Kurittu JäPS
Pirkko Itälä KJP
Timo Muurinen HJK
Juha-Pekka Partanen FC POHU
Reetta Peltonen PKKU
Mikko Taivassalo FC Espoo
Keijo Uutela FC Kuusysi
Nina Åberg NuPS
Esittelijä: Taneli Haara
 
Läntinen:
Puheenjohtaja: Kari Pansio Ilves
Jäsenet:
Leena Allen TPS Juniorijalkapallo
Ann-Christine Grönholm VIFK
Hannu Huilla SJK-juniorit
Marika Huurre TuNL
Jukka Kastelvuo MadMax
Jani Kujanpää FC Sport
Tommi Laitila HJS
Pasi Lehtonen Pallo-Iirot
Heidi Matinlassi FF Jaro
Mikko Ojapelto LLuja
Esittelijä: Janne Koivisto seurakehityspäällikkö
 
Itäinen:
Puheenjohtaja: Ismo Loukoila MP
Jäsenet:
Ilkka Laakso Komeetat
Kirsi Nummela KaDy
Jari Koistinen KuPS
Laura Härkönen JJK
Timo Koljonen PEPO
Satu Oksanen SaPa
Mikko Hallikainen LehPa
Esittelijä: Jaakko Pulkkinen seurakehityspäällikkö
 
Pohjoinen:
Puheenjohtaja Lasse Miettunen Oulu
Jäsenet
Maria Lehto FTK
Taru Romppainen FC Santa Claus-j
Markku Kohonen HauPa
Tommi Huttunen KaPa
Petri Kinnunen FC Ylivieska
Petri Jaatinen RoPS
Arttu Kauppinen Ajax Sarkkiranta
Maarit Pulkkinen PS Kemi
Esittelijä Esa Saajanto
 
KILPAILU- JA EROTUOMARITOIMINTA:
 
Eteläinen:
Puheenjohtaja: Esko Manninen FC POHU
Jäsenet:
Mikael Airava HIFK
Jan-Peter Aravirta HEK
Mikko Hyppönen PPJ
Emma Järvinen TiPS
Nina Lehtonen IF Gnistan
Teemu Savukoski NJS
Vesa Stenroos KJP
Sebastian Söderholm VJS
Maria Virolainen FC Kontu
Esittelijä: Risto Rissanen
 
Läntinen:
Puheenjohtaja: Olli Tuominen KaaPo
Jäsenet:
Juha Helander MuSa
Merja Kaunisvaara FC Halikko
Kimmo Kosunen Valkeakosken EK
Hanna Metsälä FC Seinäjoki/Sepsi-78
Marko Salo FC Kiisto
Kimmo Sulonen FC Nokia
Liena Valo Lapuan Virkiä
Jarkko Westerlund FC Jazz
Esittelijä: Mikael Westerback kilpailupäällikkö
 
Itäinen:
Puheenjohtaja: Ari Niskanen JIPPO
Jäsenet:
Annukka Manninen Ri-Pa
Vesa Vainio KiuPa
Santtu Keto Keski-Suomen ETK
Mika Etelälahti FCV
Arja Mertanen ToU
Paavo Komppa FS Feeniks
Antti Kuismala MP
Esittelijä: Veijo Vainikka kilpailupäällikkö
 
Pohjoinen:
Puheenjohtaja Esko Hakola OEK
Jäsenet
Kalle Huusko FC Kemi
Janne Kuustie LiKi
Tatu Korkalainen FC PaKa
Petra Körkkö HauPa
Kari Puranen HauPa
Riikka Ylitalo ONS
Tuomas Lantto TP-47
Esittelijä Mira Pyhälä
 
Valtakunnalliset kehitysryhmät 2020- vahvistetaan Palloliiton hallituksen kokouksessa 25.6.2020.