Maajoukkueet

Pelaajat ja joukkueet kesäkuussa pelattavaan Helmariturnaukseen on nimetty

Tärkeänä pelaaja-, valmentaja- ja erotuomarikoulutustapahtumana toimiva Helmariturnaus järjestetään Eerikkilässä 19.–22. kesäkuuta.

Helmariturnaus-pelaajat-juhlivat-maalia

Helmariturnaus

10.6.2022 klo. 11:18

Helmariturnaukseen pelaajavalinnat ovat tehneet Palloliiton tyttöjen aluevalmentajat pelaajatarkkailun perusteella. Tämän vuoden turnaukseen osallistuvat pelaajat ovat syntyneet vuonna 2008.  Turnauksessa toisistaan ottavat mittaa yhteensä kaksitoista alueellisesti jaettua joukkuetta. Joukkueet on nimetty tuttuun tapaan Helmareiden pelaajien mukaan.


 Tapahtumasta vastaava Juuso Kevari korostaa, että turnaus on myös esimerkiksi valmentajille tärkeä tapahtuma: 


 - Turnaus on pelaajatarkkailun kannalta todella tärkeä ja tästä alkaakin pelaajien polku kohti Helmareita. Lisäksi tapahtuma on hieno mahdollisuus lupaaville valmentajille kehittyä ja päästä osaksi laadukasta ja osaavaa valmennustiimiä. 


 Yleisö on tervetullut seuraamaan otteluita paikan päälle Eerikkilään. Lisäksi Helmariturnauksen finaalit näytetään suorana Palloliiton Youtube-kanavalla. B-lohkon finaali pelataan keskiviikkona 22.6. klo 11:00 ja A-lohkon finaali keskiviikkona 22.6. klo 12:40. Koko otteluohjelma löytyy turnaussivulta.  

Team Sällström
Ella-Maria Ervasti FC Espoo
Isa Schalin FC Honka
Nette Klingberg HJK
Matilda Korpela FC Honka
Salli Korpelainen FC Espoo
Elea N'Dure HJK
Rebecca Viljamaa HJK
Venla Talvitie FC Honka
Xiang Queenie Ziting FC Honka
Taika Auer JäPS
Jessi Sipilä PKKU
Lotta Hakola FC Peltirumpu
Minttu Latomäki FC Espoo
Jenna Tuovinen FC Honka
Sofia Eranka HJK
Jemina Kruus HJK
Stella Honkonen FC Honka
Juliet Herrala HJK
Inga Ek TiPS
Melissa Ahlroos JåPS 

Valmentajat
Linda Ruutu
Jami Vesaniemi 

Team Koivisto
Helmi Vihervuori EPS
Amanda Nyholm HJK
Frida Räisänen NJS
Eevi Leppänen VJS
Sissi Hynninen PK-35
Laura Salo FC Honka
Sohvi Heikkilä FC Honka
Neea Romsi EPS
Mirella Ortiz HJK
Minttu Pettinen HJK
Milja Mitjonen EPS
Martta Orava NJS
Ellen Willberg HJK
Meea Jalanka EPS
Ida Koivula HJK
Kiia Pykälistö NJS
Lotta Mäki-Kahma FC Honka
Seela Tuominen FC Kuusysi
Senni Kemppainen FC Honka
Milja Terho Valtti 

Valmentajat
Jean Mushimiyimana
Emma Järvinen 

Team Hyyrynen
Jenna Järvikuona FC Espoo
Ninni Karppinen NJS
Nelli Mäkinen PK-35
Ava Redford FC Honka
Iisa Puronen PKKU
Aino Qvick NuPS
Sanni Sopanen MU
Neea Juusela PK-35
Laura Ronkainen HPS
Sara Höijer FC Espoo
Louisa Olin FC Espoo
Kertu Tarto HJK
Sanni Luoma Valtti
Olivia Schauman FC Espoo
Ronja Heiman NJS
Alisa Mäkelä FC Honka
Julia Vesa HPS
Iqra Tanweer Asif Valtti
Alina Haapaniemi FC Honka
Ella Vyyryläinen HJK 

