Seuratoimijan valmennusohjelma SPL1 alkoi

Seuratoimijan valmennusohjelma SPL1:n kuudes vuosikurssi käynnistyi Urhea-kampuksella Helsingissä.

Seuratoimijakoulutus pidettiin Helsingissä.

Seuratoimijakoulutus pidettiin Helsingissä.

31.8.2022 klo 10:52

Koulutuksen aloitti 19 seuratoimijaa, jotka saivat päivän aikana johdattelua koulutuksen pääteemoihin kuten esim. seuran strategian toteutukseen ja viestintään, sekä tutkinnon tavoitteisiin ja sisältöihin. Jalkapallon perustehtävään eli jalkapallotoimintaan tutustuttiin KäPan Elite Youth Academyn ja Helsinki Football Academyn toiminnan esittelyn kautta. Valmennusohjelman seuraavat kolme lähijaksoa pidetään Eerikkilässä loka- ja marraskuussa sekä viimeinen lähijakso ensi vuoden helmikuussa. 

Seuratoimijan valmennusohjelma SPL1:n tavoitteena on kehittää seuratoimijan omaa seuratoiminnan- ja johtamisen osaamista sekä samalla uudistaa oman seuran tuloksellisuutta. Tutkinto on räätälöity  yhteistyössä Perho-liiketalousopiston kanssa jalkapalloseuran toimintaympäristöön, ja se antaa mahdollisuuden valita omiin työtehtäviin ja seuran tavoitteisiin parhaiten sopivan opetushallituksen hyväksymän tutkinnon osan (Strategiatyön johtaminen/Projektityön johtaminen tai Myynnin ja asiakashankinta tutkinnon osan). 

Valmennusohjelmaan valitut

Pekka Huikuri, Futisliiga johtaja, Ilves 
Marika Huurre, seurakoordinaattori, KaaPo 
Henri Karhunen, seuratyöntekijä, Ilves 
Tanja Kitinoja, seurasihteeri, TuPS 
Jari Kanth, toiminnanjohtaja, Kauklahden Pyrintö 
Anu Kääpä, junioripäällikkö, Pohjois-Espoon Ponsi 
Pekka Lagerblom, talenttivalmentaja, FC Espoo 
Otso Lepomäki, toiminnanjohtaja, Ylöjärven Ilves 
Lotta Liljeström, toiminnanjohtaja, Pargas IF 
Juha Pakarinen, kerho- ja harrastekoordinaattori, Ilves 
Aleksi Partanen, junioripäällikkö, KuPS 
Jouni Pitkänen, junioripäällikkö, KuPS 
Rami Prusila, ikäluokkatoim./palvelutuot., FC Honka 
Jari Rantanen, toiminnanjohtaja, Liedon Pallo 
Lauri Salovaara, seurakoordinaattori, RiPS 
Mikael Savolainen, Markkin. ja viestintä, KoiPS 
Åke Söderström, hallinto, FC KTP 
Ville Teräs, varapuheenjohtaja, PuiU 
Riikka Ylitalo, toiminnanjohtaja, ONS 

Lisää aiheesta

Seuraa meitä

Kaikki some-tilimme

Liity postituslistalle

Saat alennuksen Huuhkajien ja Helmareiden ottelulipuista. Lisäksi saat etuosto-oikeuden Huuhkajien ottelulippuihin sekä etuja Maajoukkueen verkkokauppaan.

Postituslistalle liittyminen

Pääyhteistyökumppanit