Taitokilpailut

TAITOKILPAILUT 2018

Taidon kehittäminen on keskeinen osa lasten ja nuorten jalkapalloharrastusta.

Seurat, Piirit ja Palloliitto järjestävät taitokilpailuja F8 - C15 ikäluokille. Tytöille ja pojille on taitotapahtumissa omat sarjansa.

Palloliiton Länsi-Suomen piiri haluaa panostaa taitokilpailuihin osana pelaajien kehittymistä taitavaksi jalkapalloilijaksi. Taitokilpailulajit ovat hyvä osa jalkapalloharjoittelua varsinkin kauden päätyttyä siirtymäkaudella kaudelta toiselle. Ja ovathan nämä taitokilpailulajit yhtenä selkeimmin mitattava mittari suomalaisessa jalkapallossa. Esimerkiksi suomalaisen huippujalkapallon valmennus- ja kehityskeskus, Sami Hyypiä – akatemia (SHA), käyttää ja testaa pelaajien taitotasoa ja sen kehittymistä juuri taitokilpailulajeilla.

Länsi-Suomen Piirin taitokilpailut järjestetään lauantaina 3.11.2018 Turussa Impivaaran jalkapallohallissa alkaen klo 10, ja näihin kilpailuihin saa osallistumisoikeuden suorittamalla seuran järjestämissä taitokilpailuissa kulta tai hopea merkkisuoritukseen oikeuttavan ajan. Piirin tehtävänä on järjestää seurojen kisojen parhaille pelaajille mahdollisuus kilpailla paremmuudesta yhdessä piirin parhaiden kanssa. 

Seurojen taitokilpailujen, jotka toimivat myös karsintoina piirin kilpailuihin, tarkoituksena on nostaa taitokisakulttuurin arvoa piirissä, seuroissa, joukkueissa, valmentajissa ja pelaajissa. Ajatuksena on, että joukkueissa/seurassa harjoitellaan taitokilpailulajeja ja seura järjestää seuran taitokilpailut, joissa harjoitellaan kilpailemista. Piiri ilmoittaa seurojen taitokilpailujen ajankohdat ja yhteyshenkilön nettisivuilla, ja toivoo seuroilta avointa suhtautumista siihen, että muiden seurojen pelaajia voisi osallistua seuran järjestämiin taitokilpailuihin. Myös useamman seuran yhdessä järjestämät taitokilpailut on suositeltavia. Pelaaja saa osallistua useampiin seurojen järjestämiin taitokilpailutapahtumiin saavuttaakseen merkkisuorituksen ja saavuttaakseen paikan piirin kilpailuissa.
Seurojen järjestämissä kilpailuissa on suositeltavaa käyttää TASOn tulospalvelua. Seuratunnukset TASOon saat piiristä jarno.haanpaa@palloliitto.fi tai sami.kattelus@palloliitto.fi.

Valtakunnalliset taitokilpailut järjestetään Imatralla 1.12.2018. Lisätietoja Imatran kisoista lähempänä.
Valtakunnallisiin kilpailuihin saa osallistumisoikeuden piirin taitokilpailujen voittajat Ikäryhmistä E10, E11, D12, D13, C14, C15 (tytöt ja pojat)  ja kaikki kultamerkin suorittaneet.
(Ikäluokat F8 ja F9 kilpailevat ainoastaan piiritasolla eli ko. ikäluokat ei osallistu valtakunnallisiin taitokilpailuihin)

TAITOKILPAILUSÄÄNNÖT 2018

Lisätietoa taitokilpailuista piirin nuorisopäällikkö Jarno Haanpäältä, jarno.haanpaa@palloliitto.fi

TAITOKILPAILUT 2017

Länsi-Suomen piirin vuoden 2017 taitokilpailut kilpailtiin Porin Karhuhallissa lauantaina 18.11.2017.
Piirin kisoihin osallistui 139 taituria kisaamaan oman ikäluokkansa voitoista ja kultamerkkiajoista, joilla saa osallistumisoikeuden valtakunnallisiin kilpailuihin Ouluun 2.12.2017.
Piirin kilpailuun oli saanut osallistumisoikeuden suorittamalla seuran järjestämissä taitokilpailuissa, jotka toimivat karsintoina piirin kilpailuun, kulta- tai hopeamerkkisuoritukseen oikeuttavan ajan.