Valmentajat
Seppo Saarinen
Heini Lepola 

Team Heroum
Ronja Rahkola TiPS
Venla Kalliainen JäPS
Ada Roos FC Kuusysi
Elvi Latvasalo PKKU
Olga Riikonen FC Lahti
Seelia Lähdemäki FC Kuusysi
Nelli Merjamo PKKU
Lilli Lähteenmäki Valtti
Albonita Statovci EBK
Emilia Hannula VJS
Alisa Heijasto HyPS
Iira Eskola FC KTP
Helmi Virtanen EPS
Ava Koivunen EPS
Eevi Toivonen TiPS
Venla Karhu JäPS
Iiris Kivisaari EBK
Hilma Hyyrynen FC Peltirumpu
Anni Hietala VJS
Aino Nieminen FC Kuusysi 

Valmentajat
Miika Saloranta
Suman Thind 

Team Summanen
Silja Jokinen PaRi
Saaga Rautiainen KuPS
Sara Salojärvi JyPK
Kaisla Mielonen LAUTP
Priscilla Sivonen JyPK
Nenna Orellana JyPK
Tilda Hyvärinen LAUTP
Ninna Immonen JyPK
Emmi Sopanen LAUTP
Peppi Varonen FC Hertta
Leena Parviainen FC Siili
Etta Asikainen JyPK
Helmi Tirronen KuPS
Taimi Vertainen Komeetat
Venla Kolis LAUTP
Milla Luukko Team LKP
Minttu Ripatti PU-62
Elli Minkkinen LAUTP
Ira Honka-Hallila FC Hertta
Sofia Parkkinen Yllätys 

Valmentajat
Tuomas Olli
Paula Havukainen 

Team Auvinen
Nea Merenniemi FC Hertta
Emma Könönen IPS
Saana Kinnunen PaRi
Hilma Tissarinen STPS
Elsa Sihvonen Huima
Ada Haulismaa LAUTP
Aava-Kaisla Vesala FC Hertta
Sara Koskiniemi Team LKP
Karoliina Jokiranta PEPO
Saima Koskinen JyPK
Anni Huttunen KuPS
Enna Keisanen FC Hertta
Iisa-Riia Ruohoaho STPS
Emilia Ihalainen STPS
Nella Pesonen FC Hertta
Miisa Aho PaRi
Aliisa Koistinen LAUTP
Isabella Kopponen Vallone FC Hertta
Verna Korhonen Huima 

Valmentajat
Saara Heimo
Venla Temonen 

Team Öling
Ella Leinonen FC Nokia
Jonna Tuorila Ilves
Awa Hilden Ilves
Elsa Itälinna Ilves
Saara Saarela FC Sport
Minea Isaksson PIF
Minea Laakso Ilves
Esther Granberg LuVe
Anna Erholtz FC Sport
Anna Tarkkanen KaaPo
Tiia Jokinen Ilves
Veera Lehmusto Ilves
Ilona Heinonen KaaPo
Emilia Söderman I-JBK
Matilda Kaipila Ilves
Ruut Isotalo HJS
Alisa Ignatov KaaPo
Beata Isotalo TPS
Minea Säteri HJS
Jasmin Suominen TPS 

Valmentajat
Sinikka Itälinna
Catharina Hästbacka 

Team Engman
Lydia Suokari TPS
Miranda Åkerholm IFK Mariehamn
Merisa Ljeskovica KaaPo
Selma Westerbacka MuSa
Kerttu Kivijoki SalPa
Inga Hannukainen MaPS
Estella Mattila KaaPo
Alissa Saarela KaaPo
Eevi Pohjolainen TPS
Emmi Poskiparta TuNL
Ainu Pennanen TPS
Iida Vähätalo TPS
Ida Laurila RaiFu
Sara Mattson IFK Mariehamn
Aino-Kaisla Kyhä MuSa
Erika Alhgren RaiFu
Hilma Mustalampi FC RAUMA
Minttu Suontaka MuSa
Aada Nieminen KaaPo
Suvi Sillgren MaPS 

