Nelosessa omaa lohkoaan johtava Spartak otti maanantain Suomen Cupin arvontatuloksen ilolla vastaan. Kajaanilaiset saavat vastaansa kaikkien aikojen menestyneimmän cup-seuran, Valkeakosken Hakan.
Toivevastustaja
Spartakin leirissä kova arpa otettiin ilolla vastaan.
- Seurasimme arvontaa livenä ja Haka oli yksi toivevastustajista. Se sieltä sitten tuli. Haka on cupin menestynein seura ja meidän joukkueellemme ottelu on ihan loistava tapahtuma. Pikkuseurat haaveilevat tällaisesta, kertoi Spartakin joukkueenjohtaja Joona Ylönen.
- Siitä tulee toivottavasti hieno tapahtuma. Laitamme ehkä pääsyliputkin otteluun ensimmäistä kertaa, koska ottelu on historiallinen. Tämä maistuu hyvältä.
Otteluun tuo pientä lisäväriä, että Hakan valmentajana, moninkertainen cupin voittaja eri rooleissa, Olli Huttunen, on alkujaan lähtöisin Kajaanista. |