Seurakehitys

Ketterän kehittämisen verkkotyöpajasta rohkeutta ja työkaluja toiminnan kehittämiseen

Ketterän Kehittämisen Verkkotyöpaja auttaa seuroja rakentamaan uutta toimintaa tai kehittämään olemassa olevaa toimintaa uusille kohderyhmille, seuran omista lähtökohdista. Piikkiön Palloseura lanseerasi verkkotyöpajan opeilla ja työkaluilla Naisten Kuntofutiksen.

Naiset alkuverryttelevät vaaleanpunaiset "i love football" -hupparit päällä.

Ketterän Kehittämisen Verkkotyöpaja auttaa seuroja rakentamaan uutta toimintaa tai kehittämään olemassa olevaa toimintaa uusille kohderyhmille.

20.4.2022 klo. 14:34

Ketterän kehittämisen verkkotyöpajassa herätetään keskustelua, tuodaan esille uusia toimintatapoja, "out of the box" ajattelua sekä autetaan seuraa kehittämään toimintaa myös perinteisen toiminnan ulkopuolelle. 

Yksi verkkotyöpajassa mukana olleista seuroista on Piikkiön Palloseura, missä ketterä kehittäminen on otettu osaksi seuran arkea. Verkkotyöpajan opeilla ja työkaluilla PiPSissä perustettiin viime syksynä Naisten Kuntofutis, jossa tutustutaan jalkapalloon rennolla ja iloisella fiiliksellä. Kuntofutikseen osallistui vajaa kolmekymmentä naista, joista ainoastaan neljällä oli aiempaa kokemusta jalkapallosta. Ketterän kehittämisen tavoitteena onkin tavoittaa uusia kohderyhmiä. Piikkiön Palloseuran toiminnanohjaaja Heli Paakki on tyytyväinen Ketterän kehittämisen verkkotyöpajaan:

 - Työpaja on antanut rohkeutta kokeilla ja tehdä asioita yksinkertaisesti. Naisten Kuntofutiksen lisäksi olemme saaneet paljon oppeja muihinkin seuran tapahtumiin sekä käytännön työkaluja seuran arjen pyörittämiseen kuten markkinointiin, laskutukseen ja viestintään.

Neljäs Ketterän kehittämisen verkkotyöpaja alkaa 26. huhtikuuta. Ilmoittautuminen työpajaan on auki 23.4. asti. Etäyhteyksillä toteutettava työpaja koostuu neljästä yhteisestä tapaamiskerrasta ja lisäksi osallistujat saavat yksilöllistä apua seuran toiminnan kehittämiseen. 

- Suosittelisin verkkotyöpajaa kaiken kokoisille seuroille, jotka haluavat tehdä seuran arjen pyörittämisestä hauskaa ja kivaa. Työpaja herättelee kauan seuratoiminnassa mukana olleita toimijoita ajattelemaan uusista näkökulmista ja asiakaslähtöisesti. Myös työpajaan aiemmin osallistuneen seuran kannattaa ilmoittautua uudestaan mukaan, sillä työpaja tarjoaa varmasti uusia vinkkejä. Samalla pystyy jakamaan omaa kokemusta muille seuroille, kannustaa Paakki.

 Lue lisää ja ilmoittaudu Ketterän kehittämisen verkkotyöpajaan. >

Pelaajamäärien kasvattaminen
Viestintä ja markkinointi
Olosuhteet

Etkö löytänyt etsimääsi?

Seuraa meitä

Liity postituslistalle

Saat alennuksen Huuhkajien ja Helmareiden ottelulipuista. Lisäksi saat etuosto-oikeuden Huuhkajien ottelulippuihin sekä etuja Maajoukkueen verkkokauppaan.

Postituslistalle liittyminen

Pääyhteistyökumppanit