​VUODEN 2017 LÄNSI-SUOMEN PIIRIN TAITOKILPAILUJEN KILPAILIJAT JA TULOKSET TÄÄLLÄ:
 https://taso.palloliitto.fi/taso/taitokisa.php?kilpailu=SPL Länsi-Suomi&tulokset=3344,3352,3343,3351,3346,3354,3345,3353,3348,3356,3347,3355,3350,3358,3349,3357​ 

Valtakunnallisiin kilpailuihin sai osallistumisoikeuden piirin taitokilpailujen voittajat Ikäryhmistä E10, E11, D12, D13, C14, C15 (tytöt ja pojat)  ja kaikki kultamerkin suorittaneet.
(Ikäluokat F8 ja F9 kilpailevat ainoastaan piiritasolla eli ko. ikäluokat ei osallistu valtakunnallisiin taitokilpailuihin)

Valtakunnalliset taitokilpailut taituroitiin lauantaina 2.12.2017 Oulussa Heinäpään jalkapallohallissa. Kisoihin osallistui 209 taituria ympäri Suomea tavoittelemaan omaa huippuaan ikäluokissa E10-C15 tytöt ja pojat. Länsi-Suomen piiristä parhaiten menestyi TuWen Kiira-Lumia Laine, joka voitti E11 tyttöjen sarjan. Länsi-Suomeen tuli myös muita hienoja onnistumisia, joilla jäätiin vain sekunnin kymmenyksiä  tai muutamia sekunteja palkintopallilta. Kultamerkki suorituksia tuli tietysti useita.

Katso kaikki tulokset täältä:  
https://taso.palloliitto.fi/taso/taitokisa.php?kilpailu=Valtakunnalliset 2017&tulokset=3360,3366,3359,3365,3362,3368,3361,3367,3364,3370,3363,3369​  

Seurojen taitokilpailut vuonna 2017

 

JÄRJESTÄVÄ SEURA KILPAILU AJANKOHTA LISÄTIETOJA JA ILMOITTAUTUMISET  
KaaPo / KaaNa Su 17.9.2017 Kim Ekroos, kim.ekroos(a)kaapo.fi, 040-8478519
Matthias Ahonen, matthias.ahonen(a)gmail.com, 044-726 3110
 
EuPa La 23.9.2017 Dani Österlund, dani.osterlund(a)euranpallo.fi, 044-7258867  
TuNL (synt 2009-10) Su 24.9.2017 Pauli Koski, pauli.koski(a)turunnappulaliiga.fi, 040-5540809  
TuNL (synt. 2004-08) Su 1.10.2017 Pauli Koski, pauli.koski(a)turunnappulaliiga.fi, 040-5540809  
Kokemäen Pallo Su 1.10.2017 Sami Reinikainen, reinikainen.p.sami(a)gmail.com  
TOVE To 5.10.2017 Teemu Heinonen, teemu.heinonen(a)toejoenveikot.fi, 040-5902332  
TuWe (piiri) Ke 18.10.2017 Impivaarassa 

klo 17-18.30 F8 - D12 tytöt ja pojat

klo 18.30-20 D13-C15 tytöt ja pojat

Ilmoittautumiset: jarno.haanpaa@palloliitto.fi
Mika Salonen, mika.salonen(a)turunweikot.fi, 0440-614141
​Ilmoittautua voi vielä paikan päällä mikäli on matti myöhäinen, mutta mielummin ennen.

Osallistumismaksu 10€, maksu suoritetaan paikan päällä.

 
KSF Su 15.10.2017 Bosse Alhgren, Bo-Eric.Ahlgren(a)kimitoon.fi  
TUL Satakunta Ti 17.10.2017 Henri Karjalainen, henri.karjalainen(a)toejoenveikot.fi  
MuSa La 11.11.2017 Teemu Pelttari, teemu.pelttari(a)musansalama.fi, 044-3774428  
Nice Futis Su 15.10.2017 Tanja Peltomaa, tanjapeltomaa(a)tp-training.fi, 044-5240194  
FC Jazz To 19.10.2017 Jarkko Westerlund, jarkko.westerlund(a)fcjazz.com, 045-8012500  
SalPa/FC Halikko/Wilpas La 21.10.2017 Matias Willgren, matias.willgren(a)salpa.net, 044-5649460  
Karhu-Futis Su 22.10.2017 Reima Mäkelä, r.makela(a)aurubis.com, 040-5017425  
Pallo-Iirot ja FC Rauma Ma 30.10 ja ti 31.10.2017 Pasi Lehtonen, pasi.lehtonen(a)palloiirot.fi, 050-3240543  
LiePa (synt. 2009-2006) Su 15.10.2017   Arto Kalliola, arto.kalliola(a)tekdome.fi, 040-5915558
Lisätietoja  http://liedonpallo.net/uutiset/98627/taitokilpailut, jossa on myös ilmoittautumislinkki tai suoraan TASOn kautta
 
LiePa (synt 2005-2002) Su 29.10.2017 Arto Kalliola, arto.kalliola(a)tekdome.fi, 040-5915558
Lisätietoja  http://liedonpallo.net/uutiset/98627/taitokilpailut, jossa on myös ilmoittautumislinkki tai suoraan TASOn kautta
 
SPL LÄNSI-SUOMI La 18.11.2017 alkaen klo 10 nuoremmista ikäluokista  Jarno Haanpää, 050-3557960, jarno.haanpaa(a)palloliitto.fi 
 
 

 

---------------------------------------------

 

Vuoden 2016 taitokilpailujen tuloksia:
 

Turun piirin loppukilpailun tulokset 2016

Satakunnan piirin loppukilpailun tulokset 2016

Valtakunnallisen loppukilpailu tulokset 2016

TAITOKILPAILUSÄÄNNÖT 2018