Hae sivustosta
Tapahtumakalenteri
Sporttikauppa
Palaute
Sivustokartta
Linkit
 Artikkeliarkisto

<< Takaisin
(11.8.2006)
Ennakko: Atlantis – JIPPO



Sunnuntai-iltana Töölön Pallokentällä pelataan Ykkösen kuuma kärkikamppailu, kun Atlantis kohtaa Jipon Joensuusta klo 18.30. Kevätkierroksella joukkueet tasasivat pisteet Joensuussa maalein 1-1.


Jippo on ollut Ykkösen ehdoton yllättäjä. Sarjanousija on keikkunut läpi kauden mukana kärkikahinoissa, ja nyt joukkue taistelee jo tiukasti liigapaikasta. Joensuulaisten menestys perustuu koko joukkueen tarkkaan puolustuspeliin ja nopeisiin vastaiskuihin, joita Jussi Kemmo, Immo Eronen, Sasha Anttilainen ja Jussi Harinen päättävät hyvällä prosentilla.

Atlantis-luotsi Pasi Pihamaa tuntee hyvin joensuulaisten pelityylin, ja punapaidat pyrkivät löytämään keinot Jipon puolustusmuurin murtamiseen.
- Meidän hyökkääjät osoittivat tiistain PP-pelissä, että viimeistelytaitoa löytyy monelta kaverilta. Nyt vastus on kuitenkin luokkaa kovempi. Samalla meidän tulee olla erittäin tarkkana Jipon vastahyökkäysten kanssa.

 


Suomen Liikunta ja Urheilu ry     
© 2010 Suomen Palloliitto
Sporttisaitti   |   Tulostettava versio