Futisvalmentajan startti

VALMENTAJAKOULUTUS UUDISTUU

Valmennusosaaminen ja sen vaikuttavuuden vahvistaminen on keskeinen keino pelaajan laadukkaan arjen luomisessa. Tavoitteena on, että jokaisella lapsella ja nuorella on osaava ja koulutettu valmentaja. Tämän tavoitteen myötä Suomen Palloliitto uudistaa valmentajakoulutuksensa rakennetta, sisältöjä, koulutustapoja ja menetelmiä. Uudistus on Palloliiton historian suurin ja tulee entisestään vahvistamaan valmentajien osaamista käytännön kenttätyössä.

Lue lisää koulutusuudistuksesta täältä>>.

Koulutukse kuvaus
 Futisvalmentajan starttikoulutus

Kohderyhmä:
1. Kaikki uudet ohjaajat/valmentajat
2. Kaikki, jotka eivät ole kurssia suorittaneet
3. Seuran nuoret (esim. C-, B- ja A-juniorit, jalkapallokouluohjaajat jne.)

Kurssin järjestäminen:
1. Seuran/seurojen tarve järjestää kurssi
Kohderyhmän määrittäminen
Aika ja paikka
Muiden seurojen edustajia mahdollisesti mukaan
2. Yhteydenotto seurasta kouluttajaan (voi olla yhteydessä keneen vaan)
Kouluttajien yhteystiedot alla
Sovitaan aika ja paikka
Sovitaan kurssin järjestelyistä, organisoinnista jne.
3. Yhteydenotto piiriin vähintään kaksi viikkoa ennen kurssia
Kurssin aika, paikka ja kouluttajan tiedot

 

KOULUTTAJAKOULUTUS

Tavoitteena on saada koulutettu kouluttaja kaikkiin E-kurssia järjestäneisiin seuroihin tämän ja ensi vuoden aikana. 
Järjestämme kouluttajakoulutuksen Eerikkilän urheiluopistolla 20.-21.10.18. Koulutus on maksuton.
Koulutus on tarkoitettu ensisijaisesti E- ja D -kursseja kouluttaneille. 
Ilmoittautumiset seurassa koordinoidusti. Kirjaa hakemukseen kouluttajan nimi, seura, valmentajakokemus, valmennuskoulutukset ja muut soveltuvat koulutukset sekä mahdollinen muu kouluttajakokemus. Olen seuroihin vielä yhteydessä kuinka alueellisesti koulutus jatkossa tehtäisiin. 
Koulutusvaatimuksena on suoritettu vähintään D-valmentajakurssi.

Jakossa kouluttajia koulutetaan vuosittain tarpeen mukaan jotta katetaan koko Länsi-Suomen piirin alue. Koulutamme kouluttajia niin seuroihin kuin alueille.

 

Vuoden 2018-19 kurssit

Kalenteria päivitetään tähän sitä mukaa, kun seurakursseja tulee tietoon.

Jos haluat osallistua toisen seuran kurssille, ota yhteyttä kouluttajaan. Yhteystiedot löydät sivun alaosasta.

Ajankohta Järjestäjä ilmoittautumiset ja lisätietoja Aikataulu ja info
17.10.18 FC Jazz timo.kulju@fcjazz.com Tästä > >
       

 

Länsi-Suomen piirin Alue- ja seurakouluttajat FVS tasoilla ovat:

Alue- ja seurakouluttaja Järjestävä seura Alue
 Bo-Erik "Bosse" Ahlqren KSF Kemiönsaari ja Salo + ruotsinkieliset (PIF, ÅU)
Matias Willgren SalPa Salon seutu

Pauli Koski ja Juha Rannikko

TuNL Turku 
Matthias Ahonen ÅIFK Turku
Juha Lipponen FC Inter Turku, Raisio ja Masku

Joonas Laurikainen, Mikko Hyyrynen, J-P Perälä, Ville Laukko ja Petri Haapasalo

TPS  Lieto-Auranmaa-Loimaa, Naantali, Rusko
Petri Heimola ja Kalle Parkkari RaiFu Raisio
Toni Ekroos ja Hannu Paatelo KaaPo ja KaaNa Kaarina 
Atte Mäki PiPS Piikkiö
Hannu Jalava ja Jaakko Ståhlberg APU Aura
Mikael Parkkinen ja Sauli Maunu LiePa Lieto
Timo Kulju FC Jazz Pori
Mikko Heikkilä MuSa Pori
Kimmo Hörkko, Pasi Lehtonen, Joel Grasso ja Janiina Jalonen P-Iirot Rauma
Dani Österlund EuPa Euran seutu
Toni Kulikoff   Turku
Jarno Haanpää SPL Satakunta

 

Kouluttajien yhteystiedot

Bo-Erik "Bosse" Ahlqren  bo-eric.ahlgren(at)kimitoon.fi 050 564 1193
Matias Willgren matias.willgren(at)salpa.net 044 564 9460
Pauli Koski pauli.koski(at)turunnappulaliiga.fi 040 554 0809
Juha Rannikko juha.rannikko(at)pp.inet.fi 040 196 6652
Juha Lipponen juha.lipponen(at)turku.fi 050 558 9542
Joonas Laurikainen joonas.laurikainen(at)tps.fi 045 162 4406
Mikko Hyyrynen mikko.hyyrynen(at)tps.fi 050 343 0610
Juha-Pekka Perälä juha-pekka.perala(at)tps.fi 040 029 5952
Ville Laukka ville.laukka(at)hotmail.com 040 844 2923
Petri Haapasalo petri.haapasalo(at)tps.fi 050 525 1709
Petri Heimola petri.heimola(at)gmail.com 040 063 3328
Kalle Parkkari rakennusparkkari(at)gmail.com 040 580 4636
Toni Ekroos toni.ekroos(at)gmail.com 044 907 2947
Hannu Paatelo hannu.paatelo(at)gmail.com 040 072 2407
Atte Mäki atte.maki97(at)gmail.com 045 119 1223
Hannu Jalava apujunioripaallikko(at)gmail.com 040 416 5940
Jaakko Ståhlberg jaakko.ståhlberg(at)gmail.com 050 558 9656
Mikael Parkkinen mikael.parkkinen(at)valutec.fi 040 582 9934
Sauli Maunu sauli.maunu(at)elisanet.fi 040 834 4497
Timo Kulju timo.kulju(at)fcjazz.com 050 410 7474
Mikko Heikkilä mikko.heikkila(at)musansalamat.fi 040 700 2134
Kimmo Hörkkö kimmo.horkko(at)palloiirot.fi 050 303 7172
Pasi Lehtonen pasi.lehtonen(at)palloiirot.fi 050 324 0543
Joel Grasso joel.grasso(at)palloiirot.fi 040 539 0821
Janiina Jalonen janiina.jalonen(at)palloiirot.fi  
Dani Österlund dani.osterlund(at)euranpallo.fi 044 725 8867
Toni Kulinoff toni.kulinoff(at)gmail.com 040 095 8530