Valmentajat
Janiina Jalonen
Nelly Virvolampi-Salmi 

Team Myllyoja
Vilma Qvist HJS
Ciia Graham Ilves
Elina Tuomi-Nikula Ilves
Emma Väänänen FC Nokia
Terttu Rantanen HJS
Saga Manderbacka HJS
Ronja Pieniniemi FC Nokia
Cicilia Lyonga Ilves
Tiia Ålander FC Nokia
Iiris Paavola FC Nokia
Pihla Mujunen Ilves
Aino Mäkinen Ilves
Kaisa Kivimäki FC Nokia
Enni Huikuri FC Nokia
Julia Saatcioglu Ilves
Selja Peltomaa HJS
Raisa Mäntymaa FC Nokia
Inna Ahonen FC Nokia
Siiri Aalo Ilves
Lilli Tuominen Ilves 

Valmentajat
Merja Jalasto
Silja Lukkarinen 

Team Alanen
Nea Ersta GBK
Klara Asplund BK-48
Valeria Kujala VPS
Lyydia Läspä KPV
Ada Sainio WFA
Minea Bergström SIF
Dayna Austen GBK
Stella Åkerholm WFA
Silja Rauma GBK
Emilia Hautala VPS J
Jenniina Ylinen SeMi
Joanna Silvenoinen LoVe
Lotta Granqvist WFA
Lina Nordström GBK
Linn Häggblom I-JBK
Emilia Laaksovirta VPS J
Minttu Aaltonen FC Sport
Kaisa Kyösti LoVe
Maisa Sivula FC Sport
Pihla Pokela VPS J 

Valmentajat
Joni Annala
Jonna Haapaniemi 

Team Kuikka
Saara Mikkonen FC Wimma
Saaga Nousiainen RoPS
Aurea Tuomaala FC Ylivieska
Emilia Palmgren TP-47
Emilia Pulkkinen Tervarit-j
Emilia Meriläinen OHF
Maija Böök AJAX
Sofia Kantola RoPS
Sofia Joensuu ONS
Miona Selkälä HauPa
Aino-Sofia Juntunen AJAX
Veera Leskelä HK
Sanni Mäki Ponsi
Alessia Nissinaho OHF
Enni Leskelä OHF
Ronja Akujärvi RoPS
Pihla Korhonen RoPS
Emmi-Maria Peräaho AJAX
Nora Vasala ONS
Emma Huczkowski OHF 

Valmentajat
Petra Körkkö
Toni Kinnunen 

Team Korpela
Christa Seppänen ONS
Iida Vuopala HauPa
Nea Kärnä ONS
Siiri Pahnila LiPK
Maya Vänskä OHF
Olga Pihlajaniemi OHF
Oona Pudas OuHu
Lilli Junnonaho MeLU
Mira Mustonen FC Raahe
Sohvi Paajanen RoPS
Veera Viiri RoPS
Petra Kinnunen AJAX
Jenna Hiltunen ONS
Heidi Svärd OHF
Venla Tuhkanen ONS
Venla Jakola FC Ylivieska
Emma Uusiautti TP-47
Anni Yliperttula MeLU
Sara Piirainen OHF
Alissa Uusitalo OHF 

Valmentajat
Janika Möttönen
Jussi Vasala

Etkö löytänyt etsimääsi?

Seuraa meitä

Liity postituslistalle

Saat alennuksen Huuhkajien ja Helmareiden ottelulipuista. Lisäksi saat etuosto-oikeuden Huuhkajien ottelulippuihin sekä etuja Maajoukkueen verkkokauppaan.

Postituslistalle liittyminen

Pääyhteistyökumppanit