P15 SM-lopputurnaus 2019

P15 poikien (1.1.2004 tai sen jälkeen synt.) SM-lopputurnaus pelataan Tampereella siten, että lopputurnaukseen pääsee kahdeksan joukkuetta, ajankohta on 30.-31.3.2019.
Alueelliset karsinnat pelataan koordinoidusti siten, että alla olevien kiintiöiden mukainen paikkajako (perustuu C- ja B-poikien aiempien kausien menestykseen) voidaan ratkaista alueittain mahdollisimman juohevasti.
Piiriryhmän piirit karsivat piiriryhmälle osoitetuista suorista lopputurnauspaikoista pelaamalla joko alueellisen karsintasarjan tai -turnauksen.
Kilpailun sääntöjä:
- kilpailussa sallitaan kilpailumääräysten mukaiset yli-ikäisyydet
- kilpailussa ei sallita kaksoisedustuksia
- seurat voivat osallistua kilpailuun yhteisjoukkueina (YJ)
- lopputurnauksen peliaika 2 x 10 minuuttia tehokasta peliaikaa
- otteluissa ei ole käytettävissä aikalisiä
- joukkue voi ilmoittaa kilpailuun enintään 20 pelaaja
- ottelussaan joukkue voi käyttää 14 pelaajaa
- puolivälierän, välierän tai sijoitusottelun päättyessä tasan suoritetaan rangaistuspotkukilpailu futsalsääntöjen mukaisesti voittajan löytymiseksi.  Loppu- ja pronssiottelussa ottelun päättyessä tasan pelataan 5 min. jatko-ottelu. Jos ottelu on tasan vielä jatko-ottelun jälkeen, suoritetaan rangaistuspotkukilpailu futsalsääntöjen mukaisesti voittajan löytymiseksi.
- kentältäpoistosta seuraa yhden ottelun pelikielto, jollei kilpailun jury muuta määrää

Piiri(t)/piiriryhmät

Lopputurnaus-kiintiöpaikat

Jatkokarsin-tapaikat

Piiriryhmä 1 - Hki/Uusimaa

1

1

Piiriryhmä 2 - Kaakkois-Suomi

0

1

Piiriryhmä 3 – L-Suomi/Tre/Åland

3

0

Piiriryhmä 4 – Itä-Suomi/Ke-Suomi

1

0

Piiriryhmä 5 – Vaasa/Ke-Pohjanmaa

1

0

Piiriryhmä 6 – Pohjois-Suomi

1

0

Jos jostakin piiriryhmästä ei tule joukkuetta, lopputurnausjoukkue täydennetään piiriryhmästä 1.
Piiriryhmän 1 ja 2 joukkueet (yksi molemmista) karsivat keskenään yhdestä lopputurnauspaikasta.  Piirit sopivat keskenään jatkokarsinnan yksityiskohdat.
Piiriryhmissä 1 ja 3 piirit voivat päättää keskenään sopivan tavan jakaa suorat nousu- ja/tai karsintapaikat.
Jos piirit päättävät pelata sarjansa piirien sisäisinä kilpailuina (piiriryhmissä 4-5), em. lohkoissa pelaavien piirien sarjojen voittajat karsivat keskenään paikasta lopputurnaukseen.
Piiriryhmän pitää ilmoittaa lopputurnausedustajansa viimeistään 10 päivää ennen lopputurnausta.
Kummankin lohkon kaksi parasta pelaavat ristiin semifinaalit, joista voittajat pääsevät finaaliin ja hävinneet pelaavat pronssiottelun.  Alkulohkojen sijoille 3 ja 4 sijoittuneet pelaavat ensin ristiin ottelut, joista voittajat pääsevät pelaamaan sijoista 5 - 6 ja hävinneet sijoista 7 - 8.

  Kellonajat varmistuvat 11.3. alkavalla viikolla      
  Kenttä 1     Kenttä 2
Klo Ottelu   Klo Ottelu
  Tytöt Lohko A     Tytöt Lohko B
  Tytöt Lohko A     Tytöt Lohko B
  Pojat Lohko A     Pojat Lohko B
  Pojat Lohko A     Pojat Lohko B
  Tytöt Lohko A     Tytöt Lohko B
  Tytöt Lohko A     Tytöt Lohko B
  Pojat Lohko A     Pojat Lohko B
  Pojat Lohko A     Pojat Lohko B
  Tytöt Lohko A     Tytöt Lohko B
  Tytöt Lohko A     Tytöt Lohko B
  Pojat Lohko A     Pojat Lohko B
  Pojat Lohko A     Pojat Lohko B
         
  Su 31.3.      
  Välilerät ja sijoitusottelut      
  A3 - B4 Tytöt     B3 - A4 Tytöt
  A3 - B4 Pojat     B3 - A4 Pojat
  Välierä A1 - B2 Tytöt     Välierä B1 - A2 Tytöt
  Välierä A1 - B2 Pojat     Välierä B1 - A2 Pojat
  Sijat 5-6 Tytöt     Sijat 7-8 Tytöt
  Sijat 5-6 Pojat     Sijat 7-8 Pojat
         
  Finaali     Pronssi
  Tytöt     Tytöt
  Pojat     Pojat