T18 SM-lopputurnaus 2019

T18 SM-lopputurnaus
T18 (1.1.2001 tai sen jälkeen synt.) SM-lopputurnaus pelataan Seinäjoella 16.-17.3.2019 siten, että lopputurnaukseen pääsee kahdeksan joukkuetta.
Alueelliset karsinnat pelataan koordinoidusti siten, että alla olevien kiintiöiden mukainen paikkajako (perustuu C- ja B-tyttöjen aiempien kausien menestykseen) voidaan ratkaista alueittain mahdollisimman juohevasti.
Piiriryhmän piirit karsivat piiriryhmälle osoitetuista suorista lopputurnauspaikoista pelaamalla joko alueellisen karsintasarjan tai -turnauksen.
Kilpailun sääntöjä:
- kilpailussa sallitaan kilpailumääräysten mukaiset yli-ikäisyydet
- kilpailussa ei sallita kaksoisedustuksia
- seurat voivat osallistua kilpailuun yhteisjoukkueina (YJ)
- lopputurnauksen peliaika 2 x 10 minuuttia tehokasta peliaikaa
- otteluissa ei ole käytettävissä aikalisiä

- joukkue voi ilmoittaa kilpailuun enintään 20 pelaaja
- ottelussaan joukkue voi käyttää 14 pelaajaa
- puolivälierän, välierän tai sijoitusottelun päättyessä tasan suoritetaan rangaistuspotkukilpailu futsalsääntöjen mukaisesti voittajan löytymiseksi.  Loppu- ja pronssiottelussa ottelun päättyessä tasan pelataan 5 min. jatko-ottelu. Jos ottelu on tasan vielä jatko-ottelun jälkeen, suoritetaan rangaistuspotkukilpailu futsalsääntöjen mukaisesti voittajan löytymiseksi.
- kentältäpoistosta seuraa yhden ottelun pelikielto, jollei kilpailun jury muuta määrää

Piiri(t)/piiriryhmät

Lopputurnauspaikat

Piiriryhmä 1 - Hki/Uusimaa

2

Piiriryhmä 2 - Ka-Suomi/I-Suomi/Ke-Suomi

1

Piiriryhmä 3 – L-Suomi/Tre/Åland

3

Piiriryhmä 4 – Ke-Pohjanmaa/Vsa/Po-Suomi

2

Jos jostakin piiriryhmästä ei tule joukkuetta, lopputurnausjoukkue täydennetään piiriryhmästä 3.
Piiriryhmissä piirit voivat sopia keskenään sopivan tavan jakaa lopputurnauspaikat.
Jos piirit päättävät pelata sarjansa piirien sisäisinä kilpailuina, em. piiriryhmissä pelaavien piirien sarjojen voittajat karsivat keskenään paikasta lopputurnaukseen.
Piiriryhmän pitää ilmoittaa lopputurnausedustajansa TASO-järjestelmään viimeistään 10 päivää ennen lopputurnausta.
Kummankin lohkon kaksi parasta pelaavat ristiin semifinaalit, joista voittajat pääsevät finaaliin ja hävinneet pelaavat pronssiottelun.  Alkulohkojen sijoille 3 ja 4 sijoittuneet pelaavat ensin ristiin ottelut, joista voittajat pääsevät pelaamaan sijoista 5 - 6 ja hävinneet sijoista 7 - 